Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Qimonda začne vyrábět Rambus XDR paměti

5.1.2007, Milan Šurkala, aktualita
Qimonda začne vyrábět Rambus XDR paměti
Společnosti Rambus a Qimonda podepsaly ve středu dohodu, ze které plyne, že Qimonda může vyrábět XDR paměti pro herní konzole, případně pro grafický trh a další určení. Hlavní výhodou těchto pamětí je schopnost pracovat až na neskutečně...
Společnosti Rambus a Qimonda podepsaly ve středu dohodu, ze které plyne, že Qimonda může vyrábět XDR paměti pro herní konzole, případně pro grafický trh a další určení. Hlavní výhodou těchto pamětí je schopnost pracovat až na neskutečně vysokých frekvencích, daleko za možnostmi dnešních GDDR4 pamětí.Přestože tyto paměti jsou na trhu již nějakou dobu, tyto paměti se na trhu grafických karet nerozšířily. Nepomohl ani paměťový řadič Rambusu zvládající paměti DDR1, GDDR2, GDDR3, GDDR4 a XDR. Tyto paměti jsou ve větším využity akorát v konzoli Sony PlayStation 3.

Qimonda bude paměti XDR vyrábět 75nm technologií. Využití mají najít v již zmíněné herní konzoli, rozšířit by se měly ale i v digitálních televizích, set-top boxech a možná i grafických kartách. Zatím není jasné, jaké čipy bude Qimonda vyrábět, obvykle jsou produkovány s kapacitami 256Mb až 8Gb, PlayStation využívá například čtyři 512Mb moduly. Maximální frekvence dnes činí 3,2GHz.

Elpida a Samsung vyrábí XDR 90nm technologií, za jeden 512Mb (64MB) čip chtějí cca $25. Toshiba plánuje výrobu XDR pamětí 65nm technologií.

Zdroj: www.xbitlabs.com, www.tgdaily.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.