www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny

QNAP varuje před malwarem, který napadá jeho NAS a těží kryptoměny
, , aktualita
Společnost QNAP varuje své zákazníky před dvěma malwary, které na jejích zařízení těží kryptoměny. Jde o Dovecat a dedpma, které se poslední dobou šíří Internetem a mohou napadat i jiná zařízení s Linuxem.
K oblíbeným
reklama
Počítače s operačním systémem Linux poslední dobou více ohrožují dva malwary, které na napadených strojích těží kryptoměny. Konkrétně jde o Dovecat a dedpma, které se objevují už od loňského listopadu. Napadnout dokáží sice nejrůznější stroje s operačním systémem na bázi Linuxu, nicméně tvůrci je cílili především na NASy společnosti QNAP. Soustředí se především na slabě zabezpečené NASy se slabými administrátorskými hesly, které lze snadno napadnout.
 
QNAP QTS
 
Není divu, že popularita podobného malwaru stoupá s tím, jak v poslední době výrazně stoupla hodnota kryptoměn. Ta u Bitcoinu nedávno dosáhla rekordní výše 40 tisíc USD za BTC, postupně ale mánie trochu ochladla a Bitcoin je poslední dobou spíše někde lehce nad hranicí 30 tisíc USD. I to je ale velmi vysoká cena a tvůrcům malwaru se vyplatí těžit kryptoměnu na procesorech NASů, přestože obvykle nejde o žádné rychlíky a nejsou pro to ideálním HW. Neefektivita těžby může být tvůrcům malwaru docela jedno, protože to naženou velkým počtem zařízení, a nejsou to oni, kdo platí elektřinu. Společnost QNAP pak doporučuje několik kroků pro zabránění infekce:
  • nainstalovat nejnovější verzi QTS
  • aktualizovat Malware Remover
  • používat Security Counselor
  • používat firewall
  • zapnout Network Access Protection pro ochranu před útoky hrubou silou
  • používat silnější hesla pro administrátory a správce databází
  • deaktivovat SSH a Telnet, pokud nejsou používány
  • deaktivovat nepoužívané služby a aplikace
  • nepoužívat výchozí porty (80, 443, 8080 a 8081)
  • dodržovat zásady zvýšené ochrany NASů


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala