www.svethardware.cz
>
>
>
>

Quake II RTX je díky Vulkan Ray Tracing k dispozici i pro Radeony

Quake II RTX je díky Vulkan Ray Tracing k dispozici i pro Radeony
, , aktualita
Quake II RTX byl jako titul upravený pro ray tracing či přesněji rovnou path tracing vždy písečkem firmy NVIDIA, která nám na něm ukazovala možnosti karet RTX. Nyní ale přichází podpora API Vulkan Ray Tracing. 
K oblíbeným
reklama
Quake II RTX jsme prozkoumali už loni v zimě, kdy ještě byl k dispozici pouze pro karty GeForce RTX. Nyní už sama NVIDIA ve své tiskovce hlásí: "Ray Tracing pro všechny", což znamená, že díky Vulkan Ray Tracing si mohou Quake II RTX vyzkoušet i ti, kteří mají ve svém počítači mnohem starší karty, a to až po generaci NVIDIA Pascal (alespoň 6 GB paměti na kartě). V případě firmy AMD to vypadá, že budeme potřebovat nejnovější Radeon ze série RX 6000, ovšem bez příslušného hardwaru pro ray tracing stejně nebude o co stát. 
 
 
Hráči navíc o moc nepřijdou, i když je zajímavé se podívat alespoň na demo Quake II RTX, které je zdarma dostupné na Steamu. V něm si můžeme dosytosti vyzkoušet, jaký vizuál může nabídnout taková stařičká hra, když jí trošku pomůžeme. Nezapomínejme ale na to, že v ní nejde jen o ray tracing či dokonalejší path tracing, ale také o jiná vylepšení včetně některých textur. Ale ty bylo nezbytné upravit právě kvůli tomu, aby šlo uplatnit odrazy světla.
 
Díky Vulkan Ray Tracing také bude možné podporovat ray tracing najednou na kartách GeForce i Radeon, stejně jako tomu je v případě nejmodernější verze DirectX 12. 
 
AMD má pro tento účel připravenou betaverzi ovladačů Radeon, přičemž NVIDIA si připravila v podstatě to samé pro své GeForce. Rozdíl je ten, že podpora GeForce sahá mnohem dál do minulosti. 

A v čem se liší ray tracing v Quake II RTX od ray tracingu v moderních hrách? Jak jistě dobře víte, v nich si lze zapnout RT odrazy, stíny, globální osvětlení nebo funkci ambient occlusion. Quake II RTX však přesněji využívá path tracing a to znamená, že každý pixel na obrazovce vykresluje pomocí ray tracingu, a nemá tak odděleny efekty stínů, odrazů a podobně, které v AAA hrách platí jen pro některé objekty či části obrazu. Path tracing je tak mnohem náročnější ucelené řešení, které snad v budoucnu nahradí ray tracing, jak jej známe právě z moderních her. Aktuálně ale mají grafické karty co dělat, aby jej zvládly i na stařičkém Quake II.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000 Podle Steamu je mezi hráči více GeForce RTX 3090 než Radeonů RX 6000
Tradiční průzkum hardwaru od společnosti Steam ukazuje jednu zajímavou skutečnost. Na platformě se používá tak moc karet GeForce RTX 3090, že překonávají celou řadu nových Radeonů RX 6000 dohromady.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
4.8.2021, aktualita, Milan Šurkala38 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
4.8.2021, aktualita, Jan Vítek