reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Qualcomm, Fujitsu a Intel mají novou biometriku

3.3.2015, Jan Vítek, aktualita
Qualcomm, Fujitsu a Intel mají novou biometriku
Všechny tři společnosti na MWC 2015 představili nové zabezpečovací technologie založené na biometrice, přičemž každá má svou vlastní. Budeme ale mluvit především o Intel TrueKey, o němž jsme se mohli dozvědět již dříve.
Shodou okolností tak byly představeny hned tři nové biometrické technologie sloužící k zabezpečení počítačů, mobilních zařízení a jejich dat. Jedná se tedy o alternativu pro zadávání hesel a PINů.

Co se týče Intel TrueKey, o tom se firma zmiňovala již dříve, ovšem plánovala jej představit až na MWC 2015, který právě probíhá. TrueKey využívá uživatelův obličej k určení totožnosti, čili již známý přístup, který využívá třeba měření rozestupu očí nebo jejich vzdálenosti od nosu a další charakteristiky našeho obličeje. Vedle toho hrají svou roli i další metody ověření, jako třeba když PC na krátkou vzdálenost naváže spojení s mobilním telefonem. Pak může určit, že pravý uživatel se pravděpodobně pohybuje blízko něj, ovšem využití této metody bude záviset čistě na něm. Intel v současné době pracuje na příslušných aplikacích TrueKey pro Windows, Mac OS X, Android a iOS a také na podpoře této technologie u internetových prohlížečů. Pomocí kamery se tak budeme moci možná již brzy snadno logovat na různé webové stránky a odpadne nutnost použití hesel a všeho s tím spojeného.


Intel označuje své řešení TrueKey za snadné, bezpečné a soukromé. Jediným hardwarovým požadavkem pro jeho použití bude integrovaná nebo USB web kamera. Nicméně aplikace zdarma nabídne možnost využití 15 účtů a pokud nám to nebude stačit, bude třeba zaplatit 2 dolary měsíčně nebo 20 dolarů ročně.


Qualcomm Snapdragon Sense ID 3D Fingerprint Technology byla popsána jako vůbec první technologie využívající 3D snímání otisků prstů pomocí ultrazvuku. Má jít tedy o výrazný krok kupředu, co se týče možností a využitelnosti v porovnání s klasickou kapacitní technologií. Ultrazvukový skener je schopný přečíst otisk prstu skrz různé materiály včetně skla, hliníku, oceli, safíru či plastu, takže může být zapuštěn v těle mobilního telefonu či jiného zařízení. Ruka může být také ušpiněna či upocena, ani to by nemělo vadit. Jedná se o technologii, která je kompatibilní s mobilními procesory Snapdragon, jak ostatně už udává její název. Jde o série 400, 600 a 800 a komerční nasazení se očekává již v tomto roce.

Dle označení Fujitsu Iris Authentication je zase zřejmé, že tato technologie využívá pro ověření sken duhovky oka. Využívá k tomu infračervený systém, který již byl využit v prototypu chytrého telefonu. Na ten se stačí podívat, aby se odemkl, čili jde o funkci, která nebude po uživateli vyžadovat nic navíc. Duhovka člověka je přitom už po batolecím věku stálá a technologii lze dle Fujitsu jen velmi těžko ošálit. A i tato firma plánuje, že s pomocí vlastního oka budeme moci odemykat nejen telefon, ale i aplikace či se přihlašovat k webovým službám.

Zdroj: Hexus.net
reklama