www.svethardware.cz
>
>
>

Qualcomm udělil ceny za vynález zdravotního trikordéru

Qualcomm udělil ceny za vynález zdravotního trikordéru
, , aktualita
Několikaletá soutěž Qualcomm Tricorder XPrize právě dospěla ke svému konci a na něm si několik konkurenčních projektů rozdělilo peníze z balíku 10 milionů dolarů. Nejvíce si ukousl zdravotní trikordér DxtER. K čemu slouží?
K oblíbeným
reklama
Star Trek není z tohoto pohledu jen sci-fi seriál, nad nímž se můžeme mnohdy pousmát třeba kvůli tomu, jak často se všemožné problémy svádí na fluktuace všeho druhu. Je to také studnice nápadů pro různé vynálezy a v tomto ohledu tvůrci seriálu předběhli svou dobu a nyní jde o známé trikordéry, čili ruční zařízení, která odhalí všechno možné o svém okolí. Zde jde přesněji o zdravotnický trikordér, takže už je zřejmé, že ten bude sloužit ke sledování zdravotního stavu a přesně o jeho vývoj se chtěla zasloužit společnost Qualcomm. Ta v roce 2012 přišla se soutěží Tricorder XPrize, která slibovala rozdat celkem 10 milionů dolarů mezi nejúspěšnější týmy.

Společnost Final Frontier Medical Devices z Pensylvánie si z celkového balíku ukousla největší částku, a to 2,5 milionů dolarů díky svému přístroji DxtER. Společně s Dynamical Biomarkers Group podporovanou firmou HTC, která skončila druhá, ještě navíc minulý rok získala další milion, a to prostě za to, že se dostala do finále.

Qualcomm po soutěžících chtěl, aby vyvinuli přenosné zařízení, jež dokáže monitorovat zdraví i diagnostikovat některé obtíže či nemoci. Aby měl tým šanci na výhru, musel přijít s něčím, co by přesně diagnostikovalo 13 onemocnění a dokázalo monitorovat v reálném čase pět životních funkcí. Současně muselo jíž o zařízení, které by pracovalo nezávisle a ani by nevyžadovalo zkušenou obsluhu.

Stanoveny byly také povinné choroby či zdravotní potíže, které daný trikordér musel umět detekovat a pak ještě několik volitelných. Mezi povinné patří třeba anémie, diabetes, mozková mrtvice, hepatitida typu A, tuberkulóza, infekce močových cest, zánět středního ucha, srdeční fibrilace, leukocytóza, atd. Mezi volitelné zase můžeme řadit zvýšený krevní tlak, pásový opar, mononukleózu, černý kašel, HIV screening, melanom, streptokoková angína, osteoporóza či hypo/hypertyreóza.

Qualcomm uvedl, že výsledná zařízení překonala požadavky soutěže a představy zadavatelů o uživatelské přívětivosti, ovšem i nejlepší dva týmy nedokázaly zajistit detekci všech třinácti základních onemocnění. Bude tak na nich třeba dále pracovat. Především pak ale nejde o zařízení, která by pracovala stejně snadno jako startrekový trikordér. Rozhodně je nestačí namířit na pacienta a v okamžiku si zjistit jeho zdravotní stav. Některé testy vyžadují poskytnutí vzorku krve, jiné zase moči, ale i tak jde o velice nadějné produkty, které by mohly nahrazovat nedostupnou lékařskou péči.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14? MSI uvádí nový Radeon RX 580, jak daleko jsou Navi 14?
MSI uvádí nový Radeon RX 580 ARMOR, na čemž by nebylo nic divného i s přihlédnutím k tomu, že se na trh dostaly již dvě takto označené karty. Podivné je to, že tato novinka je chystaná právě nyní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá Asus: dodávky procesorů Intel už jsou lepší, ale budoucnost je nejistá
Společnost Asus je aktuálně na pátém místě mezi světově největšími výrobci počítačů, a tak má jistě dobrý přehled o tom, jak si Intel vede s uspokojováním poptávky po svých procesorech. Jak to tedy aktuálně vypadá? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář