Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Quantum již nechce o hlučných discích ani slyšet

8.12.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Quantum již nechce o hlučných discích ani slyšet
Technologie QDT najde své místo ve spotřebních produktech.
Praha, Milpitas, 7. 12. 1999 Divize pevných disků společnosti Quantum (HDD) dnes zveřejnila, že díky řadě akustických zdokonalení, shrnutých pod označení Technologie tichého disku (Quiet Drive Technology), je její 3,5" disk Fireball lct nejtišším diskem na světě určeným pro kancelářské aplikace. Vyplývá to z výsledků srovnávací studie společnosti Charles M. Salter Associates (CSA), renomované konzultantské firmy v oblasti akustiky, která porovnávala zvukové charakteristiky disků s 5400 otáčkami od společností Fujitsu, IBM, Maxtor, Quantum, Samsung, Seagate a Western Digital.

“Technologie tichého disku je klíčovým prvkem v nových typech pevných disků, které společnost Quantum vyvíjí pro oblast domácích a kancelářských aplikací,” řekl John Gannon, prezident Divize pevných disků společnosti Quantum. “Naší snahou je, aby každý vyrobený disk byl co nejtišší.”

Podle výsledků testů, které řídil Anthony Nash, viceprezident společnosti CSA, generuje pevný disk Fireball lct o 3 až 9 dB méně hluku než srovnatelné disky ostatních výrobců. Průměrná hladina hluku disku Fireball lct v klidovém stavu, tj. v době, kdy neprobíhá čtení ani zápis dat, je 28 dB. Při zápisu a čtení, se tato hodnota zvýší na 32 dB. U druhého nejlepšího disku v testu bylo naměřeno 32 dB v klidovém stavu a 35 dB při zápisu a čtení dat.

Průměrný disk v počítači generuje mezi 36 až 48 dB hluku, takže lidské ucho, které je schopno vnímat zvuk v rozsahu od 20 do 130 dB, ho slyší velmi dobře. Průměrná hladina hluku v typickém obývacím pokoji se pohybuje na úrovni 30 dB, zatímco šeptající člověk produkuje zvuk na úrovni zhruba 28 dB. Protože decibelová stupnice není lineární, ale logaritmická, představují podle Nashe 2 až 3 dB znatelný rozdíl.

Technologie tichého disku (QDT), která je kombinací unikátního návrhu mechanických komponent a vyladění disku z hlediska harmonických kmitočtů, výrazně snižuje emisi hluku u disků Quantum. Poprvé byla použita zhruba před rokem v audiovizuálních discích Quantum QuickView, používaných ve výrobcích spotřební elektroniky, kde jsou na hlukové charakteristiky disku kladeny vysoké nároky. Technologie QDT se dále vyvíjela a v současnosti ji používají všechny disky Quantum určené pro kancelářské aplikace. Také nejvýkonnější řady disků, Atlas V se 7200 otáčkami a Atlas 10K s 10 000 otáčkami, budou technologii QDT používat.

Již 9 měsíců dodává Quantum disky QuickView s technologií QDT společnostem Replay Networks a TiVo, předním výrobcům digitálních videorekordérů. Jim Barton, vrchní technolog společnosti TiVo, a Dan Levin, viceprezident pro konstrukci společnosti Replay Networks, se shodují, že tiché disky jsou důležitým faktorem v jejich výrobcích určených pro zábavu. “Tiché zařízení je naše priorita číslo 1” říká Barton. “Zákazníci používají naše výrobky v obývacích pokojích a v ložnicích, a proto vyžadují, aby jejich elektronika byla pokud možno nehlučná.”

Hlučnost disků se testovala v nejmodernější zvukové komoře ve vývojovém středisku společnosti Quantum v Milpitas. Měření všech disků probíhalo za přísně sledovaných podmínek v souladu s průmyslovými standardy CMA-74, ISO 3745, ISO 3744, ISO 3745 a ANSI S 12.10.1985. Aby se zamezilo odchylkám jednotlivých vzorků, testovalo se u každého modelu 6 exemplářů. Zvukové zkoušky probíhaly podle mezinárodně standardizovaných metod. Deset mikrofonů bylo umístěno ve sférickém poli ve vzdálenosti 1 m od měřeného disku umístěného uprostřed zvukové komory. Mikrofony byly připojeny k procesoru, který vyhodnocoval množství zvuku emitovaného jednotlivými disky. Počítač vypočítal zvukový výkon vydávaný jednotlivými mechanikami a převedl jej na decibely.

Tisková zpráva Quantum