www.svethardware.cz
>
>

QuantumScape: solid-state akumulátory už brzy na trhu

QuantumScape: solid-state akumulátory už brzy na trhu
, , aktualita
Společnost QuantumScape poodhalila technické vlastnosti svých solid-state akumulátorů, které ve výchozím stavu nemají anodu. Mají řešit většinu problémů Li-Ion článků a navíc by se mohly už docela brzy objevit na trhu.
K oblíbeným
reklama
Nových typů akumulátorů máme hodně a jedním z nich je projekt společnosti QuantumScape. V jeho případě jde o nové solid-state akumulátory s pevným elektrolytem, které jsou bezanodové. Za separátorem je hned kolektor a anoda v podstatě jen dynamicky vzniká na povrchu při nabíjení článku. U standardních akumulátorů je elektrolyt tekutý a anoda bývá obvykle z grafitu nebo směsí grafitu a jiných materiálů. Výhodou má být větší bezpečnost takových článků, nicméně společnosti se podařilo vyřešit i hustotu (jak hmotnostní, tak i objemovou).
 
QuantumScape akumulátor
 
Prezentace společnosti nicméně ukazuje i pár zajímavých historických souvislostí. Mnozí lidé předpokládají, že v okamžiku objevení nové technologie je skoro vše hotovo, a ta by se měla objevit snad za měsíc na trhu, a že se akumulátory za poslední dobu nikam neposunuly. Faktem nicméně je, že v roce 1991 měly první Li-Ion články hustotu necelých 100 Wh/kg, dnes jsme asi na 270 Wh/kg. To v přepočtu znamená, že se dosahuje průměrného ročního nárůstu hustoty o 3,5 %. Také ukazuje, že není Li-Ion jako Li-Ion a těch typů je opravdu mnoho. To, že baterka ve smartphonu nevydrží 3 roky, totiž opravdu neznamená, že má elektromobil tutéž směs, přestože jde stále o Li-Ion.
 
QuantumScape katody
 
Dobře také ukazuje, že vývoj baterie není měsíční záležitost a je to běh na dekády. Společnost byla založena na přelomu let 2010 a 2011, o rok později začalo strategické partnerství s Volkswagenem. Ano, už tehdy VW koketoval s myšlenkami na elektromobil a investoval do podniků vyvíjejících akumulátory. V roce 2013 probíhaly testy prvních solid-state separátorů, v roce 2015 pak byl na základě testů vybrán vhodný separátor. Rok 2016 znamenal první ukázku nové technologie, ve 2017 pak byla vyvinuta technologie výroby separátoru.
 
V roce 2018 vznikl joint venture s Volkswagenem, byl prezentován design akumulátoru bez anody, roku 2019 byly dokončeny testy novinky s ohledem na životnost. Letos VW provedl už několikáté investiční kolo (Series F) a byly prezentovány poslední výsledky. Nyní je na řadě dokončení vývoje, plánování výstavby první 1GWh továrny, v roce 2022 by mělo být vybráno místo a začít se se stavbou. Na přelomu let 2023 až 2024 se počítá se zahájením výroby v menším rozsahu, v roce 2026 by se pak měla rozjet druhá továrna s roční kapacitou výroby 20 GWh. Opravdu vidíte, že je to běh na dobrých 15 let, a to je ještě potřeba dořešit výtěžnost výroby a další detaily.
 
QuantumScape
 
QuantumScape porovnává svůj akumulátor s dnešními Li-Ion. Při hmotnosti 350 kg dosahuje hustoty 470 Wh/kg, zatímco běžný Li-Ion je asi na 260 Wh/kg. To znamená také energii 164 kWh v hmotnost, kde Li-Ion zvládne jen 90 kWh (prezentace sice uvádí objemovou hustotu, ale podle čísel to vypadá na chybu). V přepočtu na dojezd je to 730 km proti 400 km a také slibuje rychlé nabíjení z 0 na 80 % za 15 minut (Li-Ion se za tu dobu dostane na cca 50 %, resp. na 80 % je obvykle za více než půl hodiny).
 
Cílem bylo dosáhnout životnosti vyšší než 80 % po 800 cyklech (při dojezdu 500 km by to byla životnost na téměř 400 tisíc km) a grafy ukazují, že se dle akcelerovaných testů pohybují mezi 88 až 93 %. Další výhodou má být rozumný výkon i při nízkých teplotách. Zatímco při 0 °C má specifickou kapacitu okolo 135 mAh/g, při -30 °C je ještě na necelých 90 mAh/g. Pro srovnání, Li-Ion je na méně než 60 mAh/g už při -25 °C. Silný partner jako Volkswagen, který do projektu hodlá celkově investovat okolo 300 mil. USD, ukazuje, že bychom se za ty tři roky snad skutečně mohli dočkat.
 
Zdroj: wccftech.com, prezentace (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář