reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rabbit R1: asistent s AI pro efektivní práci s aplikacemi

15.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Rabbit R1: asistent s AI pro efektivní práci s aplikacemi
Dosti nevšedním zařízením je nový Rabbit R1, které má usnadnit práci s mobilními aplikacemi. Pro ně vyvinulo jednotné uživatelské rozhraní, přičemž zde najde využití systém umělé inteligence.
Tvůrci nového produktu, Rabbit R1, přichází se zajímavým konceptem ovládání mobilních aplikací. Myšlenka je taková, že každá aplikace má své vlastní uživatelské rozhraní, ikonky a na telefonu z toho může být docela nepořádek. Tvůrci tak vzali systém umělé inteligence, ukázali jí, jak člověk s jednotlivými aplikacemi pracuje a jak je ovládá, kde jsou menu nabídky, jak se kde co potvrzuje a podobně. Místo LLM (Large Language Model) vytvořili něco, čemu říkají LAM (Large Action Model), tedy model, který byl natrénován na akcích uživatelů. Ten pak používá jen příkazy k ovládání každé aplikace. Pro zajištění větší bezpečnosti jsou mikrofony běžně vypnuty a pro zadávání hlasového příkazu je potřeba stisknout tlačítko podobně jako na vysílačce.
 
Rabbit R1
 
Jde o malé zařízení s rozměry 78×78×13 mm a hmotností 115 gramů. Má 1000mAh akumulátor s životností na 500 cyklů, nabíjí se přes port USB-C. Je tu 8jádrový procesor MediaTek Helio P35 (MT6765) s taktem 2,3 GHz, 4 GB RAM a 128GB interní úložiště. Dále tu máme 2,88" LCD dotykový displej a 8MPx otočnou kamerku dopředu i dozadu. Ta zvládá Full HD video 1080p max. při 24 fps. Mezi senzory najdeme GPS, akcelerometr, gyroskop a magnetometr. Je zde 2W reproduktor a 2 mikrofony, bezdrátovými rozhraními jsou Bluetooth 5.0, Wi-Fi (2,4GHz i 5 GHz) a 4G LTE (pomocí SIM karty). Operačním systémem je Rabbit OS.
 
Cena byla stanovena na 199 USD a dodávky začnou v červnu nebo červenci (předprodej už běží). Otázkou je, jaký bude dlouhodobý úspěch. Zařízení neřeší až tak výrazný praktický problém, proti telefonu má mnohem menší obrazovku, nižší výkon a je méně univerzální. Je tu i možný problém s aplikacemi. Systém je natrénován na nynějších variantách aplikací, co se ale stane, když dojde k aktualizacím ze strany vývojářů těchto aplikací? Přesto firma ve třech kolech předprodeje byla schopna zaregistrovat 30 tisíc objednávek. Dokáže ale prodat stovky tisíc nebo miliony? Co myslíte?
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama