www.svethardware.cz
>
>
>
>

Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X

Radeon Navi 2X s 12 a 16 GB paměti, chystá se prý už Navi 4X
, , aktualita
Z fór Chiphell přichází informace, která je v podstatě v souladu s tím, co jsme nedávno slyšeli i o nových GeForce. Jde o kapacitu paměti na nových kartách a vedle toho se podíváme i na zprávy o teprve chystaných GPU Radeon.
K oblíbeným
reklama
Nové GeForce generace Ampere by prý měly mít až 20 GB paměti v modulech GDDR6 (GDDR6X?), jak uvádí wccftech na základě informací od výrobce karet. A je pravda, že zvýšení kapacity paměti se už dalo očekávat, ovšem skutečně bude takto zásadní? Možná že opravdu bude, neboť tu je i zpráva o tom, že Navi 21, čili ono "velké Navi" bude k dispozici s konfiguracemi s 12 a 16 GB paměti.
 
 
Pro AMD by to pochopitelně nebyla premiéra, neboť to už nabídlo Radeon VII vybavený 16 GB paměti, a to přitom šlo o velice výkonné HBM2 s propustností 1 TB/s. Jenomže na druhou stranu byla tato karta vypuštěna na trh spíše z nouze, neboť AMD ani jinou možnost nemělo, pokud tedy chtělo poskytnout hráčům či obecně uživatelům PC něco výkonnějšího než původní Vegu 64. Později navíc Radeony VII tiše zmizely z trhu a z toho lze tušit, že AMD se prodej takové karty za 699 USD zrovna nevyplatil. 
 
Je otázka, jaké mají být ony verze karet s Navi 21 a 16 a 12 GB paměti, pokud skutečně dorazí, pochopitelně). Může jít jen o silnější a slabší herní karty, podobně jako Vega 64 a 56, i když ty měly stejnou kapacitu paměti. Ale také může jít o jakousi 16GB obdobu TITANu určenou i pro pracovní stanice, zatímco 12GB karta bude určena jako čistě herní. Uvidíme. 
 
Leaker Komachi pak informuje o tom, že AMD už pracuje na RDNA 3 a 4 (či RDNA 3X a 4X), respektive na čipech Navi 31 a Navi 41. To ale není nic překvapivého, neboť vývoj takových čipů se nezvládne za týden a je vcelku běžné, že firmy pilně pracují na dvou budoucích generacích. My o nich také zatím nevíme vůbec nic a samotné AMD v roadmapě ukazující RDNA 3 ani nezmínilo použitý proces. 
 
 
Vidíme tam jen Advanced Node a to je trošku podivné vzhledem k tomu, že pro Zen 4 byl potvrzen 5nm proces. To tak nahrává spekulacím, že RDNA 3 budou zahrnovat první vícečipová GPU od AMD, která tak asi nebudou tvořena čipy tvořenými vždy stejným procesem. A pokud by AMD napsalo, že RDNA 3 budou tvořeny dejme tomu 7nm i 5nm procesem, nebylo by o jejich vícečipovém designu pochyb a to AMD možná ještě nechce prozradit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů