reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Radeon R9 285 oficiálně na trhu, odměny Space Edition startují

, , aktualita
Radeon R9 285 oficiálně na trhu, odměny Space Edition startují
Společně s novými procesory FX Vishera si společnost AMD připravila také jednu grafickou kartu, a to Radeon R9 285. Ten má za úkol měřit se s řadou GeForce GTX 760 od firmy NVIDIA a nabídnout i nižší spotřebu.
O nové kartě AMD Radeon R9 285 se mluví již po delší dobu a především se zmiňuje její čip Tonga, který je založen na architektuře Graphics Core Next 1.2. Vyráběn je sice stále 28nm procesem, ale jeho spotřeba má být nižší než u srovnatelných čipů AMD, které jsou již na trhu. Udává se 190W TDP.

Čip R9 285 "Tonga" je založen na 1792 Stream procesorech, 112 TMU a 32 ROP jednotkách, takže má stejnou konfiguraci jako Radeon R9 280 "Tahiti Pro", ale pracovat bude na vyšších taktech (základ 918 MHz). R9 280 má navíc udávané TDP 200 W, což tedy není moc, ale musíme započítat také rozdíl ve výkonu.

Na nové kartě se uplatní 2 GB paměti GDDR5 na 5,5 GHz s pouze 256bitovou sběrnicí, zatímco R9 280 má sběrnici širokou 384 bitů. Partneři firmy AMD pak mají volnou ruku k tomu, aby mohli přijít i se 4GB verzemi karty. Ty ale budou bez rozdílu podporovat API DirectX 12, OpenGL 4.4 a samozřejmě i AMD Mantle. Dále tu je i XDMA CrossFire, TrueAudio DSP a Eyefinity pro čtyři displeje. Přídavné napájení karty zajistí dvojice šestipinových konektorů PCIe.

Cena karty začíná na 249 USD, za něž budou k dispozici základní modely. Své verze hned po oznámení firmy AMD představily společnosti MSI, Gigabyte, HIS, Asus a další, přičemž v podstatě žádná z nich nemá referenční chladič a jsou tu také přetaktované verze. Například MSI Radeon R9 285 Gaming OC má základní frekvenci GPU 1000 MHz, model WindForce OC od Gigabyte má mírnější přetaktování - 950MHz jádro a 5,6GHz paměti a Asus Strix R9 285 je na tom s 954MHz jádrem podobně.

Poslední novinka firmy AMD pro tento den je spuštění programu Never Settle Space Edition Rewards. Jde o nově rozšířenou nabídku her zdarma, které jsou rozdávány k novým grafickým kartám a jak už název napovídá, jde o hry s tematem vesmíru a konkrétně o Alien: Isolation, Star Citizen, Space Run, a Habitat. Celkově je tak v programu 27 her, z nichž si můžeme vybrat, přičemž to závisí na kartě, kterou si koupíme.

Zdroj: TZ AMD
reklama
reklama
reklama
reklama