www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 6000: co víme a co zbývá zjistit?

Radeon RX 6000: co víme a co zbývá zjistit?
, , aktualita
AMD už představila tři nové modely s generace Radeon RX 6000, ovšem jak se dalo tušit, zdaleka jsme se nedozvěděli vše. Můžeme mít otázky ohledně podpory ray tracingu, o paměťovém subsystému či obecně o dopadu nových technologií. 
K oblíbeným
reklama
AMD mluvilo především o výkonu, zatímco o technologiích jsme se dozvěděli spíše heslovitě či přinejlepším zkratkovitě. Zatím máme krom videa z prezentace k dispozici ještě tiskovou zprávu a pak také bylo slíbeno video, kde Frank Azor uvede další technické podrobnosti. To máme zde: 
 

 

Dozvíme se tak další informace o Smart Access Memory, kde AMD využívá své unikátní výhody, že je v této době jediným výrobcem výkonných x86 procesorů i grafických karet na světě. Byla by škoda toho nevyužít, přičemž my jsme očekávali, že to bude nejdříve v rámci Infinity Architecture ve světě serverů a superpočítačů. 
 
Ze Smart Access Memory by měla být nervózní především NVIDIA, která něco takového jednoduše nemá šanci nabídnout (pokud jí to AMD neumožní), ale je tu otázka, co vůbec tato technologie přinese. Zkráceně jde o možnost procesoru získat přístup do celé paměti grafické karty, čímž se rázem podtrhuje potenciál rychlé sběrnice PCIe. A je třeba dodat, že už dříve měly procesory přístup k paměti grafické karty, ale pouze omezený, a to na 256 MB, v nichž si zřídily vertex buffer, stencil buffer a zkrátka tuto paměť využívají pro různá data. Nová funkce platí pro Ryzen 5000, Radeon RX 6000 a desku s AMD 500 a zatím představuje zvýšení výkonu spíše o jednotky procent. Další navýšení pak už závisí na tom, jaký přístup k této technologii zaujmou herní vývojáři. Už nyní je to však v podstatě bonus zdarma pro budoucí majitele moderního hardwaru a zároveň motivace využívat CPU i GPU od AMD. 
 
Dále tu máme Infinity Cache a jak jsme se dozvěděli, jde v podstatě o stejnou cache, jakou jsou vybaveny moderní procesory Zen v podobě L3 cache. Kapacita pak odpovídá plně vybavenému 32jádrovému procesoru, čili tu máme 128 MB Infinity Cache, která se dle AMD uplatní především při hraní v rozlišení 1440p a 4K s nejvyššími detaily. Z toho by nám mohlo vyplývat, že slabší z chystaných Radeonů tuto cache vůbec nemusí dostat, ale uvidíme. Úkolem Infinity Cache je konkrétně snižovat latence i spotřebu.
 
A samozřejmě velká otázka je zatím ray tracing na Radeonech RX 6000, ale na to se zaměříme už později. 
 
Model Compute Unit GDDR6 Game Clock (MHz) Boost Clock (MHZ) Pam. rozhraní  Infinity Cache
AMD Radeon RX 6900 XT 80 16 GB 2015 až 2250 256 bit 128 MB
AMD Radeon RX 6800 XT 72 16 GB 2015 až 2250 256 bit 128 MB
AMD Radeon RX 6800 60 16 GB 1815
2105
256 bit 128 MB
 
Nakonec můžeme dodat, že AMD plánuje vypustit do světa sérii videí, které přímo na hrách ukáží výkon a funkce RX 6000. Jde o: 
  • DIRT 5 – 29. října (dnes)
  • Godfall – 2. listopadu
  • World of Warcraft: Shadowlands – 10. listopadu
  • RiftBreaker – 12. listopadu
  • FarCry 6 – 17. listopadu 
Zdroj: AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář