www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Radeon RX 6700 XT bude pro hraní ve 1440p, kdy ale dorazí?

Radeon RX 6700 XT bude pro hraní ve 1440p, kdy ale dorazí?
, , aktualita
Ještě koncem minulého roku to vypadalo, že AMD a NVIDIA budou postupovat při představování nových grafických karet velice rychle, ale realita je zcela jiná. Obě firmy naopak nasadily hlemýždí tempo. 
K oblíbeným
reklama
Od společnosti AMD jsme očekávali, že hned na CES 2021 představí nové modely grafických karet, které budou určeny právě pro hraní v rozlišení 1440p a půjde prostě o nástupce modelů s Navi 10. Jde tak i o nový Radeon RX 6700 XT a vedle něj jsme se měli dozvědět i o slabším modelu Radeon RX 6700. NVIDIA si pak měla připravovat rychlou odpověď, která nakonec přijde coby GeForce RTX 3060 se 12 GB paměti, ale moc rychle zrovna ne a co se týče výkonných GeForce s větší porcí paměti, ty jsou stále v nedohlednu a oficiálně vůbec neexistují. 
 
Tím nám v nabídce NVIDIE vznikla paradoxní situace, v níž má dosud nejslabší karta dané generace více paměti než herní hi-end, čili jde o RTX 3060 s 12 GB paměti a RTX 3080 s 10 GB. Trh je ale pokřiven naprostým nepoměrem nabídky a poptávky, čili zákazníci případně ani nemají jak dát NVIDII najevo, že očekávají něco lepšího. Po jakékoliv jen trošku výkonnější kartě se v obchodě ihned zapráší a my můžeme leda brát to, co je, nebo čekat. 
 
 
Nyní se objevilo alespoň logo nového Radeonu RX 6700 XT, které přinesl Andreas Schilling. Ten ve svém příspěvku uvedl už jen dobře známé skutečnosti, že tato karta bude určena pro hraní v rozlišení 1440p a nabídne 12 GB paměti GDDR6. Její nástup na trh zatím nelze předvídat, a to právě kvůli výše uvedenému. Nový Radeon či Radeony (6700 a 6700 XT) se tak mohou objevit ještě v tomto čtvrtletí, anebo možná až v tom druhém. Dle starších fám, které předcházely informacím o údajném představení těchto karet na CES 2021, což se nakonec nestalo, by je AMD mohlo vypustit na trh koncem března. 
 
AMD se ostatně netají už tím, že všeobecný nedostatek jeho produktů ovlivní celé první pololetí a k tomu se chce dodat, že co se týče grafických karet, bude situace opět velice nevyzpytatelná právě kvůli vrtkavému zájmu těžařů kryptoměn. Pokud jejich hodnota opět rychle klesne, anebo přijde jiná změna, kvůli níž se těžba na grafikách přestane vyplácet, rázem bude na trhu karet mnohem více. Zatím však nelze počítat s tím, že by vznikl naopak přetlak, neboť sami hráči mají o nové GeForce a Radeony velký zájem a výroba má svá omezení daná dopady pandemie a právě v tom se aktuální třetí vlna těžby na grafikách liší od té druhé, po níž zbyly NVIDII na skladech miliony GPU, jichž se pak těžko zbavovala.  
 
Radeon RX 6700 XT by měl být založen na GPU Navi 22 XT se 40 CU, a tedy rovněž s 2560 Stream procesory, jaké má i Radeon RX 5700 XT s Navi 10 XT. Vzhledem ke kapacitě 12 GB GDDR6 pak můžeme počítat se 192bitovou sběrnicí a také s tím, že výslednou spíše slabší paměťovou propustnost bude vyrovnávat Infinity Cache, i když s nižší kapacitou, než jakou mají Radeony s Navi 21. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala