reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RadioGPT: když AI může psát eseje, proč by nemohla vést rádio stanici?

6.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
RadioGPT: když AI může psát eseje, proč by nemohla vést rádio stanici?
Umělá inteligence se prodírá do dalších případů užití. Vznikla např. rádio stanice RadioGPT, která využívá systémů umělé inteligence k hledání a vytváření obsahu pro rádio nemluvě o využití AI pro vytváření umělého hlasu moderátora.
Poslední týdny jsou ve znamení systémů generativní AI, zejména ChatGPT a podobných systémů založených na technologii GPT. Ve verzi GPT-3.5 ji najdeme v již zmíněném chatbotovi ChatGPT, vyhledávač v Bingu brzy poběží na verzi GPT-4. Varianta GPT-3 se pak stala základem rádio stanice RadioGPT. AI systém Futuri TopicPulse skenuje Facebook, Twitter, Instagram a dalších 250 tisíc zdrojů a snaží se najít nové zprávy a informace, které by mohly být zajímavé pro posluchače stanice (včetně toho, aby šlo o lokální zprávy). Na základě toho GPT-3 využije své schopnosti generativní AI pro generování skriptu pro virtuální moderátory.
 
RadioGPT
 
A aby té umělé inteligence nebylo málo, další systém AI se postará také o vytvoření umělých hlasů, které přečtou vygenerovaný skript. Celý systém je vytvořen tak, že by měl být dostupný pro jiné rádiové stanice a umožnit jim vytvářet show s jedním, dvěma nebo dokonce třemi moderátory. Umělé hlasy mohou být dokonce natrénovány na hlasy původních moderátorů. A ani u tohoto to nekončí. RadioGPT může také vytvářet a zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích rádia, na blogu nebo na jiných digitálních platformách (např. krátká videa ohledně trendových témat). Systém Futuri POST dokáže vytvořit i podcast a ten automaticky publikovat na kompatibilních platformách. Zájemci mohou nechat AI připravovat zprávy o počasí nebo dopravě, případně vést rozhovor s hosty.
 
Ukázkové rádio si můžete poslechnout na adrese listen.streamon.fm/radiogpt. Hraje především starší hity (v hodně zkrácené verzi), které jsou doplněny o tradiční přestávky propagující rádio a čtené zprávy. Ty jsou zpravidla po jedné (nejde o blok zpráv) a na to, že je čte umělý hlas, to vůbec není špatné. Jsou sice trochu "bez života", ale pokud bychom to srovnali s nějakými serióznějšími zpravodajskými stanicemi, kde si moderátoři nedělají ze všeho srandu, tak byste skoro nepoznali rozdíl, což platí především u mužských hlasů. Ženské mi přišly být více umělé a snáze rozeznatelné, že je s nimi něco "v nepořádku". RadioGPT také občas místo zpráv zveřejňuje zajímavosti o přehrávaných písničkách nebo autorech.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama