reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rambus mrtev? Právě naopak!

14.1.2002, Tomáš Čupr, článek
Rambus mrtev? Právě naopak!
Čipset Tehama-E od Intelu, který má být uveden na trh začátkem dubna, bude podporovat paměti DRDRAM PC1066. Co nám přináší tato perspektivní technologie a jaké jsou další plány společnosti Rambus se dočtete v tomto článku.
Paměti Rambus si ve spojení s Intelem nezískaly právě dobré jméno. V poslední době byly téměř vytlačeny platformou DDR, která se stává prioritou i pro samotný Intel. Faktem však je, že paměti RDRAM vedly ve výkonnostních testech a že firma Rambus ještě neřekla své poslední slovo.

Problémem současných pamětí RDRAM je totiž datová šířka, která je stále ještě nepochopitelně pouze 16-ti bitová. Její zvýšení na 32 či dokonce 64 bitů by dramaticky zvýšilo propustnost a zároveň snížilo latenci těchto pamětí. To by však znamenalo nové desky s 232 pinovými paměťovými sloty. Proto jde zatím Rambus cestou zvyšování taktu.

Varianta "B" procesoru Pentium 4 Northwood, kterou očekáváme v dubnu, bude podporovat frekvenci sběrnice 533 MHz. Právě tuto rychlost dokáží plně využít paměti Direct RDRAM PC1066. Díky tomu, že jsou dvoukanálové je jejich frekvence 1066 MHz a to při současné 16 bitové technologii znamená propustnost 4,2 GB/s.


Obr. 1 - Paměťový modul PC1066 - 32bit

Jaká je budoucnost a perspektiva těchto pamětí? Rambus má v plánu výše zmíněný přechod na 32-ti bitovou šířku datového toku, což by mělo efekt ve zdvojnásobení této rychlosti. To by měl v druhé polovině roku umožnit čipset Intel Tulloch. Přesun k 32-ti bitové technologii je naprosto logický a technicky "jednoduchý". Jedná se v podstatě o dva šestnácti bitové moduly v jednom. Jak je vidět na obrázku č.1 jsou piny navíc v dnes nepoužívané střední části modulů.


Obr. 2 - Srovnání patic pro 16 a 32 bitové moduly

Na začátku roku 2003 dosáhnou DRDRAM frekvence 1200 Mhz a na konci roku 2003 uvede Samsung moduly s datovou šířkou 64 bitů. Tyto paměti RIMM nabídnou propustnost od 8,5 GB/s (1066 MHz) do 9,6 GB/s ( 1200 MHz). To je velmi impresivní, protože tento výhled je realistický a uskutečnitelný. Všechny vývojové kroky jsou totiž založeny na současných šestnáctibitových modulech.

Pokud se všechno toto uskuteční, bude pro DDR SDRAM těžké držet krok. Paměti DDR totiž nejsou stavěné na tak vysoké rychlosti. Proto netrpělivě očekáváme DDR-II, které dosáhnou mnohem vyšších frekvencí než DDR současné. Jsou očekávány na konci roku 2003.

Rambus si je vědomý toho, že hlavní nevýhodou jeho pamětí je cena a proto počítá ve svých plánech s několika zlevněními. Tím se mohou stát DRDRAM mnohem konkurenceschopnější v souboji s DRAM technologií a také přinést tak výborný poměr cena/výkon.

Časy se mění...


Zdroj: ExtremeTech
reklama