Raspberry Pi 2 dostalo hardwarovou akceleraci OpenGL

Raspberry Pi 2 dostalo hardwarovou akceleraci OpenGL
, , aktualita
Majitelé mikropočítače Raspberry Pi 2 se mohou těšit z dárku v podobě nového experimentálního ovladače pro OpenGL, který nabídne hardwarovou akceleraci tohoto API. Výsledkem je především mnohem vyšší výkon.
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 2 si můžeme u nás jako Model B s 512 MB operační paměti koupit již za 1000 Kč s daní, takže jde o levný mikropočítač, který sám o sobě potřebuje už jen úložné zařízení v podobě Micro SD karty a pak samozřejmě i potřebné periferie a zobrazovací zařízení pro naše účely, pokud je tedy budeme vyžadovat. Nyní se mohou majitelé těšit i z toho, že GPU VideoCore IV v procesoru může být využito pro hardwarovou akceleraci OpenGL, což dříve zajišťoval pouze software. Kvůli tomu bylo vykreslování grafiky pod OpenGL pomalé a nefungovalo spolehlivě. Z blogu se tak dočteme, že hardwarově akcelerovaná grafika umožní i hraní některých her renderovaných pod OpenGL, což dříve nebylo možné.

Novou aktualizaci pro systém Raspberry Pi 2 si můžete již sami stáhnout a přesvědčit se, že obsahuje také vylepšené standardní aplikace, jako jsou Sonic Pi, Scratch, Mathematica a Node-RED. Jsou tu také nové verze knihoven pro WiringPi (rozhraní GPIO), Python a Java, opravy různých chyb, vylepšená kompatibilita USB audia i Main Menu editor a také možnost přetaktování přímo z GUI (Raspberry Pi Configuration).


Experimentální podpora OpenGL tedy zdaleka není jedinou novinkou nové verze softwaru a že nejde o konečnou verzi, musíte si akceleraci nejdříve zapnout. Raspberry Pi 2 ji má zatím jako jediný k dispozici a je třeba poznamenat, že může jít o zdroj dalších problémů. Ovšem výhody poznáte třeba z přiloženého videa, které ukazuje OpenGL demo GLXGears. To bez akcelerace běží při 23 snímcích za sekundu s nesprávně zobrazenými barvami a problikáváním obrazu, přičemž s akcelerací je to 60 FPS a bez problémů se zobrazením.

Krom toho všeho se objevila další novinka, a sice portovaný operační systém Tizen 3.0 od Samsungu, který tedy může pracovat pod Raspberry Pi. Samsung doufá, že tak získá více vývojářů aplikací pro svůj systém, který běží na různých mobilních zařízeních či televizorech.

Zdroj: Raspberry Foundation

reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře