Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM

Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation představuje další novinku a není to ke zklamání některých nové Pi 4, ale Pi Compute Module 3+ (CM3+). Jedná se o nesamostatný počítač na modulu, který vychází z pamětí DDR2 SO-DIMM. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, SO-DIMM jsou klasické zkrácené moduly mobilních pamětí RAM, i když dnes už je právě v noteboocích tak často jako dříve nenajdeme kvůli instalaci pamětí přímo na základní desku. SO-DIMM si ale našel cestu i mezi menší desktopy a desktopové desky a také do světa Raspberry Pi díky Compute Module 3+ (CM3+).
 
 
Jak je vidět, takový modul rozhodně nebude možné provozovat samostatně, protože krom samotného plochého konektoru pro slot SO-DIMM nemá žádné jiné. Je tak zřejmé, že bude potřeba ještě další deska právě s oním slotem, která nabídne vše ostatní. A zde je modelový příklad takové desky: 
 
 
Když ale potřebujeme ještě desku, proč bychom si měli kupovat celé Pi ve dvou kusech? Pro jednotlivce to nedává smysl, ovšem CM3+ je určen především pro firmy, které chtějí založit svůj produkt právě na počítači Pi, ovšem nemají zájem o celou desku s konektory v konfiguraci a umístění takovém, jaké je. Takové firmy si mohou vytvořit vlastní desku dle svých potřeb a do ní pak umístit samotný Compute Module 3+. Standardizovaný slot SO-DIMM jim takovou věc pouze ulehčí. 
 
Compute Module 3+ má v nabídce hlavní SoC v podobě Broadcomm BCM2837B0 (Cortex-A53 na 1,2 GHz), dále 1 GB LPDDR2, na výběr je mezi 0 (CM3+ Lite), 8, 16 a 32GB eMMC, a to vše na kartičce o rozměrech 68 x 31 x 3,7 mm a hmotností 9 gramů, která bude k dostání za 25 až 40 dolarů.
 
Nová verze Compute Module doplní již starší CM3, CM3/Lite a CM1. Jako obvykle slibuje vyšší výkon a větší výběr úložného prostoru. CM3+ je přitom založen na stejném SoC jako Raspberry Pi 3B+, které však bude pracovat na taktu nižším o 200 MHz, což má jít na vrub jednak slabšímu PMIC (Power Management Integrated Circuit) pro napájení a pak bylo i rozhodnuto, že zde bude důležitější dosáhnout vyšší stability a tepelné odolnosti, což se cení právě v průmyslu. 
 
Nadace předpokládá, že bude vyrábět modely CM3+ až do roku 2026. Vedle zmíněných verzí bude také nabízet vývojářskou sadu, která přichází vybavena právě výše zobrazenou deskou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář