Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM

Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation představuje další novinku a není to ke zklamání některých nové Pi 4, ale Pi Compute Module 3+ (CM3+). Jedná se o nesamostatný počítač na modulu, který vychází z pamětí DDR2 SO-DIMM. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, SO-DIMM jsou klasické zkrácené moduly mobilních pamětí RAM, i když dnes už je právě v noteboocích tak často jako dříve nenajdeme kvůli instalaci pamětí přímo na základní desku. SO-DIMM si ale našel cestu i mezi menší desktopy a desktopové desky a také do světa Raspberry Pi díky Compute Module 3+ (CM3+).
 
 
Jak je vidět, takový modul rozhodně nebude možné provozovat samostatně, protože krom samotného plochého konektoru pro slot SO-DIMM nemá žádné jiné. Je tak zřejmé, že bude potřeba ještě další deska právě s oním slotem, která nabídne vše ostatní. A zde je modelový příklad takové desky: 
 
 
Když ale potřebujeme ještě desku, proč bychom si měli kupovat celé Pi ve dvou kusech? Pro jednotlivce to nedává smysl, ovšem CM3+ je určen především pro firmy, které chtějí založit svůj produkt právě na počítači Pi, ovšem nemají zájem o celou desku s konektory v konfiguraci a umístění takovém, jaké je. Takové firmy si mohou vytvořit vlastní desku dle svých potřeb a do ní pak umístit samotný Compute Module 3+. Standardizovaný slot SO-DIMM jim takovou věc pouze ulehčí. 
 
Compute Module 3+ má v nabídce hlavní SoC v podobě Broadcomm BCM2837B0 (Cortex-A53 na 1,2 GHz), dále 1 GB LPDDR2, na výběr je mezi 0 (CM3+ Lite), 8, 16 a 32GB eMMC, a to vše na kartičce o rozměrech 68 x 31 x 3,7 mm a hmotností 9 gramů, která bude k dostání za 25 až 40 dolarů.
 
Nová verze Compute Module doplní již starší CM3, CM3/Lite a CM1. Jako obvykle slibuje vyšší výkon a větší výběr úložného prostoru. CM3+ je přitom založen na stejném SoC jako Raspberry Pi 3B+, které však bude pracovat na taktu nižším o 200 MHz, což má jít na vrub jednak slabšímu PMIC (Power Management Integrated Circuit) pro napájení a pak bylo i rozhodnuto, že zde bude důležitější dosáhnout vyšší stability a tepelné odolnosti, což se cení právě v průmyslu. 
 
Nadace předpokládá, že bude vyrábět modely CM3+ až do roku 2026. Vedle zmíněných verzí bude také nabízet vývojářskou sadu, která přichází vybavena právě výše zobrazenou deskou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy
Elektromobilita přinese obrovské množství vysloužilých akumulátorů, které jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Dle studie MIT jsou ale současně vhodným úložištěm pro obnovitelnou energii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala
Experimenty společnosti NVIDIA s různými typy umělých inteligencí jsou dobře známé a nyní tu máme další počin v podobě hry Pac-Man. Tu vytvořily dvě soupeřící GameGAN AI, které ani nepotřebovaly jako základ herní engine. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina? Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina?
Atmosféra Pluta byla spatřena již v roce 1988 a od té doby mohli astronomové pozorovat, že je plynný obal této tehdy ještě planety stále hustší. Ovšem nedávno přišel obrat a Pluto od roku 2016 ztratilo celou pětinu své atmosféry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude? Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude?
Leaker @momomo_us zveřejnil nové údaje o procesorech Intel Tiger Lake, které se týkají především jejich grafiky Xe. Ta má představovat velký pokrok i v porovnání s 11. generací, s níž se přitom dosud málokdo setkal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir
Desktopová APU generace Renoir by už neměla na sebe nechávat dlouho čekat, jak můžeme usuzovat dle toho, jaké veškeré informace se o nich v poslední době objevují. Nyní k tomu přispěla i společnost Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek