Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM

Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation představuje další novinku a není to ke zklamání některých nové Pi 4, ale Pi Compute Module 3+ (CM3+). Jedná se o nesamostatný počítač na modulu, který vychází z pamětí DDR2 SO-DIMM. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, SO-DIMM jsou klasické zkrácené moduly mobilních pamětí RAM, i když dnes už je právě v noteboocích tak často jako dříve nenajdeme kvůli instalaci pamětí přímo na základní desku. SO-DIMM si ale našel cestu i mezi menší desktopy a desktopové desky a také do světa Raspberry Pi díky Compute Module 3+ (CM3+).
 
 
Jak je vidět, takový modul rozhodně nebude možné provozovat samostatně, protože krom samotného plochého konektoru pro slot SO-DIMM nemá žádné jiné. Je tak zřejmé, že bude potřeba ještě další deska právě s oním slotem, která nabídne vše ostatní. A zde je modelový příklad takové desky: 
 
 
Když ale potřebujeme ještě desku, proč bychom si měli kupovat celé Pi ve dvou kusech? Pro jednotlivce to nedává smysl, ovšem CM3+ je určen především pro firmy, které chtějí založit svůj produkt právě na počítači Pi, ovšem nemají zájem o celou desku s konektory v konfiguraci a umístění takovém, jaké je. Takové firmy si mohou vytvořit vlastní desku dle svých potřeb a do ní pak umístit samotný Compute Module 3+. Standardizovaný slot SO-DIMM jim takovou věc pouze ulehčí. 
 
Compute Module 3+ má v nabídce hlavní SoC v podobě Broadcomm BCM2837B0 (Cortex-A53 na 1,2 GHz), dále 1 GB LPDDR2, na výběr je mezi 0 (CM3+ Lite), 8, 16 a 32GB eMMC, a to vše na kartičce o rozměrech 68 x 31 x 3,7 mm a hmotností 9 gramů, která bude k dostání za 25 až 40 dolarů.
 
Nová verze Compute Module doplní již starší CM3, CM3/Lite a CM1. Jako obvykle slibuje vyšší výkon a větší výběr úložného prostoru. CM3+ je přitom založen na stejném SoC jako Raspberry Pi 3B+, které však bude pracovat na taktu nižším o 200 MHz, což má jít na vrub jednak slabšímu PMIC (Power Management Integrated Circuit) pro napájení a pak bylo i rozhodnuto, že zde bude důležitější dosáhnout vyšší stability a tepelné odolnosti, což se cení právě v průmyslu. 
 
Nadace předpokládá, že bude vyrábět modely CM3+ až do roku 2026. Vedle zmíněných verzí bude také nabízet vývojářskou sadu, která přichází vybavena právě výše zobrazenou deskou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu
Sociální síť Facebook má za poslední rok opravdu hodně obrovských průšvihů a očividně to jen tak neskončí. Nyní se zjistilo, že stovky milionů uživatelů mělo svá hesla uložena v plaintextu a zaměstnanci společnosti k nim mohli mít přístup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře