Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM

Raspberry Pi Module 3+: počítač na modulu SO-DIMM
, , aktualita
Raspberry Pi Foundation představuje další novinku a není to ke zklamání některých nové Pi 4, ale Pi Compute Module 3+ (CM3+). Jedná se o nesamostatný počítač na modulu, který vychází z pamětí DDR2 SO-DIMM. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, SO-DIMM jsou klasické zkrácené moduly mobilních pamětí RAM, i když dnes už je právě v noteboocích tak často jako dříve nenajdeme kvůli instalaci pamětí přímo na základní desku. SO-DIMM si ale našel cestu i mezi menší desktopy a desktopové desky a také do světa Raspberry Pi díky Compute Module 3+ (CM3+).
 
 
Jak je vidět, takový modul rozhodně nebude možné provozovat samostatně, protože krom samotného plochého konektoru pro slot SO-DIMM nemá žádné jiné. Je tak zřejmé, že bude potřeba ještě další deska právě s oním slotem, která nabídne vše ostatní. A zde je modelový příklad takové desky: 
 
 
Když ale potřebujeme ještě desku, proč bychom si měli kupovat celé Pi ve dvou kusech? Pro jednotlivce to nedává smysl, ovšem CM3+ je určen především pro firmy, které chtějí založit svůj produkt právě na počítači Pi, ovšem nemají zájem o celou desku s konektory v konfiguraci a umístění takovém, jaké je. Takové firmy si mohou vytvořit vlastní desku dle svých potřeb a do ní pak umístit samotný Compute Module 3+. Standardizovaný slot SO-DIMM jim takovou věc pouze ulehčí. 
 
Compute Module 3+ má v nabídce hlavní SoC v podobě Broadcomm BCM2837B0 (Cortex-A53 na 1,2 GHz), dále 1 GB LPDDR2, na výběr je mezi 0 (CM3+ Lite), 8, 16 a 32GB eMMC, a to vše na kartičce o rozměrech 68 x 31 x 3,7 mm a hmotností 9 gramů, která bude k dostání za 25 až 40 dolarů.
 
Nová verze Compute Module doplní již starší CM3, CM3/Lite a CM1. Jako obvykle slibuje vyšší výkon a větší výběr úložného prostoru. CM3+ je přitom založen na stejném SoC jako Raspberry Pi 3B+, které však bude pracovat na taktu nižším o 200 MHz, což má jít na vrub jednak slabšímu PMIC (Power Management Integrated Circuit) pro napájení a pak bylo i rozhodnuto, že zde bude důležitější dosáhnout vyšší stability a tepelné odolnosti, což se cení právě v průmyslu. 
 
Nadace předpokládá, že bude vyrábět modely CM3+ až do roku 2026. Vedle zmíněných verzí bude také nabízet vývojářskou sadu, která přichází vybavena právě výše zobrazenou deskou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus SK Hynix začíná se sériovou výrobou LPDDR5 s 18 GB pro Asus
Telefony s Androidem mají poslední dobou takové množství operační paměti RAM, že by se za to nemuselo stydět ani solidní PC. SK Hynix nyní začalo sériovou výrobu 18GB setů pamětí LPDDR5 pro telefony Asus ROG Phone.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku Muž měl vydávat PlayStation 5 za Wi-Fi router, aby oklamal manželku
Těžko uvěřitelný případ se měl odehrát ve Vietnamu. Muž si chtěl koupit herní konzoli, ale jeho manželka s tím nesouhlasila. Svůj nový PS5 proto vydával za Wi-Fi router. Dokonce jej nechal nainstalovat zaměstnancem v uniformě telefonní společnosti.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář