Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Raspberry Pi nyní nabízí AI kit Hailo pro akceleraci algoritmů umělé inteligence

13.6.2024, Milan Šurkala, aktualita
Raspberry Pi nyní nabízí AI kit Hailo pro akceleraci algoritmů umělé inteligence
Současný obrovský zájem o umělou inteligenci zamířil i ke společnosti Raspberry. Ta pro své Pi nabízí rozšiřující kartu HAT+, která může být doplněna o AI kit Hailo-8L pro výpočty s algoritmy umělé inteligence.
Dnes už před umělou inteligencí nikam neutečeme. Stal se z ní velký hit a ačkoli občas dokáže vyplodit pěkné nesmysly, ve spoustě oborů způsobila značnou revoluci. Není divu, že akcelerátory algoritmů AI se nyní dávají nejen do telefonů, ale už i do notebooků a společnost Raspberry připravila takový akcelerátor i pro své Raspberry Pi 5. Aby ho šlo připojit k počítači, potřebujete nejprve rozšiřující kartu HAT+ (Hardware Attached on Top). Tato karta obsahuje slot M.2 a Pi takto nabízí jednu linku PCIe 2.0 s rychlostí 4 Gbps. Tato karta je součástí AI kitu.
 
Raspberry Pi M.2 HAT+ Hailo
 
Do tohoto slotu M.2 pak míří akcelerátor pro AI od společnosti Hailo, která nedávno od investorů vybrala 120 mil. USD. Konkrétně jde o kartu Hailo-8L, která obsahuje malé NPU schopné dosáhnout výkonu 13 TOPS, což stačí na inferenci základních úloh umělé inteligence (zde připomeňme, že první generace mobilních procesorů AMD a Intel měly NPU s výkonem 10-16 TOPS). Celé Raspberry Pi 5 i s tímto NPU zvládne napájet standardní 27W napájecí adaptér. Raspberry Pi OS tento modul automaticky detekuje a přiřazuje NPU pro výpočetní úlohy, kde může pomoci. Je tedy plně softwarově integrováno. Využití najde např. pro rozpoznávání objektů v obraze, segmentaci, dá se tedy použít v robotice, automatizaci, bezpečnostních kamerách a podobně.
 
Rozšiřující karta má rozměry 65×56,5 mm, modul Hailo je pak formátu M.2 2242, tedy o rozměrech 22×42 mm. Celý kit zahrnuje jak rozšiřující kartu HAT+, tak i Hailo-8L, tepelnou podložku, montážní sadu a 16mm stohovatelný GPIO konektor. U nás je cena lehce pod 2000 Kč.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.