Raspberry Pi se prodalo již 5 milionů

Raspberry Pi se prodalo již 5 milionů
, , aktualita
Nadace Raspberry Pi ohlásila, že dosáhla mety pěti milionů prodaných kusů tohoto známého mikropočítače v podobě malinké desky, která má veškerou potřebou výbavu. Původní cíl byl přitom mnohem skromnější.
K oblíbeným
reklama
Lidé stojící za vývojem mikropočítačů Raspberry Pi při zakládání nadace předpokládali, že bude vyrobeno pouze několik tisíc kusů, takže i je samotné musela popularita jejich produktů překvapit. Pět milionů prodaných kusů se přitom prodalo již za tři roky a nevypadá to, že by měla popularita Raspberry Pi nějak upadat.

Však na začátku tohoto měsíce byl představen nový Raspberry Pi 2 Model B s šestinásobným výkonem oproti předchůdci a dvojnásobnou kapacitou paměti, který je navíc prodáván za stejnou cenu (35 USD). Jeho výrobce se dnes může označovat za nejpopulárnější firmu produkující počítače ve Spojeném království.

Co se týče vývoje prodejů, pak před pouhými 15 měsíci bylo dosaženo dvou milionů prodaných kusů, takže je zřejmé, že popularita Raspberry Pi prudce roste. To je zajímavé především proto, že tyto počítače jsou určeny pro výuku a kutily, a nejde tedy o nic, po čem by prahnul běžný uživatel.

Původního Raspberry Pi Model B se prodalo na 3 miliony, Model B+ se na prodejích podepsal asi 1,5 milionem kusů a slabších Model A a Model A+ se prodalo na 100.000 a 150.000 kusů. A co se týče zbrusu nového Raspberry Pi 2 Model B, ten je na trhu jen něco přes 14 dní a už se jej prodalo půl milionu kusů, takže je pravděpodobné, že se stane vůbec nejúspěšnějším modelem.

Raspberry Pi 2 Model B tedy na trhu nahradil starší Raspberry Pi 1 Model B+ a vybaven je 900MHz procesorem Cortex-A7 s grafickým jádrem VideoCore IV 3D, 1 GB operační paměti a dále má 4 USB porty, 40 GPIO pinů, klasický HDMI port, Ethernetový port, kombinovaný 3,5mm audio jack s kompozitním video výstupem, kamerové rozhraní (CSI), displejové rozhraní (DSI) a slot pro karu Micro SD. Procesor zvládne provozovat všemožné distribuce Linuxu pro procesory ARM a k dispozici bude také speciální verze Windows 10 for IoT. Na tu si ale ještě počkáme a pokud máte zájem, můžete se zaregistrovat a Microsoft váš bude informovat.

V našich obchodech tuto novinku seženeme za cenu mírně pod 1000 Kč s DPH, takže nejde o velkou investici. Pořídit si ale musíte ještě 2A napájecí adaptér dodávající 5 V (čili 10 W) s rozhraním micro USB, takže může posloužit prostý adaptér pro telefony či tablety, i když adaptéry pro telefony obvykle nemívají takový výkon.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa BenQ SW271C: nový 4K monitor s 16bit LUT i podporou HLG a HDR videa
BenQ představil nástupce svého fotografického monitoru SW271, nový model SW271C. Jak už je dnes zvykem, novinka cílí nejen na fotografy, ale i na dnes čím dál populárnější video. Umí tak HLG, HDR10 a přizpůsobit se snímkovací frekvenci videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Palit zřejmě chystá těžební grafiky založené na GPU generace Pascal Palit zřejmě chystá těžební grafiky založené na GPU generace Pascal
Situace na trhu s grafickými kartami je už dávno absurdní, ale zřejmě ještě nebyl v tomto ohledu dosažen vrchol. Palit si totiž zřejmě chystá vypuštění nových karet pro těžbu kryptoměn, a to modelů založených na GPU Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář