Raspberry Pi se prodalo již 5 milionů

Raspberry Pi se prodalo již 5 milionů
, , aktualita
Nadace Raspberry Pi ohlásila, že dosáhla mety pěti milionů prodaných kusů tohoto známého mikropočítače v podobě malinké desky, která má veškerou potřebou výbavu. Původní cíl byl přitom mnohem skromnější.
K oblíbeným
reklama
Lidé stojící za vývojem mikropočítačů Raspberry Pi při zakládání nadace předpokládali, že bude vyrobeno pouze několik tisíc kusů, takže i je samotné musela popularita jejich produktů překvapit. Pět milionů prodaných kusů se přitom prodalo již za tři roky a nevypadá to, že by měla popularita Raspberry Pi nějak upadat.

Však na začátku tohoto měsíce byl představen nový Raspberry Pi 2 Model B s šestinásobným výkonem oproti předchůdci a dvojnásobnou kapacitou paměti, který je navíc prodáván za stejnou cenu (35 USD). Jeho výrobce se dnes může označovat za nejpopulárnější firmu produkující počítače ve Spojeném království.

Co se týče vývoje prodejů, pak před pouhými 15 měsíci bylo dosaženo dvou milionů prodaných kusů, takže je zřejmé, že popularita Raspberry Pi prudce roste. To je zajímavé především proto, že tyto počítače jsou určeny pro výuku a kutily, a nejde tedy o nic, po čem by prahnul běžný uživatel.

Původního Raspberry Pi Model B se prodalo na 3 miliony, Model B+ se na prodejích podepsal asi 1,5 milionem kusů a slabších Model A a Model A+ se prodalo na 100.000 a 150.000 kusů. A co se týče zbrusu nového Raspberry Pi 2 Model B, ten je na trhu jen něco přes 14 dní a už se jej prodalo půl milionu kusů, takže je pravděpodobné, že se stane vůbec nejúspěšnějším modelem.

Raspberry Pi 2 Model B tedy na trhu nahradil starší Raspberry Pi 1 Model B+ a vybaven je 900MHz procesorem Cortex-A7 s grafickým jádrem VideoCore IV 3D, 1 GB operační paměti a dále má 4 USB porty, 40 GPIO pinů, klasický HDMI port, Ethernetový port, kombinovaný 3,5mm audio jack s kompozitním video výstupem, kamerové rozhraní (CSI), displejové rozhraní (DSI) a slot pro karu Micro SD. Procesor zvládne provozovat všemožné distribuce Linuxu pro procesory ARM a k dispozici bude také speciální verze Windows 10 for IoT. Na tu si ale ještě počkáme a pokud máte zájem, můžete se zaregistrovat a Microsoft váš bude informovat.

V našich obchodech tuto novinku seženeme za cenu mírně pod 1000 Kč s DPH, takže nejde o velkou investici. Pořídit si ale musíte ještě 2A napájecí adaptér dodávající 5 V (čili 10 W) s rozhraním micro USB, takže může posloužit prostý adaptér pro telefony či tablety, i když adaptéry pro telefony obvykle nemívají takový výkon.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře