www.svethardware.cz
>
>
>

Raspberry Pi se stalo 3. nejprodávanějším počítačem na světě

Raspberry Pi se stalo 3. nejprodávanějším počítačem na světě
, , aktualita
Malé počítače Raspberry Pi jsou natolik populární, že svými prodeji překonaly i legendární Commodore 64. Díky tomu se staly třetí nejprodávanější univerzální počítačovou platformou na světě. S prvními dvěma pozicemi to ale nebude jednoduché.reklama
Prodeje počítačů Raspberry Pi překonaly odhady výrobce a s počtem 12,5 milionu kusů prodaných za 5 let se tak tato platforma stala třetí nejprodávanější platformou univerzálních počítačů na světě. Překonala tak doposud třetí Commodore 64. Přesná čísla sice nejsou známá, předpokládá se však, že analýza sériových čísel těchto počítačů dává nejpřesnější odhad.


Raspberry Pi 3


Je ale jasné, že na první dvě pozice se Raspberry Pi patrně nikdy nedotáhne, neboť stále mají mnohem vyšší prodeje. Na druhém místě je Mac, u něhož jsou k dispozici různá čísla pohybující se někde kolem podezřele nízkých 120 až mnohem uvěřitelnějších 200 milionů prodaných kusů (v roce 2015 se např. dostaly nad 20 milionů za rok). U PC bychom byli pravděpodobně někde kolem čísla 4,5 miliardy (za poslední rok to bylo přes 260 milionů kusů).


Commodore 64

Commodore 64 (zdroj: Wikipedia.org, public domain)


Nejlépe prodávaným Raspberry Pi se stal třetí model Pi 3, který je na trhu sotva rok, ale už stačil zabrat takřka třetinu veškerých prodejů. Zajímavostí je také např. to, že Raspberry Pi Zero W zaznamenalo za první čtyři dny přes 100 tisíc prodejů, poté se jich ale už moc neprodalo a zůstává na jednom procentu. Původní model Pi A pak dosahuje zhruba 2 procenta.


Prodeje Raspberry Pi


Zdroj: raspberrypi.org

Raspberry Pi 3 Model B
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Raspberry Pi 3 Model B Starter Kit
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Raspberry Pi Zero
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (19.6. - 25.6.) Týdenní šance (19.6. - 25.6.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 19.6. do 25.6. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň Fractal Design Define R4. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu Skylake a Kaby Lake s Hyper-threadingem mají chybu v mikrokódu
Henrique de Moraes Holschuh na lists.debian.org varuje před nově nalezenou chybou v mikrokódu procesorů Intel Skylake a Kaby Lake, která může "v jistých situacích způsobit nebezpečné chování při zapnutém hyper-threadingu".
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen Recept CIA pro sledování odpojených počítačů odhalen
Server Wikileaks zveřejnil metody, jimiž se CIA snažila získávat data z počítačů odpojených od jakýchkoliv sítí nebo jen internetu. Nejde o žádnou sofistikovanou technologii, ale o velice jednoduchý recept. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru Další hlavní stupeň Falcon 9 se znovu podíval do vesmíru
Můžeme očekávat, že za pár měsíců už nás nic takového nebude vzrušovat, ale nyní jde ještě o známku obrovského pokroku při vynášení nákladu na oběžnou dráhu i dále. SpaceX totiž už podruhé znovu použila první stupeň rakety Falcon 9.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake MSI vyzradilo výkon 6jádrového Coffee Lake
Díky MSI se můžeme podívat na první výsledky testů týkajících se připravovaných 6jádrových procesorů Intel Coffee Lake. Ty byly srovnány s rovněž šestijádrovým konkurentem z řad AMD, a to Ryzen 5 1600X. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek