reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

3 solární nabíječky zblízka aneb "Končím se zásuvkou!"

19.8.2004, Petr Hájek, recenze
3 solární nabíječky zblízka aneb "Končím se zásuvkou!"
Celá staletí snili největší myslitelé lidstava o tom, že jednoho dne začneme efektivně a nezprostředkovaně (sluneční svit - rostlina - kráva - guláš) využívat energie slunce a využívat jeho paprsků k pohánění nejrůznějších hejblat a udělátek. Tento ještě před několika desetiletími fantasmagorický sen se s příchodem solárních článků malých rozměrů stává běžnou realitou a technologie se již jednou provždy přesunuje z laboratoří do kapes běžných lidí. Redakce Světa PDA otestovala celkem 3 různé přenosné solární nabíječky pro mobilní techniku a dospěla ohledně výhodnosti tohoto zdroje k několika pozoruhodným výsledkům.
Recenze týkající se alternativního napájení mobilní techniky přímo vybízí k tomu začít malým zamyšlením na toto téma... Pokud se rozhlédneme po dnešním trhu mobilní techniky a handheldů, prakticky všechny přístroje používají vestavěné LiIon akumulátory s několika málo výjimkami - na mysli máme některé flashové MP3 přehrávače, digitální fotoaparáty a již dávno doprodané modely PDA. Konkrétně u PDA se AAA napájení objevilo naposledy u Palm OS modelu Sony Clié PEG-SL10 disponujícího Palm OS 4.1, 8 MB RAM, černobílým displejem rozlišení 320 x 320 a procesorem Motorola Dragonball na 33 MHz.


Producenti mobilní techniky nemají AA/AAA články v lásce z toho důvodu, že je okrádají o zisky z prodeje firemních LiIon akumulátorů, což je na poli byznysu hřích smrtelný a neodpustitelný, proč byste si měli kupovat 2 články za 200,- Kč, když za ně výrobci můžete dát 7 - 8x víc?

Použít ve svém přístroji AA/AAA akumulátor není od "hodného" výrobce zpátečnické uplatňování starých technologií, protože "obyčejné" AA/AAA články mají stále spoustu výhod:
  • Nízká cena - výměna vestavěného LiIon článku GPSky, multimediálního přehrávače či PDA vyžaduje odborný zásah servisního technika, který samozřejmě nebude zadarmo. Rozdíl mezi koupí 4 AA článků a placenou výměnou LiIon akumulátoru může být klidně i několikanásobný, což se ale v žádné specifikaci zákazník nedočte...
  • Tradice - tužkové články jsou na trhu již desítky let a dá se očekávat, že ještě desítky let budou, po nějakém LiIon akumulátoru pro SuperPDA-CR200 za 10 let ani pes neštěkne, schválně zkuste v českých PDA obchodech najít akumulátor například do 3 roky staré Jornady 720, pokud budete mít štěstí, možná seženete firmu, která Vám do ní tak za 1 500,- zkusí vpasovat kus z jiného přístroje.
  • Dostupnost - běžných AA/AAA baterek si můžete vzít na výlet kolik chcete, kdežto s vestavěným akumulátorem jste omezeni pouze jeho kapacitou. Jednoúčelové LiIon články taktéž seženete v málokteré nádražní trafice, o benzínových pumpách a samoobsluhách nemluvě.
Trvanlivost a počet nabíjecích cyklů AA/AAA akumulátorů se liší dle použité technologie, dnes se jako běžný uživatel ale nejpravděpodobněji setkáme s články NiMH a alkalickými, jež mají každý své výhody a nevýhody. Mimochodem, k tématům "Zaručené vlastnosti baterií" a "Paměťový Efekt" již byly napsány hory nesmyslů.

Nabíjíme ze slunce


Slunce má oproti běžné elektrické rozvodné síti tu výhodu, že funguje už pěkných pár miliard let a pokud astronomové mluví pravdu, pak to vypadá, že se na něj ještě nejméně po dobu dalších 5 miliard let bude vztahovat záruka, mimochodem, doufejme, že se nepřihlásí jeho původní majitel, však víte jak to dnes chodí... S čerpáním energie ze slunce je spojena ta nevýhoda, že ne vždy jsou pro dobíjení ideální podmínky. Tvůrce sice používá termín "dostatečné oslunění," blíže jej ale nedefinuje, takže se dnes nebudeme ohánět výrazy jako monokrystalická struktura použitého křemíku (vše o technologii i parametrech je k nalezení na stránkách výrobce) a raději sáhneme po oblíbených výsledcích z praxe.

Pro test byly použity přibližně rok staré NiMH akumulátory typu AAA Gold Peak Group s garantovanou kapacitou min. 730 mAh u nového kusu a napětím 1,2 V. Dále jsme sáhli po MP3 přehrávači HOOP Tiny 320 poháněném AAA baterií a Sony Clié PEG-SL10 běžícím na 2 x AAA články. Oba přístroje oficiálně vyžadují napětí 1,5 V, takže o to bude výsledek zajímavější.

Dnešní recenzi zahajuje pohled na celou mobilně-solární sestavu. Již letmý pohled odhalí, že vše je vcelku malé, například typ ROBINSON vlevo dole pohodlně zakryjete běžným CD obalem (včetně půlcentimetrové rezervy kolem všech stran).
Typický den milovníka mobilních udělátek - sluníčko svítí, fotony, elektrony a další subatomární havěť sviští všemi směry a my nabíjíme ostošest...

Nabíječ CADDY 6

Provedení nabíječe CADDY 6 (výrobce dodává i levnější CADDY pouze na 4 AA/AAA), je zcela podřízeno mobilitě. Ač má velikost krabičky doutníků, zvládne za 8 h slunění nabít 2 AA články kapacity 1500 mAh, všech 6 kusů tedy sfoukne za nějakých 25 h.

Po jeho stranách jsou 4 malé otvory, není tak problém zařízení prakticky kamkoliv přidrátovat - do auta, na batoh, kolo, případně velmi rafinovaně na záda slunící se přítelkyně. Ti nejortodoxnější mobilní uživatelé mohou i na vlastní rameno či předloktí.

A nyní již pár slov k testům, 12. srpna 2004, naprosto bezmračné počasí, čas akce 9:00 - 10:00, nabíječka byla na slunce natočena v nejideálnějším kolmém směru. Tak, nastavíme, uvaříme si několik káv a hle, zde již máme první výsledky. Akumulátor po hodinovém opalování předvedl 1:48 hudby. Při umístění za podmračeného počasí na okenní římsu ve stínu CADDY 6 nenabíjel. Pro test číslo 3 byl posazen opět na 1 hodinu pod 50 W žárovku stolní lampy, což nepřineslo žádný výsledek, je možné, že se světelnými zdroji slunečních vlnových délek budete mít větší štěstí. A další test - nabíjení probíhalo od 10:48 h do 12:48, zataženo, laicky řečeno žádná "modrá" obloha - 2 h nabíjení přinesly pouhých 18 minut hudby, jež potvrzují, že nabíječ nabíjí i v případě, že nesvítí slunce, ovšem výrazně pomaleji.

2 x AAA + Sony Clié PEG-SL10, sem tam nějaký mrak a doba nabíjení 11:24 - 13:29, tedy něco málo přes 2 h, nabíječka prostě položená na stole, takže paprsky dopadaly z ostrých úhlů, výsledek - 1:53 výdrže. Zdůrazňujeme, že poslední 2 testy zdaleka neprobíhaly za ideálních podmínek (jasno) a vypovídají spíše o průměrném oblačném dni.

CADDYm 6 produkovaný optimální proud 350 mA je u nízkokapacitních AAA akumulátorů vhodné rozdělit mezi více článků (nejméně 2, ideálně však 4), nabíjení příliš vysokým proudem totiž snižuje jejich životnost.

Velký AA/AAA nabíječ

Tvaru a rozměrů zrcátka na holení se sice nepřenáší tak snadno, jeho přibližně 3x větší rozměry ale jasně naznačují, že bude o poznání výkonnější a také že ano. Po nabíjení v čase 15:32 - 16:32 jsme za jasného a slunečného počasí dosáhli u MP3manu výdrže něco málo přes 5 hodin, což je vzhledem k výrobcem udávaným 8 - 10 h výdrže HOOP Tiny 320 s 1,5 V článkem a použitému 1,2 V NiMH kusu kapacity 730 - 750 mAh solidní výsledek.

Opět je tu problém příliš rychlého nabíjení, zde platí trojnásobně - AAA článek dobitý za hodinu je sice pěkná věc, ovšem nabíjení příliš vysokým proudem a velké přebíjení akumulátor zcela spolehlivě odrovná. V žádném případě nenabíjejte s tímto kolosem jediný AAA kus, ničíte jej.

A ještě tu máme test se Sony Clié PEG-SL10, do něhož byly akumulátory nabíjeny v čase 9:00 - 10:00, opět za jasného a slunečného počasí. Mezi zapnutím handheldu a jeho samovolným odchodem uplynulo celkem 3:14:14.

Nabíječ ROBINSON

Příhodné pojmenování po legendární knižní postavě má solární nabíječ ROBINSON nabízející vestavěný LiIon akumulátor, který nasyslenou energii uloží nejprve do sebe a pokud připojíte na výstup nějaké zařízení, pak dobíjí toto. Vzhledem k 1 100 mAh kapacitě použitého akumulátoru s ním snadno kdykoliv dobijete prakticky libovolný běžný mobilní přístroj.
ROBINSON je dodáván s koženkovým pouzdrem vybaveným suchým ziperm na opasek na straně jedné a průsvitným "oknem" na straně druhé.


Přímo s nabíječem jsou dodávány i dva kabely pro dobíjení mobilních telefonů značky Siemens a Nokia, nabíjení samozřejmě není omezeno pouze na ně, s tím správným konektorem (výrobce zhotoví zdarma) můžete dobíjet například i GPS přístroje a když přijde na věc, tak i PDA. Robinsonův LiIon článek se dobije za asi 4 - 5 h slunečního svitu.

Závěr?

Všechny zmíněné nabíječky mají dále společné tyto věci - jsou odolné proti vodě, na přímém slunci se opravdu velmi zahřívají (skoro na nich neudržíte ruku) a mají velmi velké pracovní rozpětí (od -40° C až do +80° C).

Jedná se o velmi zajímavý kus příslušenství, který se blíží cenou hodnotě obvyklých síťových NiCd/NiMH nabíječek a navíc Vás nijak nesvazuje, ideální pro všechny majitele odlehlých chat, zahraničních i lokálních vandrovníků a samozřejmě i jako výbava pro přímořské dovolené trávené na pláži. Příznivce přírodních hnutí patrně potěší, že solární nabíječka je naprosto ekologické zařízení a že při dobíjení jejich baterií neshořelo ani deko uhlí a nebyl rozbit jediný atom uranu.

A je tu ještě jedna VELMI důležitá věc, je zřejmé, že solární nabíječky nabíjejí různým proudem v závislosti na kolísajícím slunečním svitu. Pokud chcete opravdu dokonalé a profesionální nabíjení, kdy elektronika sleduje tzv. nabíjecí křivku, která se u NiCd i NiMH článků liší a jíž je na základě aktuálního stavu dobití přizpůsobován nabíjecí proud na ideální hodnotu (což se následně odrazí na vyšší životnosti), budete muset patrně sáhnout po nějakém jiném modelu. Jistě se ale najdou i osoby, pro které bude mobilita převažujícícm faktorem a podobnou věcí se nebudou zatěžovat, budou si naprosto bez nervů nabíjet kdy chtějí a kde chtějí a až akumulátory za 1 - 2 roky utahají, prostě je vymění s vědomím, že pár cyklů z několika set bylo vyměněno za klid a celoroční pohodlnou práci.

Cena v době recenze:
  • CADDY (pro 4 články): 390,- Kč včetně DPH
  • ROBINSON: 970,- Kč Kč včetně DPH

Za zapůjčení děkujeme společnosti PROSOLAR, s.r.o.!reklama