Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

7x základ s P965: ASUS P5B

20.10.2006, Petr Mareš, recenze
7x základ s P965: ASUS P5B
Druhým zástupcem v našem srovnávacím testu základních desek s chipsetem P965 je ASUS P5B. Obsahuje 1 slot PCIe x16, 3 sloty PCIe x1 a 3 sloty PCI. Chlazení je zde řešeno dvěma pasivy. Orientační cena je cca 4 000,- Kč s DPH.
Základní desky firmy ASUS nikdy nebudily pozornost svým konzervativním vzhledem, ale svými výkony a možností přetaktování za rozumnou cenu ano. Ani v případě této desky si ji nekoupíte kvůli umocnění svého casemodu, ale pouze kvůli jejím schopnostem.


Předchozí model ASUSu, který jsme testovali, oplýval mnoha vymoženostmi (chlazení pomoci heatpipes, podpora SLI 2x16, 8-fázovým napájením nebo bohatým příslušenstvím). Jednalo se o ASUS P5N32-SLI Deluxe (tedy socket 939). Dnešní model sice není tak luxusně vybaven, avšak i on nabízí dražší cenovou variantu. V obchodech si můžete pořídit ASUS P5B Deluxe, jenž nabízí podporu RAID přímo od SouthBridge, chlazení pomoci heatpipes a druhou integrovanou síťovku. Pro šetřivé je tu třeba ASUS P5B-VM.
Krabice + příslušenstvíPříslušenství tvoří 4 SATA kabely, dva mají konektor zalomený do pravého úhlu. Dále v krabici nalezneme dvě redukce SATA napájení, datový kabel k disketové mechanice a PATA kabel k disku. K desce také dostaneme bracket s dvěma USB porty a dvě "redukce" Q-Connector, ale o těch si povíme až později.


V krabici nechybí manuál, příručka rychlé instalace a instalační CD. Manuál je samozřejmě v angličtině, ale v rychloinstalační příručce nalezneme čtyři české stránky, které se snaží shrnou to nejpodstatnější. Samozřejmostí se stává nálepka.
Rozložení komponent

Layout základní desky je na slušné úrovni. Už na první pohled je vidět, že nedošlo k žádným přehmatům, ani k žádným překvapením. Rozmístění PCI a PCIe slotů je slušné. Instalace delší grafické karty nebrání přístupu k paměťovým slotům. V případě použití "širší" grafické karty se výrobce rozhodl obětovat jeden z PCI slotů. Na jeho místě bych raději viděl PCIe slot. Rozšiřujících karet do PCIe je přece jen ještě pomálu. Pojistka PCIe x16 patří sice k tužším, ale zase je přístupná zprava (tedy zvrchu).


Napájení základní desky se zajišťuje pomocí 24pin ATX Main Power a 4pin +12V ATX konektoru. Oba dva jsou vhodně na stranách základní desky. V prostoru patice jsou použity nízké kondezátory mimo dvou nacházejích se na pravo od LGA775. Instalace chladiče G-Power Lite proběhla bez problémů.Konektory pro připojení mechanik okupují levý dolní roh základní desky. Celý levý kraj lemují různé konektory. Konkrétně jsou to systémové konektory, 2x USB, sériový port, S/PDIF out a Audio konektory.Příjemným překvapením jsou čtyři konektory pro ventilátory, které jsou navíc logicky rozmístěny na základní desce. Jumper pro reset BIOSu naleznete mezi chladičem jižního můtku a portem pro disketovou mechaniku. K jeho použití se ale pravděpodobně nedostanete. V případě nepovedeného přetaktování se deska vrátí do původního stavu odpojením od elektrické sítě. Resetovat BIOS samozřejmě můžete, ale ASUS zvolil protivnou a zdlouhavou proceduru, která zahruje nejen přehození jumperu a odpojení od el. sítě, ale navíc je třeba vyndat baterii.Pohled na spodní stranu základní desky nepřináší žádné překvapení. Kolem patice nejsou SMD součástky ani rozptylovač tepla.


Pokud je deska pod napětím, svití za systémovými konektory zelená LEDka.


Vnitřní konektory nacházející se přímo na základní desce:
 • 5 x SATA300 - 4x čipová sada, 1x přídavný řadič
 • 1x PATA - přídavný řadič
 • 3x USB 2.0 - 3x 2 porty
 • 1x audio, SPDIF-out, CD-in
 • 1x sériový port
 • 4x ventilátor - 1x 4-pin a 3x 3-pin
 • systémové konektory

U této základní desky můžete nalézt "redukci" Q-Connector. Jedná se o mezičlánek mezi systémové konektory a kabely, který následně umožňuje jednoduché odpojení systémových konektorů od základní desky. Obrázek snad napoví více.
Vnější konektory


2xPS/2, LPT, SPDIF (coax, opt), eSATA, 4x USB, LAN, audio


Teploty chladičů čipové sady

O chlazení se starají dva pasivní chladiče. Základní deska se na hluku tedy podílet nebude. Severní můstek byl při měření částečně ofukován chladičem procesoru G-Power Lite. Takže v případě použití jiného chladiče např. AC Freezeru dosáhnete vyšších teplot (teplota v závorce bez vlivu G-Power Lite).SouthBridge 60°C / 61,5°C NorthBridge 40°C / 41,5°C (59,5°C / 70°C )


Regulace otáček ventilátorů pomocí BIOSu a programu Speedfan

Program SpeedFan v poslední verzi 4.29 správně detekoval teploty a napětí. Otáčky ventilátorů také zobrazoval správně, ale k řízení ventilátorů se neměl. Naopak řízení otáček pomocí BIOSu fungovalo na jedničku. Ventilátory pro chlazení skříně jsou řízeny dohromady pomocí teploty systému.


Regulace otáček ventilátorů
CPU_FANCHA_FAN1CHA_FAN2PWR_FAN
SpeedFan 4.29nenenene
BIOSanoanoanone

Použité čipy
 • Audio - SoundMax AD1988A - HD audio 7.1
 • IO - Winbond W83627DHG-A - Umí řídit čtyři ventilátory pomocí PWM či napětí, pět monitorovat. Dokáže měřit 9 různých napětí a tři teploty. Podporuje rozhraní PECI a SST Obecný článek k IO čipům zde.
 • LAN - Realtek RTL8111B - gigabit, připojeno přes PCIe 1x. Obecný článek k integrovaným sítovým kartám zde.
 • SATA & PATA - JMicron JMB 363 - 1x PATA, 2x SATA 300 včetně RAID 0, 1 ,0+1, JBOD s podporou NCQ, HotPlug, eSATA - připojeno přes PCIe 1x


Audio - SoundMax AD1988A


IO - Winbond W83627DHG-A


LAN - Realtek RTL8111B


SATA & PATA - JMicron JMB 363