reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

7x základ s P965: Gigabyte GA-965P-DS4

, , recenze
7x základ s P965: Gigabyte GA-965P-DS4
Šestým zástupcem v našem srovnávacím testu základních desek s chipsetem P965 je Gigabyte GA-965P-DS4. Obsahuje 2 sloty PCIe x16, 3 sloty PCIe 1 a 2 sloty PCI. Chlazení je zde řešeno čtyřmi měděnými pasivy propojenými několika heat-pipes. Orientační cena je cca 4 700,- Kč s DPH. Oproti dříve testovanému modelu DS3 je o 500,- Kč dražší.
Dnes se podíváme na druhou základní desku společnosti Gigabyte, model GA-965P-DS4. Na první pohled je jasné, že vychází z modelu DS3, ale už na druhý pohled si jistě všimnete několika podstatných změn. Nejvíce bije do očí mohutné chlazení čipové sady a napájecích obvodů. Druhou nejdůležitější změnou je přítomnost druhého PCIe x16 stotu, která napovídá podporu pro více grafických karet. A je tomu opravdu tak, tato základní deska podporuje režim CrossFire.


Pokud Vám nebude stačit ani tato základní deska, nabízí Gigabyte model GA-965P-DQ6, který má ještě lepší výbavu. Na druhém cenovém konci nalezneme modely Gigabyte GA-965P-S3, který je zdaleka nejlevnější, popřípadně Gigabyte GA-965P-DS3, který jsme testovali jako první.Krabice + příslušenstvíV krabici naleznete mimo základní desky 4 kabely SATA s kovovými pojistkami, jeden 80žilový PATA kabel a jeden datový kabel k disketové mechanice. Z papírových věcí to je manuál, dvě příručky rychlé instalace, instalační CD a nálepka na skříň.Příslušenství je naprosto identické s modelem DS3, a proto mi nezbývá nic jiného, než si zase postesknout nad nepřítomností přídavných bracketů. V balení chybějí také redukce napajení z Peripheral na SATA, ale bez nich se většinou obejdeme.Rozložení komponent

Layout základní desky se významně liší od předchozích desek přípravou pro kooperaci dvou grafických karet. Slotů pro rozšiřovací karty je celkem sedm, dva PCI, tři PCIe x1 a dva PCIe x16. Určitě jste si všimli, že tady něco nehraje. Intel o podpoře CrossFire vůbec nemluví, a proto je problém s PCIe linkami. První slot PCIe x16 (modrý) má vždy všech 16 linek a druhý má pouhé 4 linky.


- klikněte pro zvětšení -

Ale ani tyto čtyři linky nemá tento slot bez komplikací. Chipset má totiž i bez zapojení tohoto slotu volnou jenom jednu linku. A kde se vezmou tři zbývající? Prostě si je základní deska vypůjčí od PCIe x1 slotů, které se stávají v případě použití druhé grafiky nefunkční a fungují už pouze jako "držáky na karty". Celá situace je dobře vidět na obrázku blokového diagramu základní desky z manuálu, který najdete níže.


Už pouhým okem rozeznáte, že druhý slot PCIe x16 není plnohodnotný.

Použití dvou slotů PCIe x16 znatelně zmenšilo prostor pro ostatní komponenty. I středně velká grafická karta překáží u paměťových slotů a s paměťovými moduly nemůžeme bez jejího vyndání vůbec manipulovat.Možná přítomnost dvou grafických karet také zvýšila požadavky na napájení, takže mimo 24pinového ATX Main Power konektoru a 2x 4pinového ATX 12V konektoru nalezneme na základní desce ještě jeden konektor Peripheral power.Oproti modelu DS3 jsou použity kvalitnější napájecí obvody procesoru a zdokonaleno je i chlazení. Nevýhodou takto masivního chlazení je samozřejmě jeho velikost, ale se standardními chladiči by neměl být žádný problém. Když už jsme u toho chlazení, tak si zde musím postěžovat, že základní deska má jen tři konektory na ventilátory.Pro připojení pevných disků můžeme využít osm SATA konektorů. Šest jich zprostředkovává jižní můstek ICH8R. Tyto porty nabízejí RAID 0, 1, 0+1, 5 či zapojení JBOD. Zbývající dva SATA porty a jediný PATA port zajišťuje přídavný řadič JMicron JMB363. Tento řadič nabízí RAID 0, 1, 0+1 a JBOD. Konektor disketové mechaniky nalezneme jako obvykle pod paměťovými sloty.

V levém dolním rohu základní desky nalezneme ještě systémové konektory, tři konektory USB 2.0 (celkem tedy umožňují 6 USB portů) a dva porty FireWire.Na zadní straně základní desky si můžete všimnout, že v místě napájecích obvodů (tam, kde jsou shora měděné pasivy, v kterých končí heat-pipes) jsou vidět kovové plíšky, které rozptylují vznikající teplo.
Reset BIOSu se nachází netypicky před zadními konektory u audio konektorů. Nakonec se ale toto místo ukázalo jako velmi praktické, protože v případě osazení do skříně a vybavení dalšími komponentami, je toto místo stále přístupné.


Layout základní desky z manuálu - pro zvětšení klikněteVšimněte si, jak základní deska řeší problém nedostatku PCIe linek. Můžete si vybrat, jestli chcete používat jeden slot PCIe x4 a nebo tři PCIe x1.


Vnitřní konektory nacházející se přímo na základní desce:
 • 8 x SATA300 - 6x čipová sada, 2x přídavný řadič
 • 1x PATA - přídavný řadič
 • 3x USB 2.0 - 3x 2 porty
 • 2x FireWire
 • 1x audio, SPDIF-in, CD-in
 • 3x ventilátor - 2x 4-pin, 1x 3-pin
 • systémové konektory


Vnější konektory:


2xPS/2, LPT,SPDIF (coax, opt), serial, FireWire, 4x USB, LAN, audio


Teploty chladičů čipové sady

Největší rozdíl mezi DS3 a DS4 je v systému chlazení. Levnější varianta využívá pouze pasivní chladiče, zatímco varianta DS4 používá heatpipes. Veškeré teplo je odvedeno z chipsetu na napájecí část procesoru kolem patice, kde se počítá s pomocí chladiče procesoru. Chlazení je tedy absolutně tiché a přitom výkonné.
Na výkon chlazení má abnormální vliv použitý chladič procesoru. Proto je při vybírání chladiče třeba zvolit takový, který fouká vzduch dolů na procesor a okolí patice. Teploty byly měřeny s použitím chladiče G-Power Lite.


SouthBridge 38°C / 39,5°C NorthBridge 37,5°C / 39°C 1. Konec 34,5°C / 36,5°C 2. Konec 34,5°C / 36°C

Regulace otáček ventilátorů pomocí BIOSu a programu Speedfan
Program SpeedFan v poslední verzi 4.29 nebyl schopen rozpoznat ze základní desky zhola nic. Jediné dvě hodnoty reprezentovaly teploty disků. Pomocí BIOSu můžete řídit jediný ventilátor.


Regulace otáček ventilátorů
CPU_FANSYS_FANPWR_FAN
SpeedFan 4.29nenene
BIOSanonene

Použité čipy:
 • Audio - Realtek ALC883 - HD audio 7.1
 • IO - iTE IT8718F-S - Umí řídit tři ventilátory pomocí PWM, pět monitorovat. Dále nabízí dvě 16C550 UART, IEEE 1284 paralelní port, řadič disketové mechaniky a řadič klávesnice. Obecný článek k IO čipům zde.
 • LAN - Marvell 88E8053-NNC1 - gigabit, připojeno přes PCIe 1x. Obecný článek k integrovaným sítovým kartám zde.
 • FireWire - Texas Instruments TSB43AB23 - 3 porty FireWire 1394a, rychlost 400Mbit
 • SATA & PATA - JMicron JMB 363 - 1x PATA, 2x SATA 300 včetně RAID 0, 1 ,0+1, JBOD s podporou NCQ, HotPlug, eSATA - připojeno přes PCIe 1x


Audio - Realtek ALC883


IO - iTE IT8718F-S


LAN - Marvell 88E8053-NNC1


FireWire - Texas Instruments TSB43AB23


SATA & PATA - přetištěný řadič JMicron JMB 363
reklama
reklama
reklama
reklama