www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

7x základ s P965: MSI P965 Platinum

7x základ s P965: MSI P965 Platinum
, , recenze
Sedmým zástupcem v našem srovnávacím testu základních desek s chipsetem P965 je MSI P965 Platinum. Obsahuje 2 sloty PCIe x16, 2 sloty PCIe x1 a 2 sloty PCI. Chlazení je zde řešeno dvěma hliníkovými pasivy. Orientační cena je cca 4 150,- Kč s DPH.
K oblíbeným
reklama
Základní deska MSI P965 Platinum používala BIOS verze 1.0. Upgradoval jsem na verzi 1.1 z 19.9.2006. BIOS nevybočuje ze zaběhnutých kolejí. Nastavení nutná pro přetaktování systému naleznete v Cell Menu, tedy mimo časování pamětí, které je v Advanced Chipset Features.

Advanced BIOS Features


Advanced Chipset Features


Power Management Features


Integrated Peripherals


Integrated Peripherals -> On-Chip ATA Devices


Integrated Peripherals -> I/O Devices


PNP/PCI Configurations


H/W MonitorCell_Menu


MSI P965 Platinum BIOS verze 1.1 - 19.9.2006
Tuning paměti
CAS latency (Tcl)
3, 4, 5, 6
RAS# to CAS# Delay
3, 4, 5, 6
RAS# Precharge
3, 4, 5, 6
Precharge Delay (tRAS)
9, 10, 11, 12, 13, 14, 15
System Memory Multiplier
auto, 2.00, 2.50, 3.00, 2.66, 3.33, 4.00
Nastavení napětí
Adjust DRAM Voltage
+1.85 V až + 2.45 V (po 0.05 krocích)
Adjust NB Voltage
1.21, 1.25, 1.28, 1.32, 1.35, 1.39, 1.42, 1.49, 1.56, 1.63, 1.69 V
Add CPU Voltage
+0.0000 V až +0.7875 V (po 0.0125 krocích)
Nastavení frekvencí
FSB
266 - 500 MHz (po 1MHz krocích)
PCI Express
100 - 133 MHz (po 1MHz krocích)

Oproti MSI P965 Neo-F najdeme v lazení systému změnu napětí procesoru a severního můstku a je také narozdíl od zmíněné desky možné zvýšit FSB až na 500 MHz. Možnosti nastavení se tedy celkově zlepšily, ale i tak patří k jednodušším.


Softwarová výbavaNa přiloženém instalačním CD nalezneme následující:
  • ovladače pro chipset, LAN, audio a RAID.
  • Norton Internet Security 2005, Adobe Acrobat Reader, DirectX 9.0c, Yahoo Toolbar
  • utility MSI Live Update 3, MSI Core Center, MSI PassworKeeper, MSI SecureDoc, MSI LockBox

Po vložení CD do mechaniky se objeví instalátor, který nabídne instalaci těch ovladačů, které už nejsou v systému nainstalovány.Na druhé záložce nalezneme firemní utility k základní desce a bezpečnostní utility na uchovávání hesel, šifrování souboru apod. Tyto bezpečnostní utility nemají k základní desce žádný vztah, proto se nimi nebudu více zabývat.MSI Live Update 3

Výborná utilita pro update BIOSu a ovladačů základní desky popř. i grafické karty, pokud je také od MSI. Program běží v Internet Exploreru na základě prvku Activex. Pomocí této utility jsem flashoval BIOS a proběhlo všechno jednoduše, rychle a bez problémů.Dual Core Center
K této základní desce dodávána utilita Dual Core Center. Jedná se o aplikaci určenou k monitoringu a přetaktování z prostředí Windows. Oproti utilitě Core Center, kterou dostanete s MSI P965 Neo-F, je tato aplikace na první pohled hezčí a nabízí samozřejmě více funkcí.Po startu se aplikace nachází v EASY módu. Probíhá základní monitoring a k dispozici je dynamické přetaktování pomocí předvolených profilů.Pokud stisknete modrou šipku, objeví se čtyři tlačítka, která umožňují přístup k pokročilému přetaktování. MSI použilo čtyři tlačítka, ale skrývají se pod nimi pouze dvě následující okna.První z oken nabízí změnu otáček ventilátorů a změnu frekvence FSB. Pokud už řídíte ventilátory pomocí BIOSu, nelze je odsud ovládat.Druhé okno slouží hlavně k rozšířenému monitoringu. V pravém panelu můžeme ovládat dvě napětí. Změnu napětí PCIe základní deska nepodporuje.
reklama
Nejnovější články
AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024 AMD aktualizuje WSA dohodu s GlobalFoundries: dodávky do roku 2024
Společnost AMD nyní může být pochopitelně ráda za své vztahy se společností GlobalFoundries, která pro ni vyrábí především nepostradatelné I/O čipy pro procesory. I v příštích letech tak budou služby firmy GloFo zapotřebí.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung navyšuje desetileté investice do výroby na 150 miliard dolarů Samsung navyšuje desetileté investice do výroby na 150 miliard dolarů
Velcí výrobci čipů se v poslední době předhánějí v plánovaných investicích, které půjdou do rozšíření kapacit i vývoje dalších nových procesů. Samsung v tomto ohledu plánuje až do roku 2030 a nově navyšuje cílovou částku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Teleskop Jamese Webba už je téměř připraven, podzimní start platí Teleskop Jamese Webba už je téměř připraven, podzimní start platí
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) je vyvíjen a stavěn už pěknou řádku let, přičemž jeho koncept sahá do minulého století. Nyní už se ale konečně blížíme k jeho vypuštění do vesmíru a jsme na prahu nové éry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Xiaomi byla vyřazena z černé listiny Spojených států Xiaomi byla vyřazena z černé listiny Spojených států
Letos na začátku roku jsme se dozvěděli, že krom jiných dalších společností byla na černou listinu Spojených států zařazena také firma Xiaomi. Tento výrobce telefonů a jiné elektroniky se ovšem úspěšně bránil u soudu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat? Perseverance už začal s běžným vědeckým výzkumem, jak bude probíhat?
NASA se sice rozhodla, že bude pokračovat s misí létající Ingenuity, ovšem ta už se nebude starat sama o sebe a naopak bude sloužit roveru Perseverance. Právě ten tak nyní už mohl začít s tím, kvůli čemu na Mars sám přiletěl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek