Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

8 giga a víc (2)

13.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
8 giga a víc (2)
Windows NT sice disky větší než 8,4GB umí, ale ...

Windows 95 a Windows 98 si dokáží poradit s disky většími než 8,4GB jen za použití disk manager utility nebo s podporou BIOSu. S Windows NT (verze 4.0 se Servis Packem 3) je to poněkud jiné. NTíčka si poradí s disky většími než 8,4GB i bez podpory BIOSu a disk manager utilit, ale ... není to tak jednoduché.

Nejjednodušší je případ, kdy máte Windows NT nainstalovány na svém počítači a pouze přidáváte další disk. Pak stačí spustit nástroj "Správce disků" (V anglické verzi je to "Disk administrator"), který nový disk najde a jeho oblast označí jako neznámou, s kapacitou 8,6GB. Na disku lze vytvořit oblast (partition) s maximální kapacitou (zobrazováno je stále jen 8,6GB) a tuto oblast zformátovat (nezapomeňte po vytvoření oblasti uložit změny, jinak vám formátování nebude umožněno). Formátovat je samozřejmě třeba systémem NTFS, pokusíte-li se použít FAT, nebude formátování možno provést (FAT16 lze použít maximálně na 2GB partition). Kapacita takto zformátovaného disku bude zobrazena stále jen jako 8,6GB, tím se však nenechte zmýlit, v souborovém manažeru (např. Průzkumníkovi) zjistíte, že kapacita disku je kompletní (v našem případě to bylo 9,1GB).

Nainstalovat na takto připravený disk Windows NT je trochu složitější. K jejich instalaci je vyžadována alespoň 200MB FAT16 oblast, na které jsou vytvořeny pracovní adresáře a bootovací soubory. Vlastní Windows NT (adresář winnt) už lze na nový velký NTSF disk umístit (po dokončení dosovské části instalace a restartu), startovací soubory však zatím zůstanou na onom původním (FAT16) disku. Po dokončení instalace lze spustit "Správce disků", v něm vybrat požadovaný (velký disk s Windows NT) a označit jej jako aktivní. To způsobí vytvoření bootovacích souborů na tomto disku, takže poté je možné se malého disku (s FAT16) zbavit nebo jej používat k jiným účelům (systém bude startovat z velkého NTSF disku).

Pokud máte disk pouze jediný (ten veliký), lze použít následující postup. FDISKem (klidně i DOSovským) vytvoříte partition do velikosti 2GB a tu zformátujete systémem FAT16. Zbytek disku necháte bez partitions. Na první (malou) část disku lze nakopírovat systém (DOS nebo DOSovskou část Windows 95/98, případně kompletní Windows 95/98, chcete-li používat systémy oba) nebo je možné nabootovat z diskety. Pak spustíte instalaci Windows NT, pracovní a startovací soubory budou vytvořeny na FAT16 partition. Po nakopírování pracovních souborů a restartu si můžete vybrat, kam chcete Windows NT nainstalovat (startovací soubory zůstanou pochopitelně na první části disku). A tady nastává obtížné rozhodování, při instalaci ještě Windows NT nedokáží překonat bariéru 8,4GB (resp. 8,6GB po zformátování). Pokud je volná (bez partitions) část disku větší než 8,4GB, nebude použita celá (zbytek lze zpracovat po dokončení instalace "Správcem disků" na další diskovou jednotku). Můžete také zvolit instalaci na první část disku (pokud jste ji vytvořili dostatečně velkou) a její systém FAT16 převést na NTFS (nezapomeňte, že NTSF disky "nejsou vidět" z Windows 95/98, pokud na svém počítači máte i některý z těchto systémů). Zbylou (zatím bez partitions) část lze opět zpracovat "Správcem souborů". Využita tak bude celá kapacita disku, ten bude ovšem rozdělen na dvě části (z nichž jedna může být větší než 8,4GB).

No, není to s velkými disky pod Windows NT jednoduché. pokud snad přijdete na elegantnější řešení tohoto problému, napište do diskuze.