reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

8x GeForce FX 5200

, , recenze
8x GeForce FX 5200
Čtenáři se velmi často setkávají s porovnáním jednotlivých karet mezi sebou, ale většinou se jedná o karty s různými čipy. Dnes jsme se rozhodli trochu otočit a vybrali jsme zástupce různých výrobců se stejným čipem. Tím je jeden z nejlevnějších, tedy čip GeForceFX 5200.
Logika je zde jasná, podobně jako v případě řady GeForce4 a z ní odvozených karet "pro masy" GeForce4 MX420 a 440 bylo třeba i k řadě GeForceFX vyvinout osekanou a hlavně cenově dostupnější verzi. GeForce FX 5200 (čip NV34) je velmi odlehčenou verzí NV30, tentokrát určenou pro hlavní část trhu. A právě tyto osekané, ale hlavně levné karty se nejvíce prodávají.

Výrobci grafických karet nevydělávají nejvíce na výkonných modelech, ale právě na těch nižších, masově prodávaných. Důvod je prostý, drahou a výkonnou kartu si koupí jen nadšenec nebo profesionál. Tak či onak není jich moc v porovnání s ostatními, kterým stačí něco trochu lepšího než "obyčejná karta", která bude umět zobrazit texty a tabulky. A právě toto byly důvody, proč jsme se rozhodli otestovat karty GeForceFX 5200.

O GeForceFX 5200 již psali několikrát, proto se zde jen okrajově zmíním o vlastnostech čipu.

Jak jsem již říkal, hlavním úkolem je nahradit starší grafickou kartu GeForce 4 MX440, a stejně jako ona sloužit převážně pro práci a příležitostně pro zábavu. Je proto již předem nutné upozornit, že od ceny okolo 2000 - 4000 Kč včetně DPH nemůžete chtít zázraky při hraní moderních her. Karty GeForce FX 5200 by také měli být kvalitní konkurencí pro Radeony 9000 a 9100, které do nedávna na poli levných karet dominovali.

Podívejme se na základní parametry grafického čipu:
Myslím, že nyní je již čas představit si soutěžící. Jedná se celkem o osm výrobců: Manli, PixelView, XpertVision, Inno3D, Leadtek, Gainward, Asus a MSI. Posledních šest karet je téměř totožných, první dvě se pak odlišují pouze 64-bit paměťovou sběrnicí. To se také projevilo na výkonu, ale o tom až dále.
reklama
reklama
reklama
reklama