www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Acer Iconia Tab W510: tabletový hybrid

Acer Iconia Tab W510: tabletový hybrid
, , recenze
Nedávno jsme měli v recenzi moderní, i když levný tablet Sencor Element 10.1 s operačním systémem Android. V dnešní recenzi půjde také o tablet, ovšem o model s procesorem Intel Atom a operačním systémem Windows 8. Chybět nebude ani hardwarová klávesnice.
K oblíbeným
reklama

Windows 8


Tablet přišel vybavený operačním systémem Windows 8 ve 32bitové verzi pro procesory x86. Ten byl již nějakou dobu používán, takže nemůžeme říci, v jakém stavu, tedy jak vybavený, přichází ve výchozí podobě. Setkáme se zde ale s rozhraním Metro, u nějž je třeba se naučit především gesta nutná pro ovládání v režimu tabletu. Využívat se zde bude především potažení prstem z okraje obrazovky do jejího středu. Tím si vytáhneme rovněž základní nabídku (zprava či zdola) nebo přepneme mezi spuštěnými aplikacemi (zleva). A když pojedete prstem zleva a ihned se vrátíte, objeví se stejně jako v moderních verzích Androidu výběr mezi spuštěnými aplikacemi (takový ekvivalent hlavního panelu).

Využít budete moci samozřejmě i klasickou plochu, ovšem pro její ovládání a ovládání příslušných aplikací není prst zrovna vhodný nástroj, protože není přesný. Pak se vyplatí připojit modul s klávesnicí a nejlépe ještě i myš. Ta především v tomto prostředí odvede daleko lepší práci než dotyková obrazovka, i když v prostředí Metra má jistou výhodu zase ona.

Windows 8 však není zrovna vhodný systém pro počítače s nedostatkem úložného prostoru, jakým může být i náš Iconia Tab W510 v případě, že si koupíte 32GB verzi. Když se podíváte, kolik zabírá pouze složka Windows, pak zjistíte, že jde o téměř 12 GB, k čemuž je třeba připočítat ještě další 4 GB souborů v rootu (pagefile, swapfile, hiberfil) a složky Users, Program Files a další, které i ve výchozí podobě také zaberou minimálně několik set megabajtů. Ve výsledku tak u 32GB verze tabletu nezískáte pro vlastní potřebu ani polovinu dané kapacity, takže zde se karty typu microSD budou velmi hodit. Operační systém Android je tak vedle Windows 8 vyložený hubeňour.


Rozhraní tabletu


Hlavní napájecí konektor umístěný v tabletu i dokovací stanici má netradiční tvar a nese snad třicet spojů, což napovídá, že může mít řadu různých využití. Zde má ale jen dvě - napájení a připojení portu USB 2.0 ze základny. Konektor samotný vypadá celkem odolně, ve své pozici se nevrtí a sedí pevně. Otázkou je, co všechno vydrží, ale vytrhávat směrem do stran jsem jej pochopitelně nezkoušel, neboť na to není dělaný, jak ostatně naznačuje i jeho samolepka.

Co se týče ostatních rozhraní, pak ta pracují stejně jako na kterémkoliv notebooku či jiném počítači s operačním systémem Windows. USB pochopitelně nemá problém s různými periferiemi ani se zařízeními Mass Storage (flash disky, pevné disky), a to ani když je připojíme přes redukci ke konektoru micro USB přímo v tabletu. Tento port je tedy také dostatečně napájen i při provozu na baterie. Nicméně napájet a dobíjet tablet z USB nepůjde, protože zapotřebí je 12 V, zatímco USB dodává jen 5 V.

Čtečka paměťových karet microSD velmi dobře poslouží k navýšení základní kapacity, a že to zde bude skutečně nutné. Využít by přitom měly jít i 64GB microSDXC, což je prozatím nejvyšší možná kapacita. Pak ještě nezapomeneme na rozhraní micro HDMI s podporou Full HD a HDCP, jeden 3,5mm audio konektor pro sluchátka s mikrofonem, čili headset a bezproblémově pracující rozhraní Wi-Fi 802.11n s dobrým dosahem a Bluetooth 4.0.


reklama
Nejnovější články
Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch Origin Big O: desktop kombinující PC, Xbox One X, PS4 Pro i Nintendo Switch
Origin Big O by se dal marketingovou řečí označit za ultimátní herní stanici, která v sobě kombinuje čtyři platformy, abychom se nemuseli rozhodovat, k čemu se posadíme. Máme tu tak jednak výkonné PC a k němu tři konzole. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se? AMD Ryzen 5 3400G: nejvýkonnější APU v testu, vyplatí se?
Mezi novými 7nm procesory Ryzen 3000 byla do stejné série propašována také dvě nová 12nm APU, z nichž to lepší v podobě Ryzen 5 3400G je zároveň nejvýkonnější APU, jaké je k dispozici. Co nabídne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr? Temné hvězdy: vodík a trošku temné hmoty jako zárodek supermasivních černých děr?
Teorie o mladém vesmíru zahrnují exotické objekty, mezi něž rozhodně patří i temné hvězdy. Tyto hypotetické objekty by se mohly stát zárodky pozdějších supermasivních černých děr jako vůbec první hvězdy vesmíru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti AMD: NVIDIA nám spadla do cenové pasti
Dle vyjádření jednoho z vedoucích pracovníků firmy AMD byly ceny nových Radeonů s jejich pozdějším snížením ještě před vypuštěním na trh předem pečlivě připravená akce. Alespoň to se dozvídáme z úst Scotta Herkelmana. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity Google: Stadia není Netflix pro hry, nabídne i exkluzivity
Zástupce firmy Google, který má přímo na starosti platformu Stadia, byl ochoten odpovídat na všetečné otázky lidí na fórech Reddit. My jsme se tak dozvěděli i to, že bychom dle jeho představ neměli o službě mluvit jako o Netflixu pro hry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář