Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Acer TravelMate C213TMi – digitální hermafrodit

8.2.2007, Josef Brož, recenze
Acer TravelMate C213TMi – digitální hermafrodit
V dnešní recenzi opustíme stojaté vody notebookového designu a přiblížíme si netradiční produkt společnosti Acer. Jedná se o kombinaci klasického notebooku a Tablet PC. Základem tohoto křížence je výkonný procesor Core 2 Duo a grafická karta nVIDIA GeForce Go 7300.
V minulé recenzi jsme se věnovali mobilním procesorům AMD Turion. Testováním Acer TravelMate se však vrátíme k druhé generaci architektury Core Duo. Notebook je vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Core 2 Duo T5500. Procesor s kódovým označením Merom je vyráběn 65 nm technologií a jádra procesoru jsou taktována na 1,66 GHz. Jednotlivé části hardware spojuje čipová sada Mobile Intel Calistoga i945PM s jižním můstkem Intel 82801GBM ICH7-M. Systémová sběrnice FSB pracuje na frekvenci 667 MHz.


Core 2 Duo (ilustrační fotografie)

L1 cache je rozdělena na datovou a instrukční část (dohromady 64 kB). Podobně jako u předchozí generace intelovských procesorů jsou 2 MB L2 paměti sdíleny. Dynamické přerozdělování volné kapacity L2 cache zajišťuje technologie Intel Advanced Smart Cache. K vlastnostem nové generace procesorů patří nejen plně 64 bit ALU jednotky, ale i technologie Intel Wide Dynamic Execution, která umožňuje každému jádru zpracovat během jednoho hodinového taktu až čtyři instrukce.


SO-DIMM paměť DDR2-533

Acer TravelMate C213TMi disponuje dvěma 512 MB DDR2-533 paměťmi s časováním 5-4-4-12. Výhodou tohoto řešení je podpora dvoukanálového přenosu. Určitou daní je naopak případný upgrade notebooku, který komplikuje obsazení obou paměťových slotů. Pro úplnost dodám, že výměnu paměťových modulů lze realizovat bez návštěvy v servisu.


Grafické jádro a LCD panel


Grafické čipy společnosti nVIDIA se stále častěji prosazují i v noteboocích. Po sérii testů čipů GeForce Go 7400 a 7600 si přiblížíme i slabšího zástupce „sedmičkové“ řady – tedy GeForce Go 7300. Jádro GPU využívá PCI Express x16 sběrnici a pracuje na frekvenci 350 MHz. Vlastní čip disponuje 128 MB DDR3 paměti s taktem 350 MHz. Případný nedostatek paměti řeší technologie TurboCache, která dokáže nasdílet dalších 128 MB ze systémové RAM.


nVIDIA GeForce Go 7300 (ilustrační fotografie)

Grafické jádro vyrobené 90 nm výrobním procesem využívá Vertex Shader 3.0 model s 4 pixel pipelines a 3 vertex shadery.Výkon GeForce Go 7300 není nijak oslnivý, podle testů se řadí spíše k průměru, podobně jako konkurenční Radeon X1300..


LCD panel


Mohutný displej je zavěšen na pohyblivé konstrukci, která umožňuje přepínání mezi notebookem a Tablet PC. Obraz testovaného 12“ LCD panelu Acer TravelMate C213TMi je velmi průměrný. Po dlouhé době máme v testu panel s rozlišením 1024x768 pixelů. Parametry, jako rychlost odezvy, jas a kontrast jsou také průměrné.


LCD a testovací obrazec

Velkou slabinou testovaného panelu jsou pozorovací úhly. Acer má problém s deformacemi barevných odstínů a úbytkem jasu. Nejpatrnější je tento jev u přechodu mezi modrým a zeleným odstínem, kde barevný přechod téměř splývá. Velmi nepříjemný je tento jev zvláště při práci s tabletem. Horší pozorovací úhly nutí uživatele k neustálému naklápění displeje.


Testovací obrazec 45°

Při úhlu pohledu kolem 45° vertikálně dochází rovněž k určitému poklesu kontrastu, barevné deformace však nejsou příliš patrné. Se zvyšujícím se úhlem barvy postupně ztrácejí plynulé barevné přechody a dochází k jejich inverzi.


Testovací obrazec 45°

Duhový přechod je ve srovnání se stolními LCD poněkud mdlejší, nejvýraznější je tento stav mezi žlutou a zelenou barvou. Při přímém pohledu barvy hodnotit jako celkem věrné, mezi přechody nedochází k proužkování. Odezva LCD panelu je dobrá, při hraní her nedochází k nápadnému rozdvojování hran nebo rozmazání. Vzhledem ke slabším pozorovacím úhlům a poměru stran 4:3 nelze displej Aceru doporučit ke sledování filmů.


Barevný přechod


Zvuk


Zvukový výstup třetí generace notebooků Centrino (Napa) zajišťuje čipset i945PM. V případě Aceru jde o čip společnosti Conexant, který je integrován do jižního můstku Intel 82801GBM ICH7-M. Reproduktory jsou zabudovány v plastové základně notebooku. Kvalita reprodukce je jedním slovem otřesná. Zvuk rezonuje skrze klávesnici a výsledný zvuk připomíná vietnamskou elektroniku z tržnic 90. let. Naštěstí výstup na externí reproduktory popisovanými neduhy netrpí.


Audio panel

Zesilování výstupu je realizováno přes kombinaci funkčních kláves. Změna hlasitosti je zobrazována přímo na displeji pomocí OSD. Vzhledem k ceně přístroje a zajímavé konstrukci, která kombinuje vlastnosti notebooku a tablet PC, mohli vývojáři Aceru přidat webkameru.


Pevný disk a optická mechanika


V testované sestavě je model Acer TravelMate C213TMi dodáván se 120 GB diskem. Plotny disku Hitachi HTS541212H9AT00 se otáčejí rychlostí 5400 otáček za minutu. Disk využívá paralelní rozhraní ATA-100. Vyrovnávací paměť je pouze 8 MB a průměrná přístupová doba, kterou udává výrobce, se pohybuje kolem 11 ms. Spotřeba 2,5“ disku Hitachi za provozu je cca 1,8 W, v idle režimu dokonce pouze 0,75 W. Hlučnost disku, v klidu a při zátěži, kolísá mezi 25 a 28 dBA. Velmi dobrá je i odolnost proti otřesům, až 300 G za chodu (v délce trvání 1 ms), respektive 1000 G v klidu (v délce trvání 1 ms).


Pevný disk

Mechanika je umístěna v tzv. MultiBay slotu, a proto ji lze jednoduše vyjmout a nahradit např. druhou baterií. Prázdnou šachtu lze zakrýt dodanou umělohmotnou záslepkou. Podobné řešení najdete i u notebooků Dell pod názvem Media Bay port. Vlastní optickou DVD±RW mechaniku dodala tradičně společnost Matsushita. Jde o typ MATSHITA DVD-RAM UJ-85JS, který je používán i u řady Acer Ferrari. Mechanika zapisuje DVD±R 8x rychlostí. Přepisovatelná DVD+RW rovněž 8x a konkurenční DVD-RW však pouze 6x. Shodná je 4x rychlost zápisu dvouvrstvých DVD±R (DL) disků. Podporován je rovněž 5x zápis DVD-RAM. Mechanika nemá klasický výsuvný mechanismus, ale „protiprachový“ design, kterým prosluly například mechaniky Pioneer.


DVD±RW mechanika