Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ActionTec EX560R-C, tentokráte v úhledné krabičce

15.12.2000, Daniel Smička, recenze
ActionTec EX560R-C, tentokráte v úhledné krabičce
Test modemu ActionTec - tentokráte v externím provedení. Základní technické parametry vypadají na první pohled obdobně. A jak dopadlo připojování, zejména pak přenosová rychlost…
Kapitoly článku:
  1. ActionTec EX560R-C, tentokráte v úhledné krabičce
  2. Provoz a výsledky
Externí modem ActionTec EX560R-C je již na první pohled zástupcem o něco vyšší třídy, než dříve testovaný interní modem stejného výrobce.

Použití externího modemu oproti internímu je samozřejmě výhodnější z několika důvodů. Podstatně jednodušší instalace, menší nároky na výkon PC (signálový procesor modemu je řízen řadičem modemu, ne procesorem PC), možnost použití i s notebookem, okamžitý přehled o stavu a komunikaci (info na LED kontrolkách) atd.

Jedinou závažnější nevýhodou je zhruba dvojnásobná cena a někdy se k tomu přidává i fakt, že modem "zavazí". Oba faktory zřejmě způsobují, že dnes se mnohem více prodávají interní modemy (koncového klienta většinou problémy spojené s instalací nezajímají - chce jediné: aby vše pracovalo).

Tento modem zapůjčila stejná firma jako předchozí modem - ComDis, z jejíhož webu si můžete stahnout i nejnovější informace a ovladače.

front


rear

Specifikace
ActionTec je šedivá krabička, která je dodávána v retail balení (papírová krabice s pěkným barevným potiskem). Krabice obsahuje CD ROM, stručný průvodce instalací, popis základních AT příkazů, kabel pro připojení k telefonní přípojce a kabel k PC (sériový kabel zakončený jak 9pin, tak i 25pin konektorem). Samozřejmostí je, že modem je také homologován (ČTÚ T1393 ze dne 28.8.2000). Kopie Rozhodnutí je přiložena.

Modem komunikuje rychlostí až 56 kb/s, protokolem V.90 a K56flex. Podporuje samozřejmě i V.34, V.32bis, V.23, V.22/B212, V.21, Bell 103. Umožňuje datovou kompresi V.42bis, MNP5 a korekci chyb V.42, LAPM, MNP2-4 .
Faxová část zvládá třídu Class 1 a tentokráte i Class 2 (druhá jmenovaná je důležitá zvláště pro použití se staršími či ne-windowskými operačními systémy) s rychlostí komunikace až 14,4 kb/s protokoly V.17max, V.29, V.27ter podle specifikace Group3 TIA/EIA. Modem podporuje Full Duplex a DSVD, SVD, AudioSpan (současný přenos dat i hlasu).

Osazení konektory je klasické: RJ-11 pro PHONE a LINE, konektor pro napájecí zdroj (9V/1A), vypínač, datový konektor RS232 (25pin) (maximální přenosová rychlost sériového portu je 115 200 bps). Dále 3,5” jack pro připojení sluchátek / reproduktoru a mikrofonu, které jsou na přední straně modemu spolu s LED indikátory
.
Použitý čipset : Rockwell

Instalace
Z hardwarového hlediska stačí zapojit příslušné kabely a modem zapnout. Windows 9x modem samy detekují (pokud je COM port nastaven do PnP režimu) a vyžádají si ovladače hned při startu. Ty najdete na dodávaném CD ROM ( D:Rockwell ). Samozřejmostí je i podpora pro OS NT 4.0 a Win2000. Instalace souborů (popisný soubor modemu a ovladače pro hlasovou část) proběhla bez problému.

prop


Na CD disku, který je dodáván spolu s modemem, naleznete spoustu užitečného software stejně jako u interního modemu (CD-ROMy jsou shodné).