reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ActionTec PCI PM560MSV-C - slušný faxmodem nižší cenové třídy

14.12.2000, Daniel Smička, recenze
ActionTec PCI PM560MSV-C - slušný faxmodem nižší cenové třídy
Recenze retail verze interního PCI modemu, v níž jsme se zaměřili i na technické provedení současných modemů obecně.
Kapitoly článku:
  1. ActionTec PCI PM560MSV-C - slušný faxmodem nižší cenové třídy
  2. Instalace
  3. Provoz a výsledky testů
  4. Závěr
Značná část dnešních počítačů - pokud už není přímo připojena do lokální sítě - je vybavena modemem. Důvod je jednoduchý – Internet. Na uživateli tedy zbývá již jen vybrat, jaké provedení zvolit: zda externí (zpravidla vybavené vlastním napájecím zdrojem a připojené na sériový, USB nebo paralelní port) nebo interní (napájené ze zdroje počítače u určené pro ISA, PCI nebo AMR sběrnici).

Tak, teď trocha teorie - a ohlédnutí do minulosti.

V době prvních Pentií většina "opravdových uživatelů" sáhla po modemu externím. Přece jen je výhodné mít možnost sledovat momentální stav modemu signalizovaný LED diodami. Interní modem přicházel na řadu jen v krajním případě - a to ještě výhradně v provedení určeném pro ISA sběrnici, které obsahuje vlastní řadič zajišťující komunikaci se signálovým procesorem modemu a které díky tomu zatěžuje procesor počítače zhruba stejně, jako provedení externí. Modemy určené pro PCI sběrnici, u nichž funkci tohoto řadiče většinou emuluje přímo procesor počítače - tzv. bezřadičové nebo dokonce softwarové modemy - měly příchuť něčeho, čeho se "opravdový uživatel" dotýká jen s krajním odporem (a to ještě raději někde v temném koutě, kam na něj ostatní "opravdoví uživatelé" nedohlédnou). Není divu - výkon procesoru v době 60MHz Pentií neskýtal jistotu dostatečné výkonové rezervy a výsledkem bylo v lepším případě zpomalení práce třeba s internetovým prohlížečem (a v horším případě rozpad synchronizace a "spadnutí" modemu). Podpora jiných operačních systémů než Windows 95 samozřejmě neexistovala.

Dnes je situace odlišná. Výkonová rezerva procesoru je postačující pro to, aby zpomalení práce způsobené emulací bylo pod hranicí subjektivní poznatelnosti uživatele. PCI sběrnice navíc (většinou) odstranila infarktové stavy techniků při instalaci PnP interních ISA modemů do vybavenějších PC (pravda, na druhé straně ISA PnP modemy se většinou daly umravnit přepnutím do ne-PnP režimu, zatímco se špatně "usazenými" PCI kartami se něco dělá jen těžko). AMR provedení přiliš nedoporučuji - přece jen zatížení procesoru je o něco vyšší než u PCI provedení a - hlavně - AMR modemy díky své nízké ceně bývají ještě podstatně více "očesané" o "nadbytečné" obvody v linkové části.

Výsledkem zmíněného vývoje je to, že téměř 100% dnes prodávaných interních modemů je "softwarových" nebo "bezřadičových" v PCI provedení a uživatelům ne-windowsovských operačních systémů nezbývá, než - až na světlé výjimky - sáhnout po externích modemech.

Se standardizací (a současně s masovostí) výroby se sjednocují i parametry signálových částí modemů, daných použitým čipsetem. V zásadě se dá říci, že levnější i dražší modemy používají stejné nebo velice podobné čipsety (ať už výroby Rockwell, ESS, Lucent, Motorola...). Modemy se shodují i co se týče přenosové rychlosti - 56kb/s je maximum, kterého se v praxi stejně málokdy podaří dosáhnout (teoretické maximum při využití šířky hovorového pásma 300 až 3400 Hz je 28kb/s, vše co je navíc vyžaduje kvalitnější linku než "nejhorší, která ještě vyhovuje předpisům").

Kvalita modemu je tedy v dnešní době dána především tím, jak moc výrobce modemu šetřil na linkové části, na kvalitě emulačního firmware, na implementaci hlasové části a - hlavně v našich podmínkách - na tom, zda a do jaké míry se českému zástupci podařilo přimět výrobce modemu k důsledné implementaci českého profilu modemu.

Ale zpět k tématu článku.

intPCI


Specifikace
Modem ActionTec, zapůjčený firmou ComDis s.r.o. je typickým zástupcem cenově nejdostupnější kategorie interních PCI modemů. Je dodáván v retail balení (papírová krabice s pěkným potiskem) obsahujícím CD-ROM, stručného průvodce instalací, manuál s popisem základních AT příkazů modemu a kabel s konektory RJ-11 na obou koncích pro připojení k telefonní síti (všechny písemné materiály jsou v češtině). Důležité je, že modem je homologován (ČTÚ T1322 ze dne 30.3.2000), což je nezbytná podmínka pro připojení modemu k telefonním linkám. Kopie Rozhodnutí je přiložena.

Modem komunikuje rychlostí až 56 kb/s protokolem V.90. Podporuje samozřejmě i V.34+, V.34, V.32bis, V.32, V.22bis, V.23, V.22/B212, V.21, Bell 103, umožňuje datovou kompresi V.42bis, MNP5 a korekci chyb V.42, LAPM, MNP2-4 .

Faxová část zvládá Class 1 s rychlostí komunikace až 14,4 kb/s protokoly V.17, V.29, V.27ter podle specifikace Group3 TIA/EIA. Dále karta podporuje Full Duplex a DSVD a SVD (současný přenos dat i hlasu).

Modem nevyžaduje pro hlasové funkce zvukovou kartu - umožňuje přímo připojit sluchátka (aktivní reproduktory) a mikrofon.

Osazení konektory je klasické - RJ-11 pro připojení externího telefonu a telefonní linky (PHONE, LINE) a 3,5” jack pro sluchátka a mikrofon.

Udávaná minimální konfigurace PC - min. 150 MHz procesor podporující MMX funkce, 32 MB paměti a osazení L2 Cache 256 kB (hmm, ten poslední parametr je poněkud nezvyklý - že by zůstal ještě z dřívějších let ?)
Použitý čipset : MOTOROLA 62412-51
reklama