reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AMD Graphics Core Next: revoluce po 10 letech

, , technologie
AMD Graphics Core Next: revoluce po 10 letech
AMD velmi překvapivě vydalo zbrusu novou architekturu GPU o více než rok dříve, než byl původní plán. Graphics Core Next, jak se novinka jmenuje, je revolucí, která mění GPU z dílen AMD po 10 letech od nástupu Radeonu 9700. Doplněno o 4 nové kapitoly.

PowerTune – klíč k vyššímu výkonu?Spotřeba GPU patří léta k tomu, co většinu koupěchtivých hráčů zajímá. Není se také co divit, když super našlapané sestavy mají často podobný příkon jako vysavače či rychlovarné konvice. Samozřejmě zde trochu přeháním, ale faktem zůstává, že pokud vlastníte počítač s příkonem v zátěži okolo 500 W, tak jde sice o třetinový příkon běžného vysavače, ale na druhou stranu, kdy se vám povede luxovat několik hodin v kuse? Narážím tedy na to, že se rodině může takové celoroční hraní prodražit až o několik tisíc korun.

AMD u svých grafických karet zařadilo poměrně zajímavé technologie, které omezují maximální spotřebu karet. To není dáno ani tak strachem o naše peněženky, ale především o limity v oblasti napájení a také chlazení podobných otesánků. PowerTune známe již z minulé generace Radeonů, která se snaží za pomoci sledování výpočetních bloků a jejich vytížení upravovat pracovní frekvenci tak, aby nebylo překročeno TDP (maximální odběr karty). V případě aplikací typu FurMark je občas nutné frekvenci snížit, neboť by se karta zakrátko upekla (byly i takové příklady) a nebo naopak zvýšit frekvenci, což je případ některých her.

Máme zde v případě spotřeby již několik hodnot, podle kterých se musíme orientovat. Prvním je spotřeba v klidu, typická spotřeba v zátěži a konečně maximální přípustná spotřeba (TDP). Aplikace PowerTune nicméně pracuje i s hodnotou maximální možné zátěže, která pro běžného uživatele nemá význam, ale přetaktovávači s ní počítat musí. Zajímavostí je, že tentokrát budou mít PowerTune jako standardní součást všechny nové Radeony a nebude tak vyhrazeno pouze pro nejdražší produkty. Uvidíme, jaký reálný přínos bude mít PoweTune v případě levných Radeonů HD 7700 a jak budou dimenzovány napájecí obvody karty, na kterých také velmi záleží.


ZeroCore Power – skoro nulová spotřeba


Spotřeba v klidovém režimu je pro nás stejně důležitá jako ta v zátěži, protože se nejednou stane, že na počítači několik hodin nic neděláme a je zapnutý nebo pracujeme ve 2D. Současný high-end si v tomto režimu řekne klidně o několik desítek wattů, což je docela nemilé. AMD ZeroCore Power nám umožňuje srazit v klidovém režimu spotřebu až na 3 W a v práci v prostředí OS na pouhých 15 W, což je velmi pěkné a nemusíte tak řešit spotřebu high-endové karty v běžném provozu. Rozdíly v praxi oproti Radeonům HD 6970 ovšem nejsou tak velké, jak by se mohlo zdát, což dokázal také náš test Radeonu HD 7970.

Podobné vylepšení se týká i CrossFire, kde se v případě přepnutí systému do 2D druhá karta zcela odstaví a první karta bude s minimální spotřebou obsluhovat desktop. Stejnou cestou půjde zřejmě AMD u dvoučipových karet, kde doposud nebylo možné druhé GPU zcela vypnout a celkový příkon takového Radeonu HD 6990/5970 byl v desktopu na úrovni 40 W. V případě potenciálního dvoučipového Radeonu HD 7990 tak bude spotřeba ve 2D na úrovni samostatného Radeonu HD 7970, tedy někde okolo 15 W. Samozřejmě tyto technologie nejsou na první pohled nijak oslňující, ale platí, že se postupně tato drobná vylepšení starají o to, aby soužití s high-endovou grafickou kartou při sledování filmu nebo práci v Excelu bylo příjemné.

Tady končí naše vyprávění o architektuře Graphics Core Next a jejich novinkách, který bylo v tomto případě požehnaně. V následujících týdnech se dočkáme dalších novinek od AMD v podobě GPU Pitcairn nebo Verde pro nižší řady Radeonů a jistě si vše pořádně otestujeme.
reklama
reklama
reklama
reklama