www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Kaveri: Steamroller a GCN ukazuje drápky

AMD Kaveri: Steamroller a GCN ukazuje drápky
, , recenze
Dnes se již zaměříme na test nových APU generace Kaveri, které si AMD připravilo jako následovníka Llano, Trinity a poslední generace Richland. Kaveri jsou nadějné, protože nabídnou nová procesorová i grafická jádra a také pokročilejší výrobní proces.
K oblíbeným
reklama

AMD Kaveri: co můžeme očekávat?


Jak se toto všechno ale projeví ve skutečnosti, na to se podíváme až dnes. Jestě předtím se ale zaměříme na teorii, takže si představíme novou generaci APU série 7000, kterou známe pod označením Kaveri. Na konci roku 2012 se ještě předpokládalo, že po Trinity budou následovat už Kaveri, jenomže nakonec jsme se dočkali "mezigenerace" Richland (recenze), která dorazila v červnu minulého roku a snad nikdo z ní nemohl být nadšený. Šlo v podstatě jen o mírně vylepšené Trinity, které přinesly o trochu vyšší výkon, ale stále šlo o procesorová jádra Piledriver a grafickou architekturu VLIW4. Ostatně něco podobného si chystá i Intel na letošní červen. Jde o procesory Haswell Refresh, jež můžeme vidět jako předvoj pro Broadwell.

Ale zpět k tématu Kaveri. Ihned po vypuštění Richlandů na trh se začaly objevovat informace o jejich zpoždění, přičemž se nakonec ukázaly být velmi přesné. Mluvilo se totiž o tom, že Kaveri budou připraveny a představeny už na konci roku 2013, ale dostupné v obchodech budou až v tomto roce. Nyní si je tedy už můžete sami pořídit.
graf ukazující vzrůstající počet prodaných desktopových APU řady A10 (bohužel bez konkrétních čísel)


V oficiální tiskové zprávě AMD představující Kaveri se potvrdily také již delší dobu známé informace týkající se nových procesorových jader Steamroller, grafické architektuře GCN, paměťové architektuře hUMA a to vše spojujícím HSA - Heterogeneous System Architecture. Dozvěděli jsme se také o výkonu až 856 GFLOPS, což se týká samozřejmě toho nejrychlejšího modelu A10-7850K, dále o podpoře rozlišení Ultra HD při 60 Hz, rozhraní PCI Express 3.0 a také 12 výpočetních jádrech Compute Cores (CC).

AMD totiž nově označuje za výpočetní jádra CC jednak samotná x86 Steamroller rozdělená do dvou modulů (stejně jako u předchozích Bulldozer a Piledriver) a k nim pak přibylo u těch nejlepších celkem osm CC složených z celkem 512 shaderů grafického jádra. Z toho vyplývá, že jedno CC rovná se buď polovina modulu Steamroller nebo 64 Stream procesorů. Tak jednoduché to ale není, jak ukazuje následující diagram popisující samostatná grafická jádra.
12 Compute Cores = 4 CPU jádra a 8 GPU jader - klikněte pro zvětšení -


Další slide dále vysvětluje, proč AMD dává CPU a GPU jádra na stejnou úroveň, alespoň tedy co se týče oficiálního názvosloví a marketingových materiálů. CPU i GPU má totiž díky hUMA rovnocenný přístup do paměti, čímž myslíme hlavní operační paměť, která může mít celkovou kapacitu až 32 GB. GPU tedy nemusí mít vyhrazenou vlastní paměť a může pracovat se stejnými daty jako CPU, což je důležitá změna především s ohledem na GPGPU a plné využití celkového výkonu APU.

Že "AMD u Kaveri obětovalo výkon CPU ve prospěch celku", jste se mohli dozvědět z dřívější aktuality. Jde o to, že AMD použilo u GlobalFoundries výrobní proces 28SHP (28 nm Super High Performance), který je navržen tak, aby mohl tvořit výkonné univerzální čipy, zatímco předchozí APU byla vyráběna 32nm procesem SoI (Silicon on Insulator), který byl vhodný především pro vysoko taktované procesory x86. AMD tak u Kaveri nepreferuje dosažení vysokých frekvencí jader Steamroller, které jsou tak nižší než u předchozích Richland, ale chce dosáhnout vyrovnaného výkonu, čili posiluje GPU.

Ve výsledku je tak 47 % celkové rozlohy čipu Kaveri vyhrazeno pro GPU, a tvoří tak jeho jasnou dominantu. Na následujícím diagramu je také vidět uspořádání samotného GPU a umístění jeho osmi výpočetních jader (zde jsou označena jako CU - Compute Units). Architektura tak odpovídá novým grafickým kartám AMD vedeným modelem R9 290X "Hawaii", o jehož vlastnostech si můžete počíst v samostatném článku.

AMD samozřejmě se také nezapomnělo věnovat tématu energetické efektivity. Nová APU mají maximální spotřebu 95 W, což tedy oproti 100W Richlandům není velké zlepšení, ale aspoň něco. Však tu máme 128 shaderových jednotek navíc. Desktopové procesory pak budou mít spodní hranici na 45 W, ale AMD chce jít u těch nejúspornějších ještě níže a to na 15 W. Půjde pochopitelně o mobilní čipy a jejich představení na nás ještě čeká.

Kaveri také v BIOSu nabídnou možnost změny TDP (např. model A8-7600), což se má dle AMD projevit především na výkonu procesorových jader a ne grafiky. To je jen další důkaz toho, že ta dostává přednost.reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře