www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Závěrečné hodnocení

 
AMD konečně po dlouhé době dostalo na trh APU, jež má smysl si nainstalovat i do herního počítače. Bude to sice low-endový herní počítač, ale i na takovém si budeme moci zahrát ve Full HD i náročnější 3D hry, jak ukazují naše testy. 
 
V nich jsme měli slabší APU Ryzen 3 2200G a silnější Ryzen 5 2400G, jejichž procesorový výkon odpovídá modelům Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X, což jsou dle oficiálních cen o 20 či 30 dolarů dražší procesory, které nemají vlastní iGPU a jejich výhoda je tak pouze 8MB L3 cache oproti 4MB. Dá se ale očekávat, že tento poměr se s nástupem Ryzen 2. generace změní.  
 
 
Už jen proto ale nová APU jednoznačně vypadají jako dobrá volba a je těžké říci, které z nich je lepší. Však Ryzen 3 2200G má oficiální cenu 100 dolarů a Ryzen 5 2400G přijde už na 170 dolarů. Nedá se říci, že by tomu odpovídaly rozdíly ve výkonu a zvláště v tom grafickém. I slabší APU může po přetaktování stačit na AAA hry ve Full HD, pokud se uskrovníme s detaily, ale mnohdy jde o každý snímek za sekundu. 
 
Záleží tak na každém zákazníkovi, zda je ochoten si připlatit 70 dolarů za Ryzen 5 2400G, nebo je raději investuje do něčeho jiného a výkon zkusí dohnat pomocí přetaktování, zvláště když je možné Vegu 8 i 10 snadno popohnat nad 1500 MHz. Ony peníze se mohou investovat nejlépe do operační paměti, protože více než doporučeníhodné je 16 GB RAM, a to co nejrychlejších. GPU si totiž ukousne v ideálním případě 2 GB paměti, které by nám v případě celkové kapacity RAM 8 GB velice chyběly. 
 
Obě APU se už objevila v českých obchodech a ceny jsou zatím cca 2500 a 4000 Kč. Čili v případě Ryzen 3 2200G těžko za takové peníze získáte kombinaci procesoru a samostatné grafické karty, která by toto APU svým výkonem předčila. Ryzen 5 2400G je ale mnohem dražší a my jsme se chtěli podívat na to, zda by nebyla lepší kombinace třeba Ryzen 3 1200 a Radeonu RX 550 a tady už to tak jednoznačné není, neboť tato 2GB karta stojí zhruba stejně jako uvedený procesor, a tedy 2500 Kč. 
 
Radeon RX 550 je v důsledku díky rychlejším pamětem výkonnější než Vega 11, na což ukazují výsledky ve FireStrike, a to skóre cca 3800 vs. 3300 bodů, ale v kombinaci s Ryzen 3 1200 je oproti APU verze 2400G o cca tisícovku dražší. Jde ale právě o to, že můžeme při koupi CPU + GPU ušetřit na pamětech RAM, jejichž cena aktuálně novým APU vůbec nesvědčí. S kombinací CPU a GPU si můžeme vystačit s 8 GB, neboť své 2 GB má karta u sebe. Pro APU ale bude lepší 16 GB paměti, vzhledem k náročnosti her, což sestavu nutně prodraží, a to zcela jistě o více než onu tisícovku. Anebo se můžete spolehnout na 8 GB s tím, že vám zbyde pro systémovou RAM třeba jen 6 GB. V každém případě to ale bude chtít pro APU zakoupit 3200MHz nebo i rychlejší paměti, což pro kombinaci CPU a GPU není zrovna nutné. 
 
 
Ocenění TREFA získávají APU AMD Ryzen "Raven Ridge"
za grafický výkon a poměr výkon a ceny. Logo ocenění je ke stažení zde.
 
Oba modely APU tak mají něco do sebe a především je třeba hlásit, že APU jsou zpět silnější než kdy dříve a pokud se AMD podaří je s rozumnými náklady obdařit rychlejší grafickou pamětí, budou mít low-endové grafiky silného konkurenta. Případným APU nesoucím název Ryzen 7 se ale můžeme nechat leda překvapit. Do té doby můžeme udělit desktopové generaci Raven Ridge ocenění TREFA Světa hardware.

Za zapůjčení testovací platformy AMD Raven Ridge děkujeme AMD.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková