www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

AIDA64


Nejdříve přijde na řadu AIDA64, která ukazuje na procesorech Raven Ridge propustnost pamětí nastavených na 3200 MHz. Šlo o moduly G.SKILL FlareX F4-3200C14D-16GFX, čili dva 8GB moduly. Ty dosahují 3200 MHz jako své nejvyšší frekvence, již není nijak složité nastavit díky profilům. 

Dnes stačí jen vstoupit do BIOSu, v našem případě desky MSI B350I PRO AC, který byl ve své nejnovější dostupné verzi 112PT5 slibující především vyšší výkon integrované grafiky, takže jsme jej před testy nainstalovali dle doporučení AMD. Nám jde ale o paměti, v jejichž případě stačilo nastavit v OC menu vhodný profil, dle nějž se moduly se pak přeply na 3200 MHz a pracovaly zcela bez problémů. Ostatně by bylo divné, kdyby nepracovaly, když jde o paměti "navržené pro platformy AMD Ryzen". 
 
Ryzen 3 2200G
 
Ryzen 5 2400G
 
Z naměřených hodnot je vidět, že propustnost odpovídá tomu, co od pamětí DDR4 na efektivním taktu 3200 MHz očekáváme. Bohužel i to může být úzkým hrdlem pro GPU Vega se 704 Stream procesory na taktu 1250 MHz. Výkon takového GPU se pohybuje mezi čipy RX 550 a 560D, které ale mají k dispozici paměti GDDR5 s propustností 112 GB/s, přičemž naše DDR4 mají kolem 45 GB/s, což odpovídá paměťovému systému karet Radeon 530 či 520, čili naprostého low-endu.
 
Bohužel se ale nedozvíme, kam může vystoupat výkon integrované Vegy 8 či 10, kdyby se jí dopřála vyšší paměťová propustnost, ale později se zaměříme na to, kam klesne výkon snížením taktu RAM. 
 
 

3DMark


Nyní už se se podíváme na obvyklé testy společnosti Futuremark, v jejichž případě hraje velkou roli i grafická karta, a proto zde nelze použít výsledky předchozích testů procesorů z minulého roku, protože dnes testujeme integrované GPU, které by oproti použitým GeForce GTX 1080 či 1060 neobstálo a pochopitelně by ani nebylo fér dávat tyto výsledky vedle sebe. 
 
 
 
 
 
Méně náročný test Ice Storm kupodivu ukázal velice podobné skóre, ale v náročnějších testech se už "jazýčky vah" konečně rozjely, a to ve prospěch papírově výkonnějšího APU, takže zatím to vypadá dobře a my uvidíme, jak těmto výsledkům budou odpovídat pozdější herní testy.
 
 

SuperPi


Pak tu máme test SuperPi, který ukazuje, jaký jednovláknový výkon procesory mají, takže je jasné, že jde o test šitý na míru procesorům Intel Core, které mají oproti Ryzenům vyšší takty, a tak dosáhly nejkratších časů. 
 
 
 

Luxmark 2.0


Vícejádrový výkon pak zase reflektuje test Luxmark 2.0, v němž už mohou mít výhodu co se týče poměru ceny a výkonu právě procesory AMD Ryzen. Zde je právě vidět, jaký obrovský skok ve výkonu zaznamenala nová APU oproti starším generacím založeným na architektuře Bulldozer. A je také vidět, že nová APU Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G budou mít CPU výkon zhruba na úrovni Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X.
 
A to je velice zajímavá skutečnost vzhledem k tomu, že Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G mají přijít za ceny 100 a 170 USD, takže první je levnější než i Ryzen 3 1200 a druhý stojí stejně jako Ryzen 5 1400, pokud bereme v úvahů původní doporučené ceny těchto procesorů. APU jsou tak levnější a navíc mají GPU, ale na druhou stranu mají jen poloviční L3 cache, čili 4 MB.
 
reklama
Nejnovější články
Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5 Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5
Již nějaký ten pátek víme o podobě konzole PlayStation 5 i o jejích nových ovladačích či gamepadech. Nyní se ovšem přímo od Sony dozvídáme, jak to bude s podporou periferií z generace PS4 na nových konzolích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung
Vskutku těžkotonážního konkurenta získala společnost NVIDIA ve své snaze získat od společnosti SoftBank firmu Arm Holdings. Ta je pro ni už tak velice velké sousto a nyní se do věci vložil i korejský Samsung.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace Microsoft opravil řadu chyb ve Windows 10 2004. Vyšla volitelná aktualizace
Nejnovější volitelná aktualizace pro Windows 10 řeší některé problémy s ovladači, kvůli kterým Microsoft před dvěma měsíci pozastavil May 2020 Update. Obsahuje také dlouhou řadu dalších oprav týkajících se různých částí systému.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz AOC ohlašuje nové herní AGON: 24" 240Hz a 27" 165Hz
Společnost AOC zařadila do své nabídky dva nové herní monitory, které k sobě moc blízko nemají. Model AG251FZ2E představuje 24palcový a 240Hz monitor s obrazovkou typu TN a pak tu máme 27” 165Hz NanoIPS v podobě AG273QXP.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář