www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

AIDA64


Nejdříve přijde na řadu AIDA64, která ukazuje na procesorech Raven Ridge propustnost pamětí nastavených na 3200 MHz. Šlo o moduly G.SKILL FlareX F4-3200C14D-16GFX, čili dva 8GB moduly. Ty dosahují 3200 MHz jako své nejvyšší frekvence, již není nijak složité nastavit díky profilům. 

Dnes stačí jen vstoupit do BIOSu, v našem případě desky MSI B350I PRO AC, který byl ve své nejnovější dostupné verzi 112PT5 slibující především vyšší výkon integrované grafiky, takže jsme jej před testy nainstalovali dle doporučení AMD. Nám jde ale o paměti, v jejichž případě stačilo nastavit v OC menu vhodný profil, dle nějž se moduly se pak přeply na 3200 MHz a pracovaly zcela bez problémů. Ostatně by bylo divné, kdyby nepracovaly, když jde o paměti "navržené pro platformy AMD Ryzen". 
 
Ryzen 3 2200G
 
Ryzen 5 2400G
 
Z naměřených hodnot je vidět, že propustnost odpovídá tomu, co od pamětí DDR4 na efektivním taktu 3200 MHz očekáváme. Bohužel i to může být úzkým hrdlem pro GPU Vega se 704 Stream procesory na taktu 1250 MHz. Výkon takového GPU se pohybuje mezi čipy RX 550 a 560D, které ale mají k dispozici paměti GDDR5 s propustností 112 GB/s, přičemž naše DDR4 mají kolem 45 GB/s, což odpovídá paměťovému systému karet Radeon 530 či 520, čili naprostého low-endu.
 
Bohužel se ale nedozvíme, kam může vystoupat výkon integrované Vegy 8 či 10, kdyby se jí dopřála vyšší paměťová propustnost, ale později se zaměříme na to, kam klesne výkon snížením taktu RAM. 
 
 

3DMark


Nyní už se se podíváme na obvyklé testy společnosti Futuremark, v jejichž případě hraje velkou roli i grafická karta, a proto zde nelze použít výsledky předchozích testů procesorů z minulého roku, protože dnes testujeme integrované GPU, které by oproti použitým GeForce GTX 1080 či 1060 neobstálo a pochopitelně by ani nebylo fér dávat tyto výsledky vedle sebe. 
 
 
 
 
 
Méně náročný test Ice Storm kupodivu ukázal velice podobné skóre, ale v náročnějších testech se už "jazýčky vah" konečně rozjely, a to ve prospěch papírově výkonnějšího APU, takže zatím to vypadá dobře a my uvidíme, jak těmto výsledkům budou odpovídat pozdější herní testy.
 
 

SuperPi


Pak tu máme test SuperPi, který ukazuje, jaký jednovláknový výkon procesory mají, takže je jasné, že jde o test šitý na míru procesorům Intel Core, které mají oproti Ryzenům vyšší takty, a tak dosáhly nejkratších časů. 
 
 
 

Luxmark 2.0


Vícejádrový výkon pak zase reflektuje test Luxmark 2.0, v němž už mohou mít výhodu co se týče poměru ceny a výkonu právě procesory AMD Ryzen. Zde je právě vidět, jaký obrovský skok ve výkonu zaznamenala nová APU oproti starším generacím založeným na architektuře Bulldozer. A je také vidět, že nová APU Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G budou mít CPU výkon zhruba na úrovni Ryzen 3 1300X a Ryzen 5 1500X.
 
A to je velice zajímavá skutečnost vzhledem k tomu, že Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G mají přijít za ceny 100 a 170 USD, takže první je levnější než i Ryzen 3 1200 a druhý stojí stejně jako Ryzen 5 1400, pokud bereme v úvahů původní doporučené ceny těchto procesorů. APU jsou tak levnější a navíc mají GPU, ale na druhou stranu mají jen poloviční L3 cache, čili 4 MB.
 
reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře