www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Přetaktování procesoru

 
Předem chci říci, že sice byly k dispozici výkonné chladiče Noctua NH-U14S či NH-U12S, které by BOXované Spectre Stealth zcela zastínily, ale rozhodl jsem se jej nakonec nevyužít. Model NH-U12S by se ostatně ještě na desku vešel, ale jeho použití by nedávalo smysl. A potom, s APU si chladiče již kupujeme, takže jde o jeden celkový produkt. Pokud bychom si k procesoru v ceně 100 dolarů měli kupovat ještě chladič jen kvůli mlhavému výhledu na lepší přetaktování, rozhodně by dávalo větší smysl ony peníze stejně investovat spíše do rychlejší paměti nebo výkonnějšího modelu. 
 
Přetaktování CPU v Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G mělo stejné vyhlídky na úspěch a stejný postup. Držel jsem se doporučení firmy AMD, která instruovala, abychom si nehráli s napětím a takty v BIOSu a zároveň i v utilitě Ryzen Master, neboť pak by se nastavené hodnoty mohly přebíjet. Využil jsem nejjistější přístup a v BIOSu manipuloval s napětím a v Ryzen Master s výslednými takty. 
 
Nastavil jsem rovnou předem vybrané hraniční napětí 1,45 V, které však v podstatě ničeho nedocílilo, protože oba procesory běžely na výsledném maximálním taktu i na základním napětí posíleným pouze o 0,05 V. Oním maximálním taktem byly rovné 4 GHz pro obě APU a samozřejmě všechna jejich CPU jádra, přičemž už jen 50 MHz navíc přineslo nestabilitu. Dá se tak říci, že nová APU jsou na tom v podstatě stejně jako jiné modely Ryzen 3 či 5, však jde stále o 14nm a ne o 12nm čipy. A co výsledný výkon?
 
 
 
 
Jednovláknový je pochopitelně v případě obou stejně přetaktovaných procesorů stejný s jistou odchylkou danou chybou v měření. Po zapojení všech jader už se liší, protože tu máme procesory s konfigurací 4C/4T a 4C/8T a SMT na Ryzen 5 2400G má své jasné výhody. Nedá se však říci, že by nám přetaktování přineslo o moc větší výkon, ale měřitelný rozdíl tu rozhodně je. Za jakou cenu ale?
 
 
 
 
Dobrá zpráva je, že díky téměř nezvýšenému napájecímu napětí není nárůst spotřeby tak velký. Však jsme se nejednou setkali s tím, že procesor po výrazném navýšení napětí i taktů zvýšil svou spotřebu až dvojnásobně, což zde nehrozí. 
reklama
Nejnovější články
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games Stíny nad Borderlands 3: problémy napříč platformami a kontroverzní přístup 2K Games
Titul Borderlands 3 si už můžeme od konce minulého týdne vesele hrát, ovšem kromě toho, jak dobrá je samotná hra se probírají i její problémy s výkonem napříč platformami a bohužel i velice kontroverzní přístup 2K Games k recenzentům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude? Přichází PC VR headset HTC Vive Cosmos, co nabídne a kdy bude?
PC systémy virtuální reality tvoří stále spíše jen okrajový trh a zatím nic nenapovídá tomu, že by se to mohlo brzy zlepšit. Tuto oblast je však zajímavé přinejmenším sledovat, respektive její vývoj a ten zajistí i nový HTC Vive Cosmos.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře