www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace

AMD Raven Ridge: konečně APU nové generace
, , recenze
Velice dlouho jsme čekali na desktopová APU, která by znamenala výrazný architekturní i výkonnostní pokrok. Toto čekání je u konce, protože tu máme Raven Ridge založené na CPU Zen a GPU Vega. Dnes si vyzkoušíme Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.
K oblíbeným
reklama

Přetaktování procesoru

 
Předem chci říci, že sice byly k dispozici výkonné chladiče Noctua NH-U14S či NH-U12S, které by BOXované Spectre Stealth zcela zastínily, ale rozhodl jsem se jej nakonec nevyužít. Model NH-U12S by se ostatně ještě na desku vešel, ale jeho použití by nedávalo smysl. A potom, s APU si chladiče již kupujeme, takže jde o jeden celkový produkt. Pokud bychom si k procesoru v ceně 100 dolarů měli kupovat ještě chladič jen kvůli mlhavému výhledu na lepší přetaktování, rozhodně by dávalo větší smysl ony peníze stejně investovat spíše do rychlejší paměti nebo výkonnějšího modelu. 
 
Přetaktování CPU v Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G mělo stejné vyhlídky na úspěch a stejný postup. Držel jsem se doporučení firmy AMD, která instruovala, abychom si nehráli s napětím a takty v BIOSu a zároveň i v utilitě Ryzen Master, neboť pak by se nastavené hodnoty mohly přebíjet. Využil jsem nejjistější přístup a v BIOSu manipuloval s napětím a v Ryzen Master s výslednými takty. 
 
Nastavil jsem rovnou předem vybrané hraniční napětí 1,45 V, které však v podstatě ničeho nedocílilo, protože oba procesory běžely na výsledném maximálním taktu i na základním napětí posíleným pouze o 0,05 V. Oním maximálním taktem byly rovné 4 GHz pro obě APU a samozřejmě všechna jejich CPU jádra, přičemž už jen 50 MHz navíc přineslo nestabilitu. Dá se tak říci, že nová APU jsou na tom v podstatě stejně jako jiné modely Ryzen 3 či 5, však jde stále o 14nm a ne o 12nm čipy. A co výsledný výkon?
 
 
 
 
Jednovláknový je pochopitelně v případě obou stejně přetaktovaných procesorů stejný s jistou odchylkou danou chybou v měření. Po zapojení všech jader už se liší, protože tu máme procesory s konfigurací 4C/4T a 4C/8T a SMT na Ryzen 5 2400G má své jasné výhody. Nedá se však říci, že by nám přetaktování přineslo o moc větší výkon, ale měřitelný rozdíl tu rozhodně je. Za jakou cenu ale?
 
 
 
 
Dobrá zpráva je, že díky téměř nezvýšenému napájecímu napětí není nárůst spotřeby tak velký. Však jsme se nejednou setkali s tím, že procesor po výrazném navýšení napětí i taktů zvýšil svou spotřebu až dvojnásobně, což zde nehrozí. 
reklama
Nejnovější články
Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon Intel Tiger Lake dle PassMarku nabídne vysoký jednovláknový výkon
Procesory Intel Tiger Lake-U by už měly být v podstatě hotovy, neboť by měly být představeny už za necelý měsíc. Nyní se ukázal model Core i7-1165G7 v databázi PassMarku, a tak si jej můžeme porovnat s konkurencí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů
Čínská společnost Xiao-i (Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology Co Ltd) chce z Applu vytřískat nějaké ty finance. V žalobě, která se týká porušení patentů asistentem Siri, požaduje zákaz prodeje a nejen to.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD
Společnost XMG se podělila s informací o tom, že na trhu je aktuálně velký nedostatek moderních APU generace Renoir. Sama čeká slíbenou objednávku, kvůli čemuž nemá jak vyrábět plánované notebooky řady Core.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5 Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5
Již nějaký ten pátek víme o podobě konzole PlayStation 5 i o jejích nových ovladačích či gamepadech. Nyní se ovšem přímo od Sony dozvídáme, jak to bude s podporou periferií z generace PS4 na nových konzolích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung
Vskutku těžkotonážního konkurenta získala společnost NVIDIA ve své snaze získat od společnosti SoftBank firmu Arm Holdings. Ta je pro ni už tak velice velké sousto a nyní se do věci vložil i korejský Samsung.
Dnes, aktualita, Jan Vítek