Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl

19.4.2018, Jan Vítek, recenze
AMD Ryzen 2000 v testu: Zen nám dospěl
Společnost AMD vyslala na trh své první 12nm procesory, a sice první várku Ryzen generace 2000. My si dnes můžeme vyzkoušet první dva kousky, a sice procesory Ryzen 7 2700X a Ryzen 5 2600X. 

Cinebench


V renderovacích testech Cinebench už můžeme nové Ryzeny klidně porovnávat s dříve testovanými modely, neboť zde na grafice opravdu nezáleží. Podíváme se na výkon ve třech verzích tohoto testu, a sice Cinebench R10, R11.5 a R15. 
 
 
Nejdříve tu máme jednovláknový test, který ukazuje, že procesory Ryzen se v něm nemohou s nejlepšími Intely rovnat, za což může především to, že Intel je přeci jen na stejném taktu o trochu rychlejší a má také vyšší turbo. Nic na tom nezměnil a vzhledem ke svému maximálnímu taktu ani nemohl změnit procesor Ryzen 7 2700X, ale i tak dokázal se svým novým bratříčkem posunout laťku mezi procesory AMD výš. Jenže dnes už se běžně renderuje s využitím více jader procesorů, takže jak to dopadne v takovém případě?
 
 
Dopadlo to pro AMD nad očekávání dobře. Ryzen 7 2700X se ukázal jako bezkonkurenčně nejlepší model a Ryzen 5 2600X se posunul do společnosti osmijádrových modelů z první generace. Cinebench R10 ale nepředvádí zrovna dobré škálování výkonu s vyšším počtem jader, a tak se podíváme spíše na výsledky dalších verzí tohoto renderovacího benchmarku. 
 
 
V těchto verzích totiž nechaly nové Core i7-8700K za sebou i starší modely Ryzen 7, takže je jasné, že nejnovější z nich tento náskok ještě umocní. Na druhou stranu už výkon Ryzenu 5 2600X nevypadá tak dobře, ale ostatně je tam, kde by být měl. 
 
 
Moderní Cinebench R15 je v podstatě potvrzení toho, co ukázala už verze 11.5, takže mezi čistě desktopovými procesory je Ryzen 7 2700X nový vícevláknový výkonnostní král.