www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci

AMD Ryzen 5: šest i čtyři jádra v akci
, , recenze
Od společnosti AMD jsme získali dva procesory Ryzen střední třídy, čili řady 5. Jedná se konkrétně o modely 1600X a 1500X se šesti a čtyřmi jádry plus v obou případech 16 MB L3 cache. Podívat se můžeme také na desku Gigabyte s čipsetem B350.
K oblíbeným
reklama
Uplynulý měsíc ukázal, že AMD se skutečně má čím chlubit, neboť procesory Ryzen jsou velice povedené čipy, ovšem nevyhnuly se jim problémy spojené s nástupem zbrusu nové platformy, která na rozdíl od procesorů Intel dlouhé řady Core nemá na co navázat. To bylo patrné i z našeho testu, v jehož případě AMD přímo trvalo na tom, abychom Ryzen 5 zkoušeli na dodané desce s čipsetem B350, která již na rozdíl od modelu s X370 měla odladěný BIOS. Nicméně osobně mám vyzkoušeno, že na desce AX370-Gaming 5 a novou betaverzí BIOSu F5d byly Ryzen 5 stejně výkonné i stabilní a také na ní mohly dodané paměti pracovat až na taktu 3200 MHz.Z výsledků testu se tak ukázalo i to, že nyní už Ryzeny nabízí vyšší výkon než v době testování modelů Ryzen 1700X a 1800X, takže je znát, že AMD ušlo kus cesty a snaží se svým prvním 14nm procesorům zajistit podporu. Někteří mohou namítat, že AMD mohlo počkat ještě měsíc, který by využilo k vyladění BIOSů, zajištění lepší kompatibility s paměťmi i operačním systémem Windows 10. Pak by byl jejich celkový obrázek bezpochyby lepší, ale na druhou stranu by se velice nelibě neslo další odsunutí nástupu nová generace, která byla původně slíbena už na konec předchozího roku. Porodní bolesti se ostatně daly očekávat a jsem si jistý, že ten, kdo se vyzbrojen dostatkem informací o procesorech Ryzen nakonec rozhodl ke koupi, není zklamán. Spíše naopak, události posledních týdnů dávají tušit, že výkon procesorů Ryzen se bude s odlaďováním softwaru postupně zlepšovat.

Co se týče nově testovaných procesorů Ryzen 5 1500X a 1600X, vyzdvihl bych především šestijádrový model 1600X, který nabízí za svou cenu 250 dolarů mnohem vyšší hrubý výkon než 1500X, což je dáno vyššími takty, dvěma jádry navíc i vyšším TDP. Náš kousek sice nešel tak dobře taktovat jako testované Ryzen 7, ale to je ostatně i případ modelu 1500X. Jde tak rozhodně o dobrou volbu pro uživatele žádající vysoký vícevláknový výkon, kteří nechtějí sahat rovnou po dražších Ryzen 7 a na druhou stranu jsou pro ně čtyřjádrové modely už slabé. Stále však platí, že co se týče jednovláknového výkonu, je především díky vysokému taktu jednička Kaby Lake od Intelu.
 

Za zapůjčení grafické karty MSI GeForce GTX 1080 Gaming X děkujeme Digitoru.


Za zapůjčení testovací platformy AMD děkujeme AMD.
Za zapůjčení X370 Gaming 5, Z270 Gaming 5 a Core i7-7700K děkujeme Gigabyte.Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci
Kryptoměna Monero je spojována zejména s nelegální těžbou pomocí skriptů pouštěných v prohlížeči, i když se dá použít i legitimně. Nyní byli hacknuti i samotní tvůrci. Jejich oficiální stránka nabízela podvrženou aplikaci skriptu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala