reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD64: 28 základních desek (socket 754)

, , recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 754)
Po roce zde máme opět větší test základních desek určených pro procesory AMD64. Celkem si představíme 28 základních desek pro socket 754 i 939 ve čtyřech kapitolách. Dnes na nás čeká kapitola první, kde si představíme základní desky pro Socket 754.
AMD64: 28 základních desek (socket 754)

Biostar K8T80-A7

Druhá základní deska Biostar v testu nese čipovou sadu VIA K8T800. Bohužel se jedná o první čipset pro tuto platformu, tomu proto odpovídají i možnosti nastavení a taktování (které prostě chybí).Podobně jako u předchozí desky Biostar, je i zda naprosto minimální vybavení. Nečekejte nic navíc, pokud potřebujete připojit SATA disk nebo třeba více USB zařízení, je nutné si kabely nebo brackety přikoupit.Rozložení komponent je ovšem ve srovnání s nForce3 verzí mnohem lepší. Takže se neopakuje situace s mizerně umístěnými PATA porty, dokonce i napájecí konektory jsou umístěné rozumně. Celkově se tak dá rozložení považovat za podařené.

A dokonce i BIOS není napájen přímo k desce, ale je umístěn do patice, takže v případě špatného flashování je jednodušší cesta zpět. Škoda je snad jen menšího počtu konektorů pro větráky.I Biostar pochopil, že barevně odlišené konektory jsou dnes standard. Na pravé straně obrázku si pak můžete všimnout ClearCMOS jumperu, který je hned u okraje desky, takže je dobře dostupný.

BIOS


Ikona Odkaz na databázi
Biostar K8T80-A7
Ikona Odkaz na databázi
VIA K8T800 / VIA VT8237R
Frekvence CPU
200 - 300
Frekvence PCIe/AGP
Napětí procesoru
+0,05 / +0,10 / +0,15V
Napětí čipové sady
Napětí PCIe/AGP slotu
Dělička
100 / 133 / 166 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 3 další položky
Napětí pamětí
2,7 - 2,9V (po 0,1V)

Hned na první pohled mě zaujala možnost upgradovat BIOS bez nutnosti použít spouštěcí disketu. Takto lze pustit flash program přímo z BIOSu.Jinak tradičně lze ty důležitější položky najít pod Frequency/Voltage Control. Bohužel, jak si můžete z následující fotografie všimnout, nic moc tam ale nenajdete. Nastavit lze pouze napětí procesoru a pamětí a pak systémová frekvence. Každopádně použitá čipová sada stejně neobsahuje PCI/AGP lock, takže žádné taktovací výsledky nečekejte.No a možnosti nastavení pamětí jsou naprosto bídné. Změna děličky a CAS latence je naprostým základem, tak se divím, že Biostar nemá větší nabídku. Ostatně dokonce i FIC nebo ASRock toho mají víc.V nabídkách sice lze najít položku SmartFAN, ovšem princip funkce konkrétně u této desky mi byl utajen. U jiných totiž bývá zvykem, že je možné nastavit teplotu, na které bude procesor udržován.

reklama
reklama
reklama