reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD64: 28 základních desek (socket 754)

, , recenze
AMD64: 28 základních desek (socket 754)
Po roce zde máme opět větší test základních desek určených pro procesory AMD64. Celkem si představíme 28 základních desek pro socket 754 i 939 ve čtyřech kapitolách. Dnes na nás čeká kapitola první, kde si představíme základní desky pro Socket 754.
AMD64: 28 základních desek (socket 754)

DFI LanParty UT nF3 250Gb

Druhá deska DFI, s označením LanParty spadá do série základních desek orientovaných na hráče a power usery. Tomu odpovídá nejen vzhled, ale také možnosti nastavení.Příslušenství přibalené k základní desce je o trochu lepší než u předešlých desek. Nechybí tak ani kabely (dokonce ani napájecí SATA kabel) a především je součástí i jeden USB bracket rozšiřující základní počet čtyř USB portů na šest.U DFI jsme si na dobré rozložení komponent už mohli zvyknout. Jedinou výjimkou tak zůstává umístění primárních SATA konektorů (které jsou připojené přímo na čipset) mezi AGP slotem a paticí procesoru. Ale i tak zůstává plusem trochu větší prostor mezi AGP a socketem, takže i když tam zavazí SATA konektory, není tam tolik těsno jako u některých jiných desek s čipovou sadou nForce3 250Gb.

Co se týká vybavení, základní výbava čipové sady bylo dále rozšířeno o přídavný SATA řadič Marvell a FireWire čip od firmy VIA.Klasický COM port zde byl vyměněn za SPDIF vstup a výstup zvukového kodeku. Ostatní zůstalo vše při starém.Ve spodním rohu desky se nachází i spouštěcí tlačítka, respektive tlačítko pro restart. V těsné blízkosti pak je ClearCMOS jumper (ten modrý bod na obrázku). Ovšem musím pokárat neoznačené systémové konektory. Aspoň, že jsou dobře a jasně popsané, takže jsem nemusel otevřít manuál této desky.

BIOS


Ikona Odkaz na databázi
DFI LanParty UT nForce3 250Gb
Ikona Odkaz na databázi
nForce3 250Gb
Frekvence CPU
200 - 456
Frekvence PCIe/AGP
66 - 100
Napětí procesoru
0,8 - 1,55V (po 0,025V) +4 až +36%
Napětí čipové sady
1,6 - 1,9V (po 0,1V)
Napětí PCIe/AGP slotu
1,5 - 1,8V (po 0,1V)
Dělička
100 / 120 / 133 / 140 / 150 / 166 / 180 / 200 / Auto
Možnosti nastavení
CAS + 15 dalších položek
Napětí pamětí
2,5 - 3,1V (po 0,1V)

Už podle jména je jasné, že se nejedná o žádné ořezávátko, ale o produkt ze série LanParty, která je charakteristická velmi slušnými možnostmi přetaktování. A jak si můžete všimnout z tabulky, opravdu se není za co stydět. Nastavit lze prakticky vše, počínaje frekvencí systémové sběrnice, AGP slotu, nastavit lze rovněž hodnoty napětí. Pro dobré přetaktování je k dispozici rovněž velké množství děliček. Nemělo by se tak stát, že by paměti nestačily na přetaktování procesoru.Všechny nabídky jsou docela podrobné a hlavně jsou předchůdci pro nedávno testovanou desku nForce4 SLI-DR.Když jsem mluvil o podobnosti s novou řadou desek s nForce4, tak mám na mysli především možnosti pamětí, které jsou opravdu velmi dobré.Najít zle rovněž SmartFAN, kde stačí zvolit dvě hodnoty, jednu pro teplotu pod kterou se ventilátor netočí a druhou, která zapne ventilátor na plné otáčky. Jen je možná trochu škoda, že takto lze regulovat pouze dva ventilátory.

reklama
reklama
reklama