AMILO Pi 1536 - levný DualCore

AMILO Pi 1536 - levný DualCore
, , recenze
AMILO Pi 1536 je nový dvouprocesorový notebook společnosti Fujitsu Siemens. Jeho srdcem je dvoujádrový procesor Intel Core Duo T2300 a čipová sada Intel 945PM. Výkon v oblasti multimedií zaručuje grafická karta ATI Radeon X1400 a širokoúhlý 15,4“ displej.
reklama
V následujících odstavcích se budeme věnovat portům a rozhraním AMILa Pi 1536. Notebook ve své kategorii nabízí standardní počet portů a rozhraní. Na levém boku jsou umístěny dva USB 2.0 porty spolu s DVD mechanikou a vstupem pro mikrofon. Výstup na sluchátka je kombinován s digitálním S/PDIF. Na levém boku se nachází již zmiňovaný potenciometr, který usnadňuje ovládání hlasitosti. Čelní strana je bez konektorů, pouze v pravém rohu se nachází přepínač pro zapnutí WIFI karty. Napájecí konektor je umístěn na zadní straně pod levým kloubem spolu s RJ11 konektorem pro modem.


AMILO Pi 1536 a USB 2,0

Všechny ostatní konektory a rozhraní jsou na pravém boku přístroje. Najdeme zde především DVI konektor pro výstup na externí LCD panel, dále pak S-Video pro televizor. LAN konektor RJ45 se nachází vedle integrované čtečky karet SD/MS/MMC/MSPRO. Posledními konektory je třetí USB a FireWire. Rozhraní PCMCIA bylo nahrazeno novějším Express Card 34/54. Otázkou zůstává dostupnost karet pro toto nové rozhraní. Zvláště, když uvážíme, že PCMCIA je na trhu déle než deset let a nabídka hardware je pro něj podstatně větší, než v případě Express Card. Marketingová oddělení však uvažují trochu jinak a velmi často nahrazují osvědčený a rozšířený formát něčím, co přináší především modernější líbivější název.


USB, FireWire, LAN ...

Po stránce síťové konektivity nabízí Amilo několik alternativ. Připojení k LAN zajišťuje gigabitový ethernet Realtek RTL8169/8110. Klasické vytáčené připojení obstarává modem Motorola SM56 Data Fax. Bezdrátovou komunikaci platformy Centrino umožňuje Intel PRO/Wireless 3945ABG. Podporovány jsou WiFi protokoly 802.11a, 802.11b (11Mbit) a 802.11g (54Mbit). S ohledem na úsporu energie lze WiFi vypnout přepínačem, který je umístěn v pravém rohu základny přístroje. Za postradatelnou část výbavy lze považovat infračervený (IrDA) port, naopak standardní výbavu Bluetooth. Bohužel, ani jeden z komunikačních prostředků není součástí výbavy AMILa Pi 1536.


Intel PRO/ Wireless 3945ABG


Baterie a provozU výkonného dvoujádrového notebooku nelze očekávat nízkou spotřebou a dlouhý provoz z baterií. Ve specifikacích je uveden překvapivě pravdivý údaj, který odhaduje práci notebooku napájeného baterií na přibližně dvě hodiny. Dlužno dodat, že tento odhad je velmi přesný. Power management notebooku AMILO velmi připomíná před rokem recenzované Prestigio. Podobnost je v tom, že AMILO má úplně stejné tlačítko, kterým vypnete větráček a snížíte frekvenci CPU. AMILO proto, stejně jako Prestigio, pracuje „pouze“ ve dvou režimech. Zde jen zbývá podotknout, že oba výrobci (Fujitsu a Prestigio) by se mohli poučit u svých konkurentů a vytvořit systém profilu power managementu, jako to má např. Asus se svým proslulým Power4Gear.


Baterie

Veškerá nastavení spotřeby a „profilů“ jsou ovlivněna pouze intelovskou technologií Enhanced SpeedStep 2, která je v případě dvoujádrových Core Duo procesorů vylepšena o sdílený power management. Frekvence procesoru se proto mění jen ve dvou skocích, v závislosti na aktuálním zatížení systému. Při provozu z baterií nebo při práci s méně náročným software běží notebook na „nižším“ taktu (cca 980 MHz) a spotřebuje méně energie. Pří práci s aplikacemi náročnými na výkon běží obě jádra na plném taktu 1,66 GHz. Zde nezbývá, než znovu připomenout osm plně konfigurovatelných profilů notebooků Asus s aplikací Power4Gear.
reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář