AMILO Pi 1536 - levný DualCore

AMILO Pi 1536 - levný DualCore
, , recenze
AMILO Pi 1536 je nový dvouprocesorový notebook společnosti Fujitsu Siemens. Jeho srdcem je dvoujádrový procesor Intel Core Duo T2300 a čipová sada Intel 945PM. Výkon v oblasti multimedií zaručuje grafická karta ATI Radeon X1400 a širokoúhlý 15,4“ displej.
reklama
Notebook AMILO není na první pohled příliš líbivý nebo reprezentativní. Neobsahuje speciální designové prvky, které známe z dražších Asusů, Dellů či HP. Délka přístroje dosahuje 36 cm, šířka 27 cm a výška 3,7 cm. Notebook působí poměrně pevným a robustním dojmem. Povrch AMILa Pi 1536 je ze světle šedého plastu. Logo společnosti Fujitsu Siemens je natištěno na zapuštěné fólii uprostřed zadní strany displeje.


AMILO Pi 1536

Přestože se AMILO nehonosí žádnou speciální úpravou povrchu, není ozdobeno prvky z horčíkových slitin, rozhodně jako celek nepůsobí laciným dojmem. Naopak plasty a dílenské zpracovaní jsou na poměrně vysoké úrovni a notebook bude dobře odolávat mechanickému poškození. Pojistka pro otevření panelu se nachází na přední straně displeje. Notebook nebylo možné otevřít jednou rukou. Především díky nízké hmotností „základny“ a malému opotřebení spojů.


AMILO Pi 1536 čelní pohled

Velmi originálně jsou navrženy diody přístroje, které jsou umístěny pod panelem ve vystouplé části těla notebooku mezi panty. Kontrolky nejsou popsány, protože jejich tvar a podsvícení přesně popisuje jejich funkci. Přestože jsou diody na nepřehlédnutelném místě, jejich světlo není natolik silné, aby rušilo uživatele při práci.


AMILO Pi 1536 a diody


Dovolil bych si ještě malou odbočku k designu. AMILO se svým vzhledem a rozměry velmi podobá notebooku Prestigio Nobile. Srovnejte vzhled obou přístrojů (viz recenze Prestigio). Pomineme-li několik odlišných prvků, jsou přístroje takřka identické. Zvláště patrná je tato „shoda“ v oblasti touchpadu, funkčních kláves, atd. Předpokládám, že dodavatel „šasí“, respektive „podvozek“ přístroje, jeho kostra atd. jsou od stejného OEM výrobce.


AMILO Pi 1536 spodek

Spodní část notebooku je vyrobena z černého plastu, který vyniká značnou tuhostí. Baterie je snadno přístupná a lehce vyjímatelná.


Klávesnice a TouchpadZákladna notebooku je rovněž vyvedena ve světlé šedostříbrné barvě. Její plocha je rozdělena na dvě části. Nejblíže k displeji, v horní části notebooku, se nachází reproduktory zasazené v černém plastu. Reproduktory ohraničují panel se čtyřmi speciálními tlačítky. První z tlačítek spouští PowerDVD, druhé a třetí e-mail s browserem. Čtvrté tlačítko aktivuje speciální „tichý režim“. Notebook se po stisku tlačítka přepne do režimu s nižší spotřebou. Dojde k „podtaktování“ procesoru, snížení frekvence grafické karty atd. Jak jsem již uvedl, power management notebooku AMILO není příliš vyspělý a tak za hlavní přínos speciálního tlačítka lze považovat rychlé ztišení přístroje. Zeleně podsvícené Power tlačítko je umístěno zcela v pravé části panelu.


AMILO Pi 1536 a funkční tlačítka

Klávesnici tvoří 88 kláves včetně oddělených kurzorových šipek. Klávesnice je tradičně černá s bílými popisky. Zdvih kláves je přiměřený - přibližně dva milimetry. Rozložení kláves je v podstatě standardní, přičemž tlačítko Enter je dostatečně velké. Klávesy "Scroll Lock, Num Lock, PgUp, PgDown, End” jsou umístěny na pravém okraji. Rovněž ostatní důležité klávesy jsou na obvyklých místech. Otázkou zvyku je umístění kláves Insert a Delete v pravém dolním rohu vedle kurzoru. Funkční klávesa Fn je vlevo od CTRL.


Klávesnice

Velmi kvalitně je vyřešen touchpad notebooku. Jeho hladká plocha je jen mírně zapuštěna pod plastovým krytem. Prsty proto mohou bez překážky přejíždět po celé jeho ploše. Touchpad lze proto označit za velmi přesný a citlivý. Jeho rozměry odpovídají širokoúhlému displeji. Rolovací „tlačítko“ tvoří s touchpadem jeden celek. Stisk tlačítek je velmi snadný a umožňuje plynulé ovládání notebooku. Mezi klávesnicí a touchpadem je umístěno zeleně podsvícené tlačítko, které umožňuje vypnutí integrovaného polohovacího zařízení. Prostor po stranách touchpadu je dostatečný a poskytuje zápěstím dostatečnou oporu při psaní.


Touchpad
reklama
Nejnovější články
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik V Malém Magellanově oblaku rychle dochází vodík, hrozí jeho zánik
Malý Magellanův oblak se měl v minulosti srazit s Velkým Magellanovým oblakem a tato trpasličí galaxie má dle nejnovějších pozorování nyní rapidně přicházet o vodík, a to větším tempem, než by měla být jeho spotřeba díky hvězdotvorbě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek