Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AOC G2460PQU: 144 Hz pro hráče!

16.7.2013, Pavel Kovač, recenze
AOC G2460PQU: 144 Hz pro hráče!
Pokud si hodláte pořídit herní monitor, nejspíše narazíte na diskuze ohledně nutnosti 120/144Hz monitorů. AOC si pro nás připravil rovnou 144 Hz, ovšem standardně je vybaven TN maticí. Dokáže překvapit?

Pozorovací úhly


Jak už bylo řečeno v předchozí kapitole, tak pozorovací úhly nejsou nijak závratné. Naštěstí se jedná o matnou obrazovku, a tak alespoň to málo co nabízí technologie TN není ničím rušeno. Přesto jsou pozorovací úhly opravdu malé. Při pohledu zespod obraz tmavne, a to velmi rychle. Naopak ze shora obraz světlá a ztrácí kontrast. Boční pohledy jsou stejné, ale od cca 45° se obraz začíná v některých barvách hodně ztrácet.


AOC G2460PQU pozorovací úhly


Rozložení kontrastu


U kontrastu očekávejte drobné výchylky na okrajích obrazu v horní a spodní části. Je to dáno hlavně tím, že v těchto místech jsou drobné průsvity. A jak nejspíš tušíte, tak průsvity snižují kontrast. Je to totiž vidět nejvíce na černé barvě a na bílé se až tolik neprojevují. To má za následek právě snížení kontrastu.

Samotné rozložení není sice až tak špatné, ale rozhodně jsme zde měli lepší. Na druhou stranu jde o herní monitor, kde tyto odchylky jistě každý přehlédne a vadit mu nebudou.


AOC G2460PQU kontrast při maximálním jasu


AOC G2460PQU  kontrast při jasu 120cd/m2


Naštěstí je jas regulován klasicky pomocí PWM a nikoli softwarově. To je sice funkce, co se již nějaký ten čas u monitorů nepoužívá, ale i tak je to příjemné. Stabilita kontrastu je díky tomu na velmi vysoké úrovni.
AOC G2460PQU stabilita kontrastu


Průběh jasu


Bohužel průběh jasu až tak dobrý není. Pokud hrajete často v noci, tak vám nejnižší jas může trošku vadit. Naopak pokud patříte mezi tu skupinu uživatelů, která hraje ve dne nebo při zapnutém světle, tak je jas monitoru perfektní. Je totiž o něco vyšší než je dnešní standard. Pokud vám tedy do pokoje svítí často slunce, tak je monitor ideální. Matný povrch a vysoký jas dokážou se sluncem pěkně zatočit.


AOC G2460PQU průběh jasu


Podsvícení


V některých předchozích odstavcích již byla řeč o kvalitě podsvícení. Nyní se na něj podíváme podrobně. Ihned na první pohled je podsvícení o poznání lepší než u většiny levných e-IPS panelů. Přesto není podsvícení zcela ideální. Je to dáno hlavně světlejším horním okrajem obrazu. Ve výsledku ovšem tento jev není téměř vidět. Při běžném pozorování totiž máte horní okraj obrazovky téměř v úrovni očí, takže spodní část obrazu pozorujete lehce pod úhlem. Při pohledu ze shora obraz světlá, a tak se vlastně tyto dva neduhy pěkně vyruší. Ve výsledku je pro oko podsvícení velmi příjemné.


AOC G2460PQU podsvícení 3D graf


AOC G2460PQU podsvícení 2D graf


AOC G2460PQU rozložení jasu při maximálním nastavení jasu v OSD


AOC G2460PQU rozložení jasu v procentech


AOC G2460PQU rozložení jasu při 120cd/m2


AOC G2460PQU rozložení jasu při 120cd/m2 v procentech


Pokud si navíc převedeme grafy do gamy 2,2 tak, aby odpovídaly lidskému zraku , tak se podsvícení tváří již téměř ideálně. Samozřejmě s ohledem na cenu a zaměření monitoru. Pokud by se takové podsvícení objevilo u grafického monitoru, tak bych zde prskal na všechny strany.


AOC G2460PQU podsvícení přepočet na gamu 2,2 3D graf


AOC G2460PQU podsvícení přepočet na gama 2,2 v 2D grafu