reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AOpen AX4C Max II: základní deska pro ty nejnáročnější!

, , recenze
AOpen AX4C Max II: základní deska pro ty nejnáročnější!
Testovaná základní deska AOpen AX4C se honosí přízviskem Max II, což dle značení společnosti AOpen znamená maximální výbavu. Zajímá vás co všechno zahrnuje ono magické přízvisko? Odpověď na tuto otázku naleznete v dnešní recenzi.
Popis základní desky

Samotná základní deska je (jak již jistě víte) postavená na čipové sadě Intel 875P a v současnosti se jedná o vlajkovou loď společnosti AOpen pro platformu Socket 478.


Obr. 3 – Základní deska AOpen AX4C Max II
klikněte pro zvětšení

Ethernet řadič

Základní deska je vybavena 1 G Ethernetovým řadičem značky Broadcom BCM5705 (označení čipu BCM5705WKFB). Díky němu stoupá teoretická přenosová rychlost počítačové sítě až na 1000 Mbit/s. Bližší detaily o tomto čipu naleznete na stránkách výrobce.


Obr. 4 – 1G Ethernet čip Broadcom BCM5705
klikněte pro zvětšení

AC’97 audio řadič

Jako zvukový čip je zde použit mnohokráte osvědčený šestikanálový čip Realtek ALC650. Trošku jsem byl zklamán, neboť jsem zde očekával model ALC655 či dokonce ALC658. No ale upřímně, kolik z nás využívá šestikanálového zvuku? I kdyby společnost AOpen použila čip Realtek ALC850 (osmikanálový zvuk) tak by většina uživatelů této desky patrně nadále  používala stereofonní reproduktory (maximálně pak stereorepro se subwooferem).


Obr. 5 – Zvukový čip Realtek ALC650

FireWire řadič

K FireWire řadiči opravdu není moc co napsat. Základní deska podporuje FireWire sběrnici v konfiguraci IEEE1394a (400 Mbit/s) a je osazena čipem Agere FW323 06. Pro další informace vás opět odkážu na stránky výrobce.


Obr. 6 – FireWire čip Agere FW323 06
klikněte pro zvětšení

Diskové řadiče

Co se týká diskových řadičů, tak základní deska disponuje celkem dvě řadiči. První z nich je integrován v čipu ICH5R a podporuje dva kanály Ultra ATA/100 a dva porty Serial ATA-150 (včetně podpory RAID0).


Obr. 7 – Southbridge čip Intel ICH5R
klikněte pro zvětšení

To, že či ICH5R není na seriózní použití RAIDu zrovna vhodná volba (s pouhým zrcadlením toho zrovna moc nevytrhnete) je asi všeobecně známá věc a tak společnost AOpen osadila tuto základní desku ještě řadičem Promise PCD20378. Ten se může pochlubit podporou dvou Serial ATA-150 portů a jednoho kanálu ultra ATA/133. Samozřejmostí je také podpora RAID a to konkrétně 0, 1 a 0+1.


Obr. 8 – RAID řadič Promise PCD20378
klikněte pro zvětšení

Interní I/O porty

Jako první se podíváme na klasické I/O konektory, které jsou osazeny na panelu s ATX porty. Zde však nehledejte žádné speciality: 2x PS/2, 6x USB 2.0, 1x LPT, 2x COM, 1x RJ-45 a 3x audio 3,5 mm jack. Prostě klasika – další přídavné porty si projdeme v části věnované příslušenství a dodávaným bracketům.


Obr. 9 – I/O porty
klikněte pro zvětšení

Ve druhé řadě se podíváme na porty, kterými je osazena samotná základní deska. Jedná se o čtyři SATA porty, tři IDE konektory, jeden FDD konektor. Všechny konektory jsou poměrně rozumě umístěny do pravého spodního rohu. Více viz obrázek:


Obr. 10 – Konektory pro Serial ATA, Ultra ATA a Floppy
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Pro úplnost ještě doplním, že na desce také najdete dva konektory pro audio CD-IN a AUX-IN). Ty se nám však už nechtělo fotit.

Interní konektory

Mimo výše zmíněných konektorů je tato deska dále vybavena několika brackety (viz další stránka s popisem příslušenství), které se připojují k interním konektorům. Jedná se o následující konektory:
  • 1394 CN1 (FireWire bracket)
  • 1394 CN2 (FireWire bracket)
  • GAME (Gameport a USB 2.0 bracket)
  • FRONT_USB (Gameport a USB 2.0 bracket)
  • SPDIF – (SPDIF Bracket)
  • IrDA – výstup pro připojení IrDA portu
  • Dr.LED – připojení 8 LED diod, které indikují stav systému. Bohužel samotné diody nejsou součástí dodávky. Blíže se o technologii Dr.LED dočtete na stránkách výrobce.


Obr. 11 – Interní konektory
klikněte pro zvětšení

Šest PCI slotů

Jedním z hlavních rozdílů mezi základními deskami AOpen AX4C Max a AOpen AX4C Max II je počet PCI slotů. Model s přídomkem Max II je obdařen šestým slotem PCI, který nese jméno Herkules PCI. Pokud si odmyslím, že je proveden v modré barvě (na místo ostatních bílých slotů PCI) pak disponuje také vlastním 3,3V napěťovým obvodem, který stabilizuje napětí. Tento slot je určený pro přídavné karty, které mají vyšší nároky na napájení – např. SCSI či RAID řadiče. Bližší popis této technologie naleznete pět na stránkách výrobce.


Obr. 12 – Herkules PCI slot
klikněte pro zvětšení

DieHard BIOS

V zásadě nejde o nic jiného, než obdobu technologie DualBIOS od společnosti Gigabyte. V případě poškození primárního BIOSu (vir či nepodařený update) můžete nabootovat systém ze záložního čipu (který umožňuje pouze čtení a nikoliv zápis – nemůže u něj tedy dojít k poškození). V případě, že potřebujete bootovat ze záložního čipu, stačí přepnout jumper JP24 z polohy 1-2 do polohy 2-3 a poté již jen nastartujete systém a nahradíte poškozený BIOS aktuální verzí. Po restartu již pouze vrátíte jumper JP24 do původní polohy a normálně pracujete s počítačem. Detaily opět naleznete na stránkách výrobce.


Obr. 13 – DieHard BIOS
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Na další stránce najdete popis BIOSu a kompletní technické specifikace základní desky AOpen AX4C Max II.
reklama
reklama
reklama
reklama