Aopen AX4SPE Max II: AOpen láme rekordy ve výbavě

Aopen AX4SPE Max II: AOpen láme rekordy ve výbavě
, , recenze
Společnost AOpen jako by se snažila získávat rekordy ve výbavě základních desek. Dlouze jsem přemýšlel co vytknout výbavě testované základní desky a nakonec jsem to téměř vzdal. AX4SPE Max II je prostě špičkový kousek pro HW nadšence.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. Aopen AX4SPE Max II: AOpen láme rekordy ve výbavě
 2. Popis základní desky
 3. BIOS a specifikace
 4. Testy výkonu a závěrečné hodnocení
reklama
Společnost Aopen patří mezi výrobce základních desek, kteří lákají své zákazníky na kvalitu a vysokou výbavu. Dostali jsme možnost otestovat současnou vlajkovou loď pro procesory určené do patice Socket 478, která je postavená na čipové sadě Intel 865PE. S klidným svědomým mohu říci, že se v současné jedná o jednu z nejlepších základních desek na trhu - alespoň do příchodu platformy Alderwood/Grantsdale.

Ještě než se dostaneme k samotnému popisu základní desky, tak si projdeme čipovou sadu, která na navlas podobná své vyspělejší kolegyni Intel 875P. Jediným rozdílem je zde absence podpory technologie PAT (Performance Acceleration Technology) a chybějící podpora ECC pamětí. Obojí však běžného uživatele nechává ledově klidným.
Obr. 1 – Základní deska Aopen AX4SPE Max II
klikněte pro zvětšení

Powered by Springdale

Čipová sada Intel 865 (865G, 865PE a 865P) je velmi podobná rychlejšímu Intel 875P, ale je směřována (na rozdíl od high-endového Canterwoodu) do mainstreamu - tedy i do podnikových (865G) a hlavně domácích PC (865PE), kde je kladen vysoký důraz na poměr cena/výkon. 865PE a i865G jsou vybaveny podporou Pentií 4 s novou sběrnicí 200MHz FSB (800MHz QPB) a zvládají i dvoukanálové paměti DDR 266/333/400 s propustností až 6,4GB/s. Pouze nejslabší verze Springdale, i865P, bude určena max. pro Pentium 4 s 533MHz QPB a paměti DDR333. Čipsety Springdale také podporují grafickou sběrnici AGP 3.0, verze i865G navíc obsahuje integrovanou grafiku Intel Extreme Graphics 2. Samozřejmostí je podpora technologie Hyper-Threading.

Zajímavým rysem čipové sady i865 je závislost frekvence sběrnice na frekvenci paměti. Použijete-li Pentium 4 se 400MHz QPB, systém povolí nejvýše DDR266, u Pentia 4 na 533MHz QPB jsou to DDR333 a komfortu 400MHz pamětí lze využít pouze vlastníte-li Pentium 4 s 800MHz QPB.


Obr.02 - Čipová sada i865PE

Díky použitému southbridge ICH5 pak máte k dispozici až 8 portů rozhraní USB 2.0, řadič Serial ATA, řadič Ultra ATA100 a 6-kanálové audio (také dva nezávislé DMA zvukové moduly umožňující např. telefonovat při současném přehrávání hudby). Bližší informace o southbridge čipech od Intelu se můžete dočíst zde. Jako nevýhoda, oproti druhému možnému southbridge ICH5R, se někomu může jevit absence podpory RAIDu pro Serial ATA. (I když tato podpora je i tak velmi omezená...)

Technologie CSA (Communication Streaming Architecture) je našim čtenářům známa taktéž již od čipsetu Canterwood. Je to síťová sběrnice, na kterou lze připojit kartu pro Gigabit Ethernet, a díky přímé komunikaci s northbridge čipové sady je propustnost až dvojnásobná v porovnání s PCI sběrnicí.


Obr. 03 - Blokové schéma čipové sady Intel 865PE
Pro detail klikněte myší
 • Specifikace čipové sady Intel 865PE:
 • Platforma Socket 478 pro Intel Pentium 4/Celeron (Northwood)
 • Podpora technologie Hyper-Threading
 • Frekvence sběrnice - 400MHz, 533MHz a 800MHz Quad Pumped Bus
 • Podpora dvoukanálových pamětí typu DDR266/333/400 (max. 4GB, bez ECC)
 • Grafická sběrnice AGP 3.0 (AGP 4x/8x)
 • CSA - Communication Streaming Architecture
 • SouthBridge ICH5
 • 8 portů USB 2.0
 • 2 kanály pro ATA/100, 2 porty pro Serial ATA-150
 • Integrované 6-kanálové audio

Čipová sada Intel 865 zároveň otevírá nový program Intel Stable Image Platform, který byl představen v únoru na Intel Developer Forum. Tento program, dříve známý pod kódovým označením Granite Peak, zaručuje podnikovým zákazníkům neměnnost čipových sad a příslušných ovladačů minimálně po dobu 12 měsíců. V rámci tohoto programu mají IT manageři zaručenou stabilitu softwarového vybavení, což jim zjednoduší správu, rozšiřování a údržbu počítačové základny.

Pozn.: Na další stránce najdete podrobný popis samotné základní desky a jednotlivých řadičů.
reklama
Nejnovější články
Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD Phoronix: záplatované Intely ztratily pětinásobek výkonu v porovnání s AMD
Server Phoronix se zaměřil na to, jak s výkonem procesorů Intel a AMD zamávaly veškeré záplaty proti chybám od té doby, co se objevil Spectre a Meltdown. Ukázalo se, že řeči o dopadu především na výkon CPU Intel nejsou přehnané. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek