6-ti rychlostní DVD mechanika v provedení ATAPI (EIDE), při čtení CD ROM disků se chová jako 32x rychlostní mechanika. Podporuje standardně mód PIO4 i UDMA 33. Mechanika nemá standardní šuplík, média se vkládají a vysouvají štěrbinou v čelním panelu. Dále je na předním panelu tlačítko EJECT, indikační LED dioda, analogový regulátor hlasitosti a standardní audio výstup ve formě jack 3,5". Zadní panel obsahuje kromě ATAPI rozhraní a napájecího konektoru, analogový audio výstup, jumpery pro přepnutí MASTER-SLAVE-CSEL-RPC SET. Laserová optika je tvořena dvěma systémy a podle vloženého media se přepínají, červený laser pro klasické CD ROM nebo modrý, s kratší vlnovou délkou a menší stopou, pro DVD ROM. Velikost vnitřní cache je 512kB. Pod Windows 95/98 je mechanika detekována jako Aopen DVD 9632, v DOSu se hlásí jako Aopen DVD ROM 9632 0111. Mechnika čte tyto formáty: DVD-5, DVD-9, DVD-10, DVD-R, DVD-RW, CD-Audio, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-I, CD-WO, CD-RW, Photo-CD, Video-CD, Enhace music CD.
Klady:
- DVD ROM AOpen bez problémů četla všechny druhy vypalovaných CD ROM médií (světle modrá, tmavě modrá, zelená plnou rychlostí a zlatá sníženou rychlostí) a CR-RW média rychlostí 8x. Rychlost čtení DVD média se nepodařilo dostupnými programy změřit, podle údajů výrobce má být maximální rychlost 8310kB/s. Umí bez problému hrát audio CD a grabovat (kopírovat audio záznam) - zkoušeno programem WinDAC 1.41 a Grab verze 1.30. Dosahovaná rychlost je někde mezi 6.0x až 9.5x při čtení více souborů. Při grabování jedné skladby je rychlost nižší.
- Průměrná naměřená přístupová doba na CD ROM je okolo 88ms, což je celkem standard a odpovídá údajům výrobce. Mechanika má velmi dobrý antivibrační mechanismus, takže při čtení velkou rychlostí vám počítač neskáče po stole. Mechanika bez problémů čte pod DOSem, Windows 95/98/NT.
- Celkem svižné načítání adresářové struktury CD ROM disku a rychlá inicializace mechaniky.
- Pěkné balení, mechanika je dodávaná v papírové krabici s jednolistovým návodem (jen v angličtině), instalační disketou s DOS drivery a zvukovým kablíkem.
- Zajímavé vkládání a vysouvání média, mechanika totiž nemá klasický šuplík ani CADDY pouzdro. CD ROM se do mechaniky vkládá štěrbinou v předním panelu, která je vyložena sametem. Ten současně slouží k čištění média od prachu. DVD ROM ke zvýšení kapacity používá užší zápisovou stopu a tím je i více citlivé na chyby a prach na médiu. Vlastní mechanismus vkládání a vysouvání fungoval bezchybně. Po vysunutí media ovšem svádí k uchopení zespod a shora za citlivé vrstvy.
- Informace, popis a ovladače k této mechanice jsou k dispozici na WWW stránkách výrobce.
Zápory:
- Přenosovou rychlost klasických CD ROM jsme naměřili 1500 - 3400 kb/s. Její hodnota není konstantní, záleží kde se zrovna nachází čtená data (vnitřní nebo vnější stopa disku). K vnější stopě se rychlost zvyšuje. Ale i tak tato maximální rychlost odpovídá jen mechanice 24x MAX, výrobce ovšem udává, že mechanika má číst 32x MAX.
- Prakticky nulové další programové vybavení neumožňující jiné použití, než jako klasickou CD ROM. Výrobce zřejmě počítá, že software pro přehrávání je součastí MPEG karty.
Závěr:
Mechanika bez problémů čte všechna média a to včetně vypalovaných i CD-RW (8x), podporuje velmi rychlý přenos UDMA 33. Mechanika má číst CD ROM rychlostí 32x MAX, ale nám se podařilo z ní dostat data maximální rychlostí odpovídající jen 24x MAX. Rychlost přenosu dat z DVD ROM se nám dostupnými programy nepodařilo změřit. Na testovacím počítači, s procesorem P II 266 a s MPEG kartou od firmy Creative Labs, byly přehrávané videofilmy naprosto plynulé i při zobrazení na celou obrazovku.
K testování zapůjčil: LEVI International