reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

APC UPB80 - univerzální baterie pro váš notebook

8.7.2005, Martin Kuchař, recenze
APC UPB80 - univerzální baterie pro váš notebook
Dnes se podíváme na trochu neobvyklý a mezi uživateli málo rozšířený produkt. APC UPB80 je univerzální baterií pro notebooky prakticky všech značek a dokáže jim spolehlivě dodávat napájení po velmi dlouhou dobu. Zároveň díky svým kompaktním rozměrům se vejde do brašny společně s notebookem a tím pádem už nic nebrání jejímu nasazení kdekoliv je potřeba.
Kapitoly článku:
  1. APC UPB80 - univerzální baterie pro váš notebook
  2. Technické parametry
  3. Testy a závěr

První seznámeníSpolečnost APC (American Power Conversion) je velmi známým a spolehlivým dodavatelem výrobků a služeb pro kompletní ochranu napájení, což obsahuje přepěťové ochrany, nepřerušitelné záložní zdroje (UPS - Uninterruptible Power Supplies), stabilizátory napájení, příslušný software a odborné a poradenské služby pro nepřetržitě pracující sítě.


Horní strana baterie (pro zvětšení klikněte)

My se však podíváme pouze na jeden produkt, jež se nám podařilo pro testy získat. Je jim APC UPB80 což je kompaktní a výkonná externí baterie pro prakticky všechny notebooky. Kompatibilita je umožněna díky měniči vstupního a výstupního napětí a díky sadě konektorů které slouží pro různé typy notebooků - každý výrobce používá svůj typ konektoru.
Tento produkty byl však především reakcí na požadavky mnoha zákazníků, kteří chtěli koupit náhradní baterii právě u firmy APC avšak jejich notebooky nebyl v seznamu podporovaných. Nezbývalo tedy než se obrátit ke konkurenci. Tuto díru se tedy v APC pokusili zalepit právě pomocí UPB80 jež funguje s nepočetným množstvím notebooků snad všech značek.
Díky svým malým rozměrům 254 x 165 x 15 mm je tato baterie opravdu velmi přenosná a pohodlně se vleze do každé brašny na notebook a tím pádem ji má uživatel neustále při sobě a v případě potřeby ji může kdykoliv využít. Ani hmotnost 0,91 kg není příliš vysoká a dle mého není důvodem nechávat tuto baterii doma - dlouhá doba výdrže je dle mého rozhodně převažující oproti jednomu kilogramu váhy navíc.


Obsah baleníKrabice je velmi skromná. Je vyrobena z průhledného plastu a obsahuje pouze velmi stručný manuál, CD s uživatelskou příručkou v několika jazykových verzích, konektory, kablík a samotnou baterii.Kompletní příslušenství (pro zvětšení klikněte)

Pokud rozbalíme sáček s konektory, tak v něm najdeme přesně osm párů pro použití s notebooky značek Acer, Apple, Compaq, Comp USA, Dell, Fujitsu, Gateway, HP, IBM, Sony a Toshiba. Každý konektor se skládá ze dvou částí, kdy jedna je určena na přívodní část (zapojí se na ni originální adaptér a slouží tedy pro nabíjení baterie) a druhá část je pak zapojena na druhém konci kablíku a zapojuje se přímo do notebooku. Všechny jsou provedeny z kvalitního a velmi pevného plastu a uživatel se o jejich stav nemusí obávat ani při hrubějším používání.
Díky dvou konektorům na které se zapojí jak adaptér tak i notebook, je možné mít takto vše propojené i při běžné práci doma. Pokud je adaptér v elektrické sítí, baterie se nabíjí a notebook se chová stejně, jako by byl zapojen a napájen ze zásuvky. V okamžiku kdy ale dojde například k výpadku proudu nebo notebook přenášíme, elektronika sepne provoz na baterii. Takže toto řešení je vhodné i pro majitele notebooků, kteří mají svou původní baterii ve velmi špatném stavu a novou již například není možné sehnat.


Takto vypadá baterie připravená pro spojení s notebookem (pro zvětšení klikněte)

Samotná baterie je uschována v plastovém pouzdru, jež je stejně jako konektory vyrobeno z pevného černého plastu. Jediné ovládací a indikační prvky jsou umístěny na horní straně - především velmi potřebné kolečko pro volbu správné voltáže a také čtyři LED sloužící pro indikaci stavu nabíjení a zbytku energie. Při provozu na baterii stačí zmáčknout tlačítko Power Level a diody se rozsvítí na 5s podle toho kolik energie zbývá (čím více LED svítí, tím má baterie větší kapacitu). Na zadní straně už pak zbývá pouze malý vstupně - výstupní konektor pro zapojení dodaného kabelu (má profilování a tudíž neumožňuje špatné otočení připojovaného kablíku).
reklama