reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

AplusCase CS BlockBuster II BM pro váš obývák

, , recenze
AplusCase CS BlockBuster II BM pro váš obývák
Již dlouho jsme si nepředstavili skříň jen pro MicroATX základní desky. Dnes to napravujeme recenzí AplusCase CS BlockBuster II BM. Jde o nástupce prvních skříní BlockBuster, jež se dočkaly mnoha mutací i od jiných výrobců. Nová verze nabízí mnoho zajímavého.

Instalace


Pro instalaci jsem použil základní desku Micro-ATX, model Gigabyte GA-K8NMF-9 jako základ sestavy v následujícím složení:
  • Základní deska Gigabyte GA-K8NMF-9 (nForce4-4X)
  • Procesor: Athlon 64 FX55@2.6GHz
  • Chladič a ventilátor: Thermalright XP90C + Papst 3412 N/2GLE (92mm, 1600RPM)
  • Operační paměť: V-Data 256MB DDR400
  • Grafická karta: Club3D GeForce 6600
  • Pevný disk: Western Digital 80GB (WD800JB)
  • Zdroj: Coolermaster RS-450-ACLY – 450W


Základní deska Gigabyte GA-K8NMF-9

Uložení všech komponent do útrob skříně není žádný oříšek. Vše sedí pevně na svém místě, montážní otvory lícují, zkrátka žádný problém. Kvůli tomu, že je skříň rozkládací, si ale uživatel musí patřičně uzpůsobit kabely a ponechat jim jistou vůli. To však nepříjemně ztěžuje vedení kabelů a ty musíte pak po každém otevření a zavření skříně znovu uspořádat, aby neohýbaly kovové části skříně, nebo nevnikaly do prostoru lopatek ventilátorů.Co se týče námi použitého chlazení procesoru, pak použitý Thermalright XP90C v kooperaci s 92mm ventilátorem Papst se do vyhrazeného prostoru vešel tak akorát. Od horního perforovaného plechu jej dělily ještě asi tři centimetry, což je uspokojivé, ale samozřejmě by bylo daleko lepší, kdyby měl nad sebou volný prostor. To by navíc dávalo uživateli tu možnost využít i způsob chlazení ála windtunnel.


- klikněte pro zvětšení -

V přední části skříně si ještě můžete prohlédnout nainstalovaný ventilátor Papst 4412 F/2GL (1600 RPM, 55,4 CFM). Jeho výkon bude ale zákonitě velmi přibrzděn uzpůsobením předního panelu, neboť ten v sobě má pouze dva malinké průduchy v dolní hraně, nemluvě o zbytečně husté mřížce.
Teplotní testy


Možnosti této skříně jsou celkem jasné. Zadní nainstalovaný 80mm ventilátor je téměř nutností, protože jinak nemá vzduch možnost opustit horní část skříně – ventilátor zdroje k tomuto účelu neposlouží. Diskutabilní je v našem případě použití ostatních dvou pozic pro 80mm ventilátory, protože ventilátory jsou u chladiče umístěny tak blízko, že jejich lopatky o něj téměř brnkají. Směr žeber je navíc s těmito ventilátory rovnoběžný, takže vzduch jde mimo ně. Přeci jenom jsem ale očekával nějaké zlepšení při instalaci ventilátoru na pozici dále od zdroje. Další ventilátor dle mého názoru není nutný, protože na té straně se již o odvod vzduchu postará napájecí zdroj, jehož část zasahuje i kousek nad procesor.

A nakonec tu byla přední pozice pro 120mm ventilátor, o níž jsem již psal. Ještě tu vlastně máme 60mm pozici před pevnými disky, avšak příslušný ventilátor jsem po ruce neměl. Zde je však vše jasné. Pokud se disky budou přehřívat, což se v našem případě nedělo (disk měl maximálně 38 °C v zátěži, v případě konfigurace č. 3 to bylo ještě o 2°C méně), pak si tuto pozici osadíte. Z tohoto složení také vznikly tři základní testovací podmínky při testování za teploty okolního vzduchu 22 °C:
  1. Základní konfigurace s dodávaným zadním 80mm ventilátorem
  2. Zadní 80mm + další 80mm u procesoru (Papst 8412 NGLE, 1500 RPM, 19,45 CFM)
  3. Zadní 80mm + přední 120mm (Papst 4412 F/2GL (1600 RPM, 55,4 CFM)

1.
IDLE
LOAD
CPU
34 °C
56 °C
Chipset
66 °C
73 °C
GPU
54 °C
82 °C

Při základní konfiguraci je jasné, že chladič procesoru nepracuje tak, jak by měl (při porovnání s ostatními skříněmi). Klasický miditower s jedním zapnutým zadním 120mm ventilátorem (kromě zdroje) nabídne asi o 3 - 4 °C menší teplotu. Naopak GPU je zde díky zdroji chlazeno velmi dobře.


2.
IDLE
LOAD
CPU
33 °C
54 °C
Chipset
66 °C
72 °C
GPU
54 °C
82 °C

Po přidání jednoho 80mm ventilátoru na 1500 RPM teplota CPU klesne o 2 °C, což však není nikterak úžasný pokles. Ostatní komponenty až na čipovou sadu z přítomnosti dalšího ventilátoru také příliš nezískaly. 80mm Papst byl jednoduše příliš natěsnán na chladič procesoru a kdo ví, jaké turbulence se v jeho okolí tvořily.


3.
IDLE
LOAD
CPU
33 °C
55 °C
Chipset
63 °C
67 °C
GPU
52 °C
79 °C

Přední 120mm ventilátor přinesl čerstvý vzduch především pro pasivní chladič čipové sady a také něco pro grafickou kartu. Pro tyto komponenty se jeho přítomnost rozhodně vyplatí. Procesor zůstal opět ošizen kvůli horšímu přísunu a odvodu vzduchu. Každopádně je ale jasné, že tato skříň je s to uchladit i tepelně výkonné procesory, pokud se k tomu použije vhodný chladič. Postrádám ale volný prostor nad deskou kvůli tomu, že by uživatel dostal možnost instalace rozměrného chladiče, jenž by mohl být schopen chladit pasivně pouze díky průvanu tvořeného zadním ventilátorem či ventilátory (samozřejmě patřičně zpomalenými).
reklama
reklama
reklama
reklama