reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Arctic Cooling Accelero X1: chladně a tiše

10.2.2006, Jan Vítek, recenze
Arctic Cooling Accelero X1: chladně a tiše
Švýcarská firma Arctic Cooling nedávno představila novou řadu chladičů grafických karet ATi 1800/1900 a nVidia 6800/7800. Narozdíl od zažitého jména Silencer se jejich třetí generace jmenuje Accelero X1 a X2. Dnes se podíváme na X1 určenou pro řadu GeForce.
Kapitoly článku:
Chladiče Accelero X1 a X2 se od předchozích Silencerů liší nejen jménem, ale i celkovým návrhem, jenž je od základu překopaný. Nesetkáme se zde tedy s tím, že chladič se bude horkého vzduchu zbavovat vyfukováním přes záslepku ze skříně ven. Namísto toho jej fouká pod sebe, směrem k PCI-Express slotům. To se může sice zdát jako trochu nesmyslný nápad, ale jediným směrodatným údajem jsou teplotní testy a místo spekulování se tedy spíše zaměříme na ně.


Novinkou je také typ použitých ložisek v turbínovém ventilátoru. Namísto keramických byla podle výrobce použita fluidní dynamická ložiska. Ta mají v sobě zadržovaný olej, jenž minimalizuje tření rotoru a statoru a tím i tvořený hluk. Navíc je ventilátor dle AC pružně umístěn, čímž se omezuje šíření vibrací a tedy i hluk. Mohu potvrdit, že při 2000RPM, kterých v praxi jen těžko dosáhnete, je tvořený hluk minimální. Namísto toho je ventilátorek u originálního chlazení testované grafické karty GeForce 7800GTX roztočen na 2000RPM již ve 2D režimu, kdy je takt jádra patřičně snížen, přičemž je hluk subjektivně větší. Navíc je posazen výše a je tak i více obtěžující, než hluboký zvuk Accelera.Uveďme si teď technické specifikace Accelera X1:


Rozměry pasivu152 * 90 * 30 (d * š * v)
Rozměry plastové části141 * 120 * 28
Celkové rozměry152 * 120 * 30
Otáčky ventilátoru500 - 2000 RPM (PWM regulace)
Maximální spotřeba0.13A
Maximální průtok vzduchu9,82CFM / 16,7 m3/h
Hmotnost262g
Maximánlí hluk0,4 Sone
Tepelný odpor0,39°C/W
Teplovodivá pastaPředem nanesená pasta MX-1
Záruka6 let


Accelero se dodává v dnes tolik běžném balení z lisovaného průhledného plastu a na první pohled je tedy jasné, s čím máme tu čest. Balení lze jednoduše otevírat a zavírat dle libosti. Také mě potěšilo, že veškeré komponenty jsou chytře a bezpečně ukotveny; například chladič zadních pamětí ve svém uložení drží sám o sobě, takže při opětovném balení Accelera není zapotřebí volat na pomoc chobotnici.

V balení se tedy skrývá samotný chladič, pasiv pro zadní paměti, pytlíček se samolepkou a šroubky, pytlíček s teplovodivými podložkami pro přenos tepla z pamětí na pasiv a jednoduchý anglicky i německy psaný manuál v podobě jednoho listu A4.


Tělo chladiče je tvořeno ze tří hlavních částí – masivního pasivu, horního plastu s přimontovaným ventilátorem a spodního plastu. Rozdělat jej není problém, stačí odšroubovat dva malé šroubky a rozpojit dvě plastové části rozcvaknutím několika pacek. Zaměříme se teď na pasiv. Ten je tvořen masivní měděnou základnou ve tvaru čtverce. Měď je spojena se zbytkem, teď už hliníkové, základny a společně tak tvoří spodní část chladiče, napříč kterým souběžně prochází trojice zploštělých heatpipe.


Heatpipe mají za úkol z měděné části, jež přejímá teplo z VPU, rozvést teplo oběma směry mezi početná hliníková žebra. Ta jsou dnes obvyklým způsobem naletována na základnu a plech zakrývající heatpipe tak, aby je pojila co největší plocha. Dole jsou tedy žebra ohnuty do L, a spodní plocha tak využívá celý prostor, který je od sebe odděluje. Na horní straně jsou ještě na dvou místech ohnuta a to proto, aby jejich pozice byla stabilnější. Už na pohled je tedy pasivní část chladiče zpracována velmi dobře a kvalitně. Pouze plocha pro styk s jádrem by mohla být opracována o něco lépe. Takto jsou jasně viditelné rýhy po broušení.


Arctic Cooling místo dodávané tubičky s pastou začal v poslední době tepelně vodivý materiál aplikovat přímo na chladiče. To sice snižuje náklady a usnadňuje uživatelům při instalaci práci, ale na druhou stranu jde o řešení na jedno použití. Navíc je na můj vkus nanesena příliš tlustá vrstva. Přebytečná pasta se sice při přitlačení chladiče na čip vytlačí, ale zase zbytečně zanese okolní prostor.


Ventilátor se svým vzhledem téměř neliší od použitých typů u chladičů Silencer a stejně jako ony nasává vzduch z prostoru nad sebou a žene jej směrem k žebrům, přes která proudí ven. Jeho žebra jsou kvalitně vylisována a i z obrázku se můžeme přesvědčit jejich zakulaceného tvaru. Na plastu si ale můžete také všimnout malé stříšky. Ta je tu z toho důvodu, že chladič by kvůli svému návrhu nemohl pomáhat s chlazením měniče napětí, který v originále využívá proud vzduchu procházející žebry. Takto je pasivek na měniči ovíván částí vzduchu tlačeného ventilátorem. Nevýhodou ale je, že o tento vzduch je okradeno hlavní žebroví, ovšem jinak to nejde.


Zadní pasiv pro chlazení pamětí se v podstatě neliší od originálního. Je to prostý hliníkový plech, tlustý asi 1mm s prolisy. Ty jako prostředníka pro přenos tepla využívají dodávané čtvercové podložky z lepivé šedé hmoty. V dodávce jich je celkem osm, z produkce firmy 3M. Vedle manuálu a nezbytné samolepky s firemním logem ještě najdete šroubky pro instalaci. Příjemné je, že Arctic Cooling jich dodává víc, než potřebné množství, takže ztráty jsou povoleny.
reklama