Arctic HC01-TC: tiché chlazení HDD?

Arctic HC01-TC: tiché chlazení HDD?
, , recenze
Box pro pevné disky HC01-TC je prvotinou společnosti Arctic, která se snaží do něj zakomponovat funkce jak pro chlazení, tak pro ztišení pevných disků. Podívejme se, zda se jí tento úkol podařil natolik, že by se HC01-TC vyplatilo pořídit.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Arctic HC01-TC: tiché chlazení HDD?
  2. Instalace a testy
  3. Závěrečné hodnocení
reklama
Asi každý majitel desktopového PC, který se rozhodne svého miláčka ztišit, přijde brzy na to, že takový proces je spíše než výzvou začarovaným kruhem. Po úspěšném umlčení jedné komponenty začne svým "lomozem" ihned obtěžovat další komponenta, pak další a až je vystřídáme všechny, můžeme začít zase odznova, nebo si začneme stěžovat třeba na jemné pískání cívek na základní desce.

Naštěstí máme dnes již na trhu takové produkty, po jejichž zakoupení nic takového nemusíme řešit, protože nám nabídnou dostatečně výkonné pasivní chlazení. Zkrátka a dobře je pak třeba stavět své PC s ohledem na to, že co se netočí, to nebude hlučet ani rezonovat, což nám v poslední době velmi ulehčuje nástup SSD.
Jenomže i tak je třeba myslet na to, že počítačová skříň nacpaná čistě pasivně chlazenými komponentami, a to včetně zdroje, se stává bez jakéhokoliv aktivního prvku nevětraným místem, kde ony komponenty trpí. Spolehnout se můžeme na termickou konvekci, čemuž je třeba skříň a celou sestavu náležitě uzpůsobit, nebo můžeme začít hledat kompromisní řešení. To pro uživatele, kteří berou celou věc vážně a nemají hluboko do kapsy asi nepřichází v úvahu, ovšem Arctic HC01-TC je zaměřen spíše na ty druhé, kteří se nechtějí se ztišováním počítače tak moc zabývat.

Zkrocením nepříjemných zvuků pevného disku se zabývá řada firem a my máme rovněž pro toto téma vyhrazenu příslušnou podrubriku. Asi nejčastěji skloňovaným produktem je HD Silencer od společnosti Silentmaxx, jenž se s chlazením pevných disků vypořádává pasivním způsobem, což není zrovna snadná věc. Disky mají totiž tu nepříjemnou vlastnost, že kromě hluku tvořeného motorkem a pohybujícími se hlavičkami tvoří ještě nepříjemné vibrace, které se v řadě skříní přenáší do celé konstrukce včetně bočnic a my se pak dočkáme nervy drásajících zvuků.A nejúčinnější zbraní proti tomuto je buď pružné zavěšení disků realizované domácími kutily, nebo jejich uzavření do "vypolstrované cely" v podobě boxů pro 5,25" šachty. To platí i pro dnes testovaný produkt, jenž však nespoléhá na pasivní přenos tepla do vnější schránky, jak je tomu právě u HD Silenceru, ale na malý ventilátorek. Takové řešení může být kontraproduktivní, ovšem zde je tento ventilátorek řízen interním čidlem, takže se snad dočkáme tichého provozu.

Pojďme se tedy už zaměřit na samotný Arctic HC01-TC a jeho specifikace:

Model
Arctic HC01-TC
Materiál
Ocel (SPCC)
Rozměry
187 x 147 x 42 mm
Hmotnost
508 gramů
Chlazení
40mm ventilátor
1600 - 4600 RPM
Kompatibilita
3,5" SATA HDD
Určení
5,25" šachta

Chladič je určen pouze pro 3,5" pevné disky s rozhraním Serial ATA. Starší modely s Paralel ATA se dovnitř sice samozřejmě vejdou, ale nebudeme je moci připojit ke kabelům. Instalovaný 40mm ventilátorek má otáčky řízené teplotním čidlem, které zajistí, že se na své plné otáčky roztočí až po překročení teploty 47 °C.


Zpracování boxu


Celý box je vyrobený z tenkého plechu oceli typu SPCC, tedy zastudena válcované. Na vrchním profilovaném panelu vidíme označení produktu i logo firmy, přední panel má v sobě čtyři řady lichoběžníkových otvorů pro nabírání čerstvého vzduchu a zadní strana má zase v sobě jednak otvor pro připojení datového i napájecího kabelu rozhraní SATA a hned vedle vysoký 40mm ventilátor. Ten je napájen pomocí průběžného konektoru Peripheral Power, z nějž si vezme 12 V a až 0,1 A. Celkové zpracování je tedy celkem pěkné a čisté.Horní panel je držen pomocí čtyř běžných křížových šroubků a po jejich odstranění se dostaneme do útrob boxu, kde se nachází malý sáček se šroubky pro jeho přimontování do skříně, pak samolepku s logem výrobce a dva měkké polštářky pro přilepení na horní stranu disku, aby nám nerezonovala horní část boxu.


- klikněte pro zvětšení -

Uvnitř jsou již nalepeny výstelky ze stejného materiálu, v nichž pevný disk spočine jako v peřinkách, takže jeho vibrace by se díky tomu měly účinně pohlcovat. Disk se tedy uvnitř nezajistí šroubky, pouze se položí. Navíc nad ním i pod ním tak bude dostatek místa pro proudění vzduchu tahaného zadním ventilátorem. Z toho vychází dostatečně dlouhý kabel s teplotním čidlem, které výrobce doporučuje umístit co nejblíže motorku pevného disku.Na samotnou instalaci se ale podíváme až na druhé stránce.
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková