Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Arrgo 52x CD-RW – pekelně rychlá vypalovačka

29.4.2003, Zdeněk Kabát, recenze
Arrgo 52x CD-RW – pekelně rychlá vypalovačka
Do ruky se nám dostala vypalovačka neznámé značky Arrgo. Přes svoji nízkou cenu nabízí rychlosti 52x zápis, 24x přepis a 52x čtení, takže se zařazuje mezi nejrychlejší modely na trhu. Zajímá Vás, jak tato mechanika obstála v našem testování? Čtěte tedy dále…
Kapitoly článku:
  1. Arrgo 52x CD-RW – pekelně rychlá vypalovačka
  2. Testy čtení
  3. Testy vypalování a závěr
Po delším čase se na Světu Hardware objevuje také recenze vypalovačky, ale tentokrát jde o "netradiční" výrobek. Mechanika označená jako Arrgo 52x CD-ReWriter je od poměrně neznámého výrobce CIS Technology Inc. Co ovšem na první pohled upoutá je její rychlost, protože mechanika dokáže zapisovat 52x, přepisovat 24x a číst 52x. Podívejme se ale, jak dobrá ve skutečnosti je.

Co si přinesete domů?

Na trhu lze sehnat kromě této verze ještě o něco levnější varianty 40x a 48x CD-RW. Všechny modely jsou k dostání pouze v retail balení, ale na rozdíl od TEACu či Plextoru není výbava zrovna největší. Krabice je ve strohém designu a oranžové barvě a v postatě podtrhuje zařazení vypalovačky do levnější (nikoliv špatné) kategorie. Uvnitř naleznete samotnou CD-RW mechaniku, audio kabel, průvodce pro rychlou instalaci (10-jazyčný, velice stručný), CD s vypalovacím softwarem a čtyři šroubky. Vypalovací média jsou k dostání pouze v "dárkovém balení".



Obr. 1 – Arrgo 52x/24x/52x CD-RW s výbavou


Na přiloženém CD nenaleznete žádný známý vypalovací software, jak tomu bývá u známějších výrobců, ale program nazvaný RecordNow DX 4.18. Kromě toho je na CD k dispozici Drive Letter Access 3.55 (pro packet writing), Acrobat Reader 5.0 a rozsáhlý manuál v elektronické podobě. Také tedy nic světoborného.

Popis a specifikace

Přední panel vypadá stejně jako u ostatních mechanik – výsuvná plotna s nápisem 52x/24x/52x, stereo jack pro připojení sluchátek, ovládání hlasitosti, jedna zelená dioda a tlačítko pro přehrávání audio CD a vysunutí plotny. Nechybí ani otvor pro nouzové vysunutí média. Na zadním panelu jsou samozřejmě konektory pro napájení, připojení IDE kabelu, audio kabelu (digitální i analogový) a v neposlední řadě jumper k nastavení MA/SL/CS, vše s náležitým popisem. Celá mechanika působí poněkud robustním dojmem. Plotna jde zasunout lehkým zatlačením.


Obr. 2 – Snímky čelního a zadního panelu



Tab. 1 – Specifikace vypalovačky Arrgo 52x CD-RW

Pozn.: Název, který detekoval BIOS i OS, tedy CW099D ATAPI CD-R/RW, napovídá tomu, že se jedná o vypalovačku CyberDrive CW099D, pouze v jiném kabátku. Dokazuje to i fakt, že čelní panel je velice podobný. Protože mechanika CyberDrive  patří k těm nejrychlejším na trhu, byl jsem velice zvědavý na výsledky testů (viz pokračování recenze).

Instalace sice neproběhla úplně bez problémů, ale poté, co si se systémem trochu pohrajete, rozběhnete vše v pořádku. Vypalovačku jsem zapojil na sekundární IDE řadič jako master, společně s CD-ROM mechanikou. BIOS našel nové zařízení bez problémů a označil ho jako CW099D ATAPI CD-R/RW. Menší potíže nastaly v operačním systému Windows XP, který sice mechaniku nalezl, přiradil jí mód UDMA2, ale zpočátku ji systém bral jako CD-ROM. Po instalaci vypalovacího softwaru se ovšem vše napravilo.

Zvláštní technologie

Vypalovačka Arrgo 52x CD-ReWriter je velice moderním kouskem a je vybavená i novými technologiemi. Systém dvojitého odpružení, jak ho nazývá výrobce, minimalizuje vibrace i u špatně vyvážených médií a omezuje tak hluk. Musím přiznat, že oproti mojí CD-ROM mechanice ASUS 52x, která má také technologie ke ztišení, je Arrgo opravdu slyšet méně, a to i při nejvyšších rychlostech.

Optimum Power Control (OPC) je technologie společnosti Plextor (detaily zde), která podle ATIP každého média určí ideální rychlost vypalování. Technologie SuperLink je varianta naší známé ochrany proti podtečení bufferu, což je dnes pojem, který pomalu mizí ze slovníku uživatelů PC. Stručně řečeno jde o systém, který zabrání zkažení média v případě, že systém přestane plynule dodávat data.


Obr. 3 – Screenshot z instalace přiloženého software

Konečně Mt.Rainier, nebo-li CD-MRW je formát, který by měl v budoucnu znamenat náhradu disket (ačkoliv v současnosti k tomu mají blíže flash disky). Jde o standard, na který by mělo jít zapisovat jako na jakoukoliv jinou diskovou jednotku a nebude nutné zdlouhavé formátování a uzavírání session, příp. použití speciálního softwaru, jako tomu je u packet writingu. Zatím se CD-MRW bohužel příliš nerozšiřuje (slabá podpora operačních systémů).