reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Asus a Cooler Master - tři chladiče soupeří

, , recenze
Asus a Cooler Master - tři chladiče soupeří
Na začátku týdne proběhl test šesti chladičů střední třídy, jimž konkuroval známý Arctic Cooling Freezer 64 Pro, jenž se vedle nich neukázal zrovna v dobrém světle. Dnes to budou již chladiče vyšší třídy, s nimiž síly změří produkty Noctuy. Navíc, jak jsem slíbil, dnes se již zařazuje test i na patici LGA775 a procesoru Intel Core 2 Extreme X6800.
Posledním z dnes představených chladičů je model od Cooler Masteru s názvem Eclipse (RR-CCB-WLU1-GP). Ten již vypadá zcela unikátně, ovšem z hlediska funkčních novinek v něm také příliš nového není.
ModelEclipse (RR-CCB-WLU1-GP)
KompatibilitaAMD AM2/940/939/754
Intel LGA775
Rozměry132 x 120 x 105mm
Materiályměď, hliník, heatpipe, plast
Hmotnost670g
Ventilátor66 x 68mm
900 - 3300RPM PWM
max. 39,8CFM
životnost 40.000 hodin
kluzná ložiska
min. 17dBA

K nám došel v rozměrné krabici, která však není stvořena zrovna z pevného papíru. Těžko říci, zda takto krabice byla roztržena při přepravě nebo někým roztržitým, důležité však je, že i tak chladič došel vcelku a bez viditelných následků.


- klikněte pro zvětšení -

Cooler Master se u tohoto produktu také rozhodl pro heatpipe, které jsou vzhledem k rozměrům a použitému materiálu nezbytné. Máme zde také rozměrnou měděnou základnu, z jejíž strany vedou ony čtyři jednoduché heatpipe. Ty se ihned stáčejí vzhůru a každá následovně vede do svého místa v kruhových žebrech. Z obrázků ukazujících bok chladiče si můžete všimnout, že jsou v kruhu rozloženy tak, aby se teplo rozvedlo co nejrovnoměrněji.

- klikněte pro zvětšení -- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -

Ve středu žeber pak najdeme černý turbínový ventilátor vybavený čtyřpinovým napájecím konektorem pro PWM regulaci otáček ze základní desky. Tento 66mm ventilátor ze svého středu nasává vzduch a rozesílá jej do všech stran, aby zasáhl co největší plochu žeber, či alespoň by tak měl činit. Tento způsob proudění vzduchu však nevidím rád, protože narušuje přirozený tah uvnitř skříně. Na druhou stranu se však jeho část může postarat o PWM oblast a na to také myslel výrobce, když chladič vybavil průhledným plastovým usměrňovačem vzduchu, který je možno v rámci možností posouvat.


- klikněte pro zvětšení -

Konstrukce je to tedy veskrze zajímavá, ale důležitější je samozřejmě spíše její výkon, který by při kvalitním rozvodu tepla mezi obrovskou plochu žeber a efektivním využití protékajícího vzduchu nemusel být špatný. Trochu se však obávám právě onoho turbínového ventilátoru, nebo spíše jeho hluku. Pro dostatečné chlazení tak velikého aktivního povrchu bude zajisté třeba velký průtok, což rovněž napovídají maximální otáčky 3300RPM. Ty se však dají jednoduše zredukovat na 1700RPM pomocí jumperu a třípinového konektoru, které vidíte na obrázku nahoře.


- klikněte pro zvětšení -

Na styčné ploše uzříme oproti oběma Asusům hrubé opracování, kde jsou jasně viditelné i dotykově hmatatelné podlouhlé rýhy. Na obrázku si ale také můžeme všimnout způsobu uchycení heatpipe. Ty byly obejmuty výčnělky měděné základny, což je zajímavý a efektivní způsob, jak kvalitně rozvést teplo na celý jejich povrch. Vždy je totiž pro tepelnou vodivost nejlepší, aby se použilo od zdroje tepla po konec jeho rozvodu co nejméně přechodů. Takhle se základna skládá pouze z jednoho homogenního kusu kovu. Co mě však nepřesvědčilo, byl způsob připevnění hliníkových žeber. Ta totiž leckde viditelně nedoléhala.


Příslušenství

Celé dodávané příslušenství se vejde do jednoho malého sáčku. Nenajdeme zde žádné zadní rámečky, pouze jednu univerzální sponu složenou ze dvou dílů, dva díly pro instalaci na LGA775, sadu šroubků s podložkami a nakonec firemní teplovodivou pastu v tubě. Ta se ukázala jako ještě tužší než předchozí od Asusu, což se odrazilo i na pohodlnosti instalace, respektive nanášení pasty na heatspreader procesorů.


- klikněte pro zvětšení -


Instalace

Ke správnému nainstalování tohoto chladiče na sockety AMD nepotřebujete tedy instalovat žádné zvláštní rámečky, pouze nasunete sponu a zacvaknete ji za packy. Zde musím Cooler Master pochválit, že umožnil uživateli si vybrat orientaci chladiče. Můžete totiž buď sponu provléknout ze strany skrz připravené otvory a nebo, jak jsem učinil já, provléknout ji skrze žebra. Trošku těžší je poté nasunout do žlábků druhou část spony, protože ta ráda vypadává, ale nejde o nic tragického. Chladič na sponě drží o něco pevněji než u obou Asusů.


DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D - AMD Athlon64 FX-55

Co se týče LGA775 pro intelovské procesory, pak zde je situace odlišná. K tomuto účelu se dodávají dvě kovové zahnuté sponky, na něž nejdříve našroubujete šroubky s opačně orientovaným závitem a poté tyto sponky našroubujete na základnu pomocí závitů, které můžete vidět na její fotografii. Není radno také zapomínat na gumové podložky.


MSI P965 Platinum - Intel Core 2 Extreme X6800

A následně se chladič nasadí do otvorů v desce. Zde je třeba si dát pozor na vrchní součástky, které by sponkám mohly vadit. Nakonec se zespodu desky na trčící šroubky nasunou opět podložky a potom i jednoduché matičky. Každý však nemá při instalaci počítače po ruce klíč příslušné velikosti, a tak Cooler Master dodal vhodnou redukci, již nasadíte na matičky, které se pak dají snadno utáhnout křížovým, nebo normálním šroubovákem. Utahujeme samozřejmě postupně, vždy dva šroubky diagonálně proti sobě.
reklama
reklama
reklama
reklama